|
|
WORLDLOPPET - EUROLOPPET - SKITOUR
Ostatné bežkárske preteky a súťaže
|
|
|
Worldloppet | 7.2.2012 | Karol Kováč | Čítané 2888x | 5 príspevkov v diskusii
|
40. König Ludwig Lauf – Oberammergau 4. – 5. 2. 2012
|
Dojmy z podujatia a porovnanie s Bielou stopou
|
Týždeň po Bielej stope sme sa vybrali na pretek Worldloppetu do nemeckého Oberammergau. Práve v sobotu v deň preteku voľnou technikou dorazila aj do týchto končín arktická zima. Ráno ukazoval za oknom teplomer -23 stupňov celzia. V mieste štartu v dedinke Ettal teplomer osciloval okolo kritickej hranice -25 st. Regule diaľkových behov určujú práve hranicu -25 st C ako minimálnu teplotu pri ktorej je možné ešte pretek uskutočniť. V nedeľu sa trochu „oteplilo“ keď bola teplota na štarte -22 st. C. Našťastie po oba dni bolo bezvetrie a tak sa pocitová teplota neznižovala.
Mráz zrejme odradil stovky zaregistrovaných pretekárov, ktorí nakoniec na štart nenastúpili. Aj tak po oba dni sa na všetkých tratiach zúčastnilo preteku takmer 3500 bežcov z celého sveta. Prevahu tvorili domáci a pretekári a bežci zo severských štátov. Nechýbali ani účastníci zo Slovenska.
Výsledky a kompletnú štatistiku nájdete na http://www.sportsoft.cz/sk/zavod/prehled/603
Vo svojom článku by som chcel porovnať podujatia masových diaľkových behov Biela stopa zo série Euroloppet a König Ludwig Lauf ako jeden z najznámejších a najuznávanejších Worldloppetov.
Masovosť.
Kto ste absolvovali obe podujatia iste uznáte, že lokalizácia podujatí je svojou povahou odlišná. Biela stopa (BS) sa beží prevažne po hrebeni a vrcholoch hôr relatívne vzdialená od osídlení a König Ludwig Lauf (KLL) v doline medzi horami po trase medzi horskými dedinkami. Tomu zodpovedá aj dostupnosť, zázemie a priestorové možnosti štartu a vedenia tratí. Profilová náročnosť je neporovnateľná. BS má oveľa ťažší profil oproti KLL, kde až na krátku kopcovitú časť je to prakticky zvlnená rovinka. V Nemecku je to s možnosťami bežeckého lyžovania niekde inde ako na Slovensku.
V tomto smere a na základe uvedených skutočností je účasť 3500 (KLL) ku 1000 (BS), myslím si adekvátna podmienkam a významu tohto športu v jednotlivých krajinách.
Hromadný štart
KLL má štart na širokej otvorenej lúke s možnosťou cca 2 až 3 km viesť trať v šírke 20 až 30 metrov, na BS po krátkom úseku sa trať zužuje na cca 6 metrov. Radenie do koridorov je na KLL asi také, že v prvom sú špičkoví pretekári a v druhom potom zvyšok. Do tretieho koridoru sú radení neskôr prihlásení pretekári, všetko bez zohľadňovania výkonnosti. Navyše koridory nie sú fyzicky oddelené a prejsť z tretieho do druhého nie je problém a skutočne sa tak aj stávalo. Každý pretekár je pri vstupe na štart označený usporiadateľom, že nastúpil na štart. Teda kontrola vstupu do koridorov je aj tu. Po štarte FT napriek širokej trati dochádzalo ku kolíziám, lámaniu paličiek a šliapaniu po lyžiach.
Na BS je organizované lepšie oddelenie koridorov, tlačenica po štarte porovnateľná aj vzhľadom na väčšiu účasť pri KLL ( na FT KLL-cca 1200, BS- cca 700 ).
Úroveň tratí
Na KLL je už spomínaný profil ľahší, trate sú v miestach kde je to možné široké aj 20 m, no v lesných úsekoch porovnateľné s BS teda 6 m. Trate na KLL boli tvrdšie, boli určite častejšie upravované a v oblasti dlho intenzívnejšie nesnežilo s periódami oteplení a dažďa, čo prispelo tiež k zhutneniu tratí. Na rozdiel od situácie v Kremnických vrchoch, kde napadlo množstvo sypkého snehu a teploty boli od začiatku sneženia prakticky stále pod nulou. Niektoré úseky trate však boli na KLL vedené v blízkosti ciest, čo spôsobilo ich znečistenie drobnými kamienkami. Značenie tratí na KLL veľmi biedne, len po 5 až 10 km oproti BS, kde mali pretekári prehľad o každom kilometri. Na KLL sa bežal 2x cca 10 km okruh v strede trate, takže dochádzalo aj v užších miestach k súbehu slabších a rýchlejších pretekárov. Na trati 50 km bolo dostatok občerstvovačiek na oboch podujatiach, na BS však podľa mňa lepšie zásobené. Na KLL boli merané 4 medzičasy, na BS len jeden na štadióne pri prechode na južný okruh.
Trate na KLL a BS sa dajú len ťažko porovnávať vzhľadom na možnosti, značenie tratí však oveľa lepšie na BS, kvalita tratí lepšia na KLL ( až na úseky popri cestách ), občerstvovačky lepšie na BS, časomiera lepšia na KLL.
Servis pre pretekárov
Možnosti v oboch lokalitách sú neporovnateľné, napriek tomu niekoľko postrehov. Miesto štartu a cieľa je na BS na jednom mieste, na KLL sa štartuje na lúke pri dedinke Ettal, cieľ je v Oberammergau na športovom štadióne. Z tohto dôvodu sú lepšie podmienky pre štart na BS. Na KLL nie je ani vyhrievaný stan, takže mrznúť pred štartom asi pol hodinu v krutých mrazoch nebolo nič príjemné. Podmienky v cieli sú takmer rovnaké aj keď na KLL je k dispozícii väčšia hala aj so sprchami. Občerstvenie po preteku je na KLL na jednom mieste, na BS obed dolu v Kremnici a po dobehnutí len koláč či ovocie a nápoje. Transport pretekárov z Oberammergau na štart bol zabezpečený kyvadlovou dopravou. Prevoz batožiny zo štartu do cieľa je tiež samozrejmosťou. Na BS dopravu autobusom z Kremnice na Skalku neviem posúdiť, nikdy som ju nevyužil.
Vzhľadom na rozdielne možnosti lepšie podmienky na štarte pri BS a v cieli zasa na KLL.
Ostatné dojmy z pretekov.
Tak na BS ako aj na KLL najviac pozornosti sa venuje špičke pretekárov, ostatní sú viac menej prehliadaní na oboch podujatiach. Pritom bez amatérov by neexistovala žiadna masovosť podujatí takéhoto rangu. Snáď len na Skadi Loppete existuje iná atmosféra, keď sú moderátorom vítaní v cieli aj tí na chvoste pretekov. Tiež som bol sklamaný na KLL s dosť komornou atmosférou na štarte i v cieli kde bolo pomerne málo divákov aj keď väčšej pozornosti sa tešil nedeľný pretek CT.
V sobotnom preteku FT na KLL organizátori svojvoľne bez upozornenia pred štartom, v časovom limite cca 3 hodiny po štarte uzavreli trať do spomínaného druhého kola na 35. kilometri a pretekárov poslali do cieľa. V cieli po absolvovaní 40 km trate tak boli títo bežci diskvalifikovaní. A nebolo ich málo, odhadom 150. To len pripomínam, že aj na BS boli stiahnutí pretekári na dlhú trať do cieľa v oveľa mäkšom časovom limite ale na rozdiel od KLL boli klasifikovaní v cieli na kratšej trati.
Pretekári dostali pri registrácii len skromné pozornosti, porovnateľné u oboch podujatí. Pritom KLL bol jubilejný ročník. Odznak v cieli KLL oproti plakete na BS bol len slabý odvar aj keď pre každého má inú hodnotu.
Na záver by som chcel uviesť ešte jednu vec. Aj keď sú oba preteky dosť ťažko porovnávateľné, podľa môjho názoru z hľadiska možností, ktoré ponúkajú lokality, finančné zázemie a rozvoj bežeckého lyžovania v Nemecku a na Slovensku, tak organizátori Bielej stopy odviedli kus vynikajúcej práce a v niektorých parametroch pripravili podujatie lepšie ako bol Worldloppet - König Ludwig Lauf v Oberammergau.
Máme byť preto na čo pyšní, že v takýchto podmienkach vieme na Slovensku pripraviť podujatie na úrovni, ktoré v ničom podstatnom nezaostáva za podobnými podujatiami v Európe. Worldloppet König Ludwig Lauf nevynímajúc.
Budem rád, ak ma opravíte, prípadne skorigujete a pridáte svoj názor k tejto problematike v diskusii pod článkom.
|
|
Worldloppet | 30.1.2012 | Peter Brečka | Čítané 3255x | 18 príspevkov v diskusii
|
Biela stopa
|
Možno dačo na zamyslenie
|
BS bolo komorné "predstavenie". Pri tak nízkom počte štartujúcich by nemal byť problém všetko perfektne zvládnuť. Je skvelé sa v teplej hale prezliecť bez veľkej tlačenice, odložiť vrecia s vecami v teplom priestore a po skončení pretekov si ich obliecť nezmrznuté. Snáď ešte lepšie umiestniť obchodné stánky, aby bolo možné pridať viac lavíc. Občerstvenia bolo dosť a výber bol aj v hale po skončení, jedlo v kremnických školách s dostatkom miesta bolo naozaj super. Pretekár to s týmito nárokmi určite nepreháňa, ale toto všetko poteší. Aj plaketka s uvedeným ročníkom pretekov do ruky po dorazení do cieľa. Na tieto uvedené veci taká Jizerská nemá, tam sa snažia nabaliť čo najviac štartujúcich, ale služby sú biedne. Ten, kto sa prezliekal v stane nad štartom a jedol v stoji ten mízerný guľáš, mi dá zapravdu.
Ale je tu na BS niečo, čo je obzvlášť nedotiahnuté a nehovorí sa o tom. Je to spôsob štartovania. Je podivné, keď pretekár dostane číp a potom stojí viac ako 10 minút pri vstupe do koridoru, konkrétne tretieho, kde dievčatá odfajkúvajú zoznam. A po výstrele sa všetky vlny zlejú do jednej a ak ste v tretej vlne a nepostavili ste sa mrznúť pol hodiny pred štartom, tak desať minút idete na Mýtny vrch vo vláčiku, ktorý raz ide a raz zas nie - ale pozor, čas Vám beží!! Nuž ak si pretekár nekúpil euroloppet pas a podľa divnej regule má menšiu šancu štartovať v druhej vlne bez ohľadu na výkonnosť, tak mu nič iné ani nezostáva. Preukazy už v tomto štáte v neblahej minulosti platili a teraz tento obmedzený pohľad zaradil euroloppet do športu. Takže kupujme všetci pasy, budeme potom spolu v jednej veľkej druhej vlne!! Smiešne.
Ak už nemožno oddeliť pretekárov na dlhú a krátku trať, prečo nie je možné pretekárov zaradiť podľa dosiahnutých výsledkov a pustiť ich na trať vo vlnách po stovkách hoci len s dvojminútovou medzerou? Veď časový snímač by kľudne mohol byť 200-300 m za rozbehom. Tam by tá stovka pretekárov už prišla natiahnutá a každý by mal svoj odmeraný čas. Ale čípy zrejme neslúžia pretekárom, ale len organizátorom. Čo tak prilepiť na ne upozornenie " Slúži len pre organizátorov"? Úplná spravodlivosť na štarte sa asi dosiahnuť nedá, aj na Jizerskej po pol hodine možno dobehnúť obéznych pomalých ľudí z predchádzajúcich vĺn, zrejme kamarátov organizátorov. To čo sa každoročne na BS opakuje je naozaj dosť podivné, čo keby sa zástupcovia euroloppetu namiesto fabrikovania ďalších a ďalších preukazov pozreli na to, ako ten štart vlastne prebieha? A čo tak si to z konca tretej vlny vyskúšať na vlastne koži?
BS je náročný pretek, chce to poriadnu prípravu. Je ale zaujímavé, že je snaha naťahovať počet kilometrov. Prečo nedodržať maratónsku trať a čiastočne už aj tak náročnú trať zmierniť? Viem si prestaviť, že by prišlo viac pretekárov a ubudlo by tých, ktorí postávajú na okraji a snažia sa zbaviť kŕčov v nohách. Myslím, že k "šťastiu" stačí výbeh serpentínami popri zjazdovke a neskôr na Hostinec, samozrejme, ak sa niekomu málilo okolo Vlčieho vrchu.
Je komplikované porovnávať preteky s rozdielnym počtom pretekárov, napr. Jiz50, Banskobystrickú stopu a BS Kremnica. Ale predsa je tu pretek, ktorý sa organizačne podobá na BS, je to Bedřichovská 30-tka. Nie v náročnosti trasy, ale v počte pretekárov.
Stále sa teším na nový ročník BS, je to výzva a každý rok očakávam, že sa organizácia pohne vpred, snáď to raz vyjde. <br><br><br><br><br><br>
|
|
Euroloppet | 30.1.2012 | Peter Brecík | Čítané 3172x | 8 príspevkov v diskusii
|
Biela Stopa + 3
|
( Hodnotenie )
|
Práve sa mi nechce spať po návratu zo Skalky. Dovolím si preto oznámkovať práve ukončený 39. ročník BS. Známka +3. Podľa môjho stredoškolského profesora: Jednotku môže mať pán Boh, dvojku pán riaditeľ. Takže - najlepšie možné hodnotenie. Skončenú BS sa takto úspešne asi zopár rokov opakovať nepodarí. Záľahy snehu, nádherné počasie. Veľmi dobre pripravené trasy po oba dny. V So som robil "nosiča vody" kamarátovi. V nedeľu už zo štartovým číslom. Prešiel som tak obidve trasy. Ješte raz - veľmi dobre upravená trať. Že je najťažšia zo všetkých tratí WL a EL je jasné. S tým sa asi nedá nič robiť. To je objektívne pre všetkých. Občerstvovačky funkčné, dobre zásobené. V sobotu som sa opaľoval na konci pretekárskeho poľa. Občerstvenie bolo. V nedeľu som prekvapil sám seba a dosiahol celkom slušné umiestnenie. ( vzhľadom k veku a špeciálnej kategórii. Aj som ju asi vyhral, ale nevyhodnotili ma :-)) ) Prosto - spokojnosť.
Dovolím si aj tak dať OV čo to na zamyslenie.
1, Čas štartu. Všade sa štartuje o 9.00. Sobotných 10.00 spôsobilo,
že niekoľko pretekárov zo 45ky bolo zastavených. Čo NEBOLO v
propozíciach. Časový limit je rozumné opatrenie. Musí byť ale
uvedené dopredu !
2, Nedeľných 10.30 bol už skutočne zbytočný luxus. Treba uvážiť, že
všetci účastníci po preteku cestujú domov. Priateľia z ČR aj dosť
ďaleko. Myslím, že skorší start by potešil veľa ľudí. Riešenie
je jednoduché - anketa. Nech si verejnosť určí.
"Diaľkový, masový, vytrvalostný a či jednoducho populárny, t.j. ľudový beh na lyžiach. Azda každý názov, či prívlastok je vhodný..."
Toto som si požiačal z pozvánky na BS. A to je bohužial, najväčšia chyba BS. Nič z toho neplatí. Účasť je veľmi slabá. Nie je to ale chyba OV a všetkých obetavých dobrovolných pomocníkov, ktorí zabezpečujú potrebný servis.
Je to chyba zvyšných 5 mil. spoluobčanov. Nebudem srovnávať s okolitými krajinami - škoda času. Od min. Šk, cez min. Zdr a Slov Agent CR nikto plne nechápe význam masových športových akcií. Vrátanie politikov, aby som nezabudol. Hlúpučké masy ( a za tým si stojím ) sú schopné jen pasívneho: Kto neskáče nie je Slovák, Cigy - caga...
Dosť málo. A keď nemôžu skákať, uspokoja sa s celodenným víkendovým výletom do Super - hypermarketu. Smutné.
To je úloha pre všetkých, ktorí včera a dnes absolvovali peknú BS. Dotiahnite KAŽDÝ alespoň JEDNÉHO nováčika na trať. OV BS to môže podporiť. Označenie čísla, odznak apod. Možností je veľa. Lebo dnes, na klasickej 25ke so mal pocit, že je usporiadateľov viacej ako pretekárov.
Na Skalke som stretol veľa priateľov. Škoda, že tam neboli ( pravidelne nechodia ) najúspešnejší slovenský amatérsky lyžiari - viacnásobní nositelia zlatého odznaku WL. Nesúhlasím s tvrdením, že by BS bola nad ich sily a že najlepšie výkony podávajú už len na WL párty.
Priatelia, keď prídete vo vašich pekných vestičkách, zacengáte medailami, bude to dobrá propagácia a motivácia pre ostatných "obyčajných" bežcov. To sa myslím nazýva - národná hrdosť.
Záverom - znova úloha pre všetkých.
Na budúci ročník BS systémom: 1 + 1
Všetkým Veľa zdravia, chuť do tréningu - Dovidenia.
... a poďakovanie všetkým organizátorom.
<br><br><br><br>
|
|
Euroloppet | 23.1.2012 | Viliam Michalech | Čítané 2919x | 3 príspevky v diskusii
|
Pozvánka na 39.ročník Bielej Stopy
|
Euroloppet-FIS 27. - 29. január 2012
|
Ako ho nazvať? Diaľkový, masový, vytrvalostný a či jednoducho populárny, t.j. ľudový beh na lyžiach. Azda každý názov, či prívlastok je vhodný na pomenovanie tohto typu podujatia, ktoré je otvorené, prístupné pre všetkých, ktorí v behu na lyžiach,v pohybe v zasneženej krajine niečo pekné, hodnotné, príťažlivé nachádzajú. Tento typ podujatia umožňuje aby úplne bežný lyžiar, či športovec pre ktorého je účasť na takomto lyžiarskom podujatí prípravou na tú svoju športovú disciplínu sa mohol postaviť do rovnakého štartovného poľa spolu s tými, ktorí pretekajú vo svetovom pohári ,na majstrovstvách sveta alebo na olympijských hrách. Každý potom môže povedať: zúčastnil som sa na takom a takom preteku Euroloppetu kde bežal aj ten a ten špičkový bežec na lyžiach. Spoločné foto v cieli s víťazom, či známym reprezentantom na pamiatku sa stane súčasťou súkromného albumu a spomienok na podujatie v lyžiarskej bežeckej stope.
Mnohých z vás som aj túto Nedeľu stretával na lyžiach v bežeckej stope na obľúbenom úseku Skalka-chata Hostinec .Už dobre známe tváre tých ,ktorí to berú ,,vážne,, a snažia sa dobre pripraviť na 45 km alebo kratšiu 25km trať Bielej Stopy .Ba poniektorí majú v pláne bežať obe trate v Sobotu aj v Nedeľu. Známe tváre ,známe mená priateľov možno povedať z celého Slovenska : Bratislavčanov či Nitrančanov nevynímajúc .Niektorých identifikujem len podľa tej ich lyžiarskej kombinézy ktorú majú vždy na sebe .Ahoj ,či ako sa máš ,a beží sa ďalej .Treba sa dobre pripraviť ,veď o týždeň to všetko vypukne a v stope ti už nikto nepomôže ,musíš sa s traťou Bielej Stopy vysporiadať sám .
Biela Stopa je v poradí tretím pretekom Euroloppetu v tejto zimnej sezóne 2011/2012. Matka príroda nepriala našim priateľom v Talianskom Livigne ,kde pre nedostatok snehu muselo byť prvé podujatie seriálu pretekov Euroloppet ,La Sgambeda zrušené . Viac šťastia už mali usporiadatelia Marathon de Bessans .Biela Stopa má opačné starosti ako to bolo v uplynulej sezóne ,keď sme mali veľmi málo snehu a do posledných dní sme nevedeli ,či pretek usporiadame .Teraz sú to starosti mohli by sme povedať príjemné ,veď máme dostatok snehu ,ale aj s takýmto prívalom snehu sa musíme popasovať .
Okrem tréningu na lyžiach ,ako to už býva ,vedú sa medzi lyžiarmi ,alebo aj len medzi pozorovateľmi situácie diskusie na tému aká bude trať ,či bude dobre upravená ,aký bude servis ,nebudú problémy s tým a tým ?Zabezpečí nám usporiadateľ všetko čo zabezpečiť má a za čo sme si aj zaplatili ? Bude mať tento 39.ročník vyššiu úroveň ,nebudeme sklamaní? Všetko otázky na mieste ,ktoré ale niekedy vyplývajú aj z napätia pred štartom ,z toho že prirodzene všetci chcú mať pekný pretek ,dobré pocity a zážitok . My organizátori 39.ročníka Bielej Stopy vám všetkým ktorí prídete do Kremnice a na Skalku toto všetko chceme dať. Kvalitne pripravené trate ,dobrý servis a služby ,pekné ceny.
Chceme ubezpečiť všetkých ,že organizačný výbor Bielej Stopy má dostatočné skúsenosti aby toto všetko mohol ponúknuť a vedel pripraviť. Diskusie na webe typu či vzhľadom na tak veľké množstvo snehu budeme vedieť pripraviť kvalitné trate , ba dokonca rady koľko razy a kedy máme ratrakom upravovať trate sa dajú pochopiť , ale zbytočne iba dramatizujú situáciu .Nechajte to prosím na usporiadateľov. Hodnotiť budeme po pretekoch .Čo bude dobré si ponechajte a to zlé poviete nám.
Takže ešte niekoľko údajov a informácií o samotných pretekoch .
Prihlásených je zatiaľ približne 650 účastníkov ,no konečný počet bude o týždeň podstatne vyšší vzhľadom na to že nám neustále prichádzajú ďaľšie a ďaľšie prihlášky .Prihlasuje sa len online na web stránke Bielej Stopy www.bielastopa.eu. Je možné prihlásiť sa aj v deň štartu ,ráno od 07-09:00hod v športovej hale na Skalke/Relax Centrum /. Prítomný bude tak ako aj každý rok Euroloppet team z kancelárie EUC v stánku ktorého si budete môcť ešte aj pred prípadným prihlásením sa na pretek kúpiť Euroloppet pas .Výhody držiteľa Euroloppet pasu sú na www.bielastopa.eu v rubrike
Euroloppet pas. Samozrejme držitelia pasu môžu nakupovať v tomto stánku športový tovar so zľavou ako aj zúčastniť sa výhernej lotérie o hodnotné ceny .Upozorňujem ,že potvrdzovanie účasti v preteku do Euroloppet pasov bude samozrejme až po preteku a to v stánku Euroloppet teamu –sekretárka EUC pani Irmgard Gogolin ,alebo v kancelárii pretekov v šport. hale–Viliam Michalech .
Samozrejme ten kto už má účasť na Bielej Stope v pase potvrdenú z predchádzajúcich ročníkov ,a je jedno či dlhú alebo krátku trať ten si už účasť nedáva potvrdiť. Stačí len raz ,pretože na získanie titulu Euroloppet Šampión je potrené mať v pase potvrdenú účasť na 8 rôznych pretekoch Euroloppetu .T.J. nemôžu byť tie isté preteky viackrát!
45km trať sa beží celá ,t.j.severný a potom južný okruh .Nedeľná klasika sa beží na južnom okruhu .
Celkove bude na trati 10 občerstvovacích staníc ,vrátane občerstvenia v cieli .Pred štartom majú pretekári možnosť občerstvenia v šport. hale . Na 1 km trate a pred Gergelyho tunelom bude servis –výmena zlomených palic . Novinkou bude aj voskovací servis nielen firmy Fischer ale aj firmy Swix.
Upozorňujem ,že majitelia Euroloppet pasov budú mať svoj štart. koridor na čele 2.koridora a bude označený na každej strane štartovnej plochy zástavou s označením Euroloppet Starting Block . Teraz ešte s určitosťou nevieme povedať ,či budú mať na svojom štart.čísle aj nálepku s týmto označením. Ak áno ,potom ju dostanú na prezentácii spolu so štart. číslom .
Je nám ľúto že sme museli zrušiť City Sprint a Big Air na Kremnickom námestí ,teraz keď je námestie pod hrubou vrstvou prírodného snehu .Celý rok prebiehala jeho rekonštrukcia a osvetlenie je zatiaľ neúplné ,provizórne a teda nedostatočné na tieto akcie .
Vzhľadom na rekonštrukciu Mestského osvetového strediska ,kde bola vždy prezentácia , bude teraz prezentácia v budove základnej školy ,ktorá je hneď vedľa budovy bývalej prezentácie.
Ostatné dôležité informácie sú na www.bielastopa.eu
Stravovanie/obed /bude v Kremnici ,v jedálňach základných škôl podľa farby lístka na obed.
Upozorňujeme ešte ,aby tí čo chcú prísť na Skalku vlastným autom ,aby tak urobili v dostatočnom časovom predstihu ,aby nemali potom problém dostať sa včas na štart .
Účasť na 39.ročníku zatiaľ prisľúbili, resp. sa už prihlásili Alena Procházková, Radek Šretr a ďalší, ktorí by mali byť prekvapenim na štarte .
No a čo na záver našej pozvánky na 39.ročník dodať ? Len to ,že srdečne pozývame na štart Euroloppet pretekov Biela Stopa všetkých ktorý ešte váhajú ,rozmýšľajú či sa prihlásiť alebo nie .
Príďte ,bude to stáť za to !
Za OV 39.ročníka BS
Viliam Michalech
|
|
Euroloppet | 21.1.2012 | Karol Kováč | Čítané 3798x | 3 príspevky v diskusii
|
39. ročník diaľkového behu na lyžiach EUROLOPPET- Biela stopa
|
Skalka pri Kremnici 28. a 29. Januára 2012
|
Už budúci víkend sa uskutoční najväčšie podujatie v diaľkových behoch na Slovensku zaradené do seriálu Euroloppet – Biela stopa. Hlavným organizátorom podujatia je TJ Biela stopa Kremnica. Nebudem sa tu rozpisovať o histórii podujatia ale chcel by som zhrnúť všetky dôležité informácie pre tých, ktorí sa chcú preteku zúčastniť či už po niekoľký krát, alebo sa rozhodli absolvovať ho v tomto ročníku prvý krát vo svojej kariére. Informácií totiž nikdy nie je dosť.
Väčšinu informácií čerpám a mapky sú použité z oficiálnej stránky organizátora preteku http://www.euroloppet.sk a pridám aj vlastné skúsenosti.
Pretek má vypísané tri trate. V sobotu sa pobeží voľnou technikou trať 25 a 45 km. V nedeľu bude potom na programe pretek klasickou technikou na trati 25 km. Profil tratí patrí medzi najťažšie v rámci diaľkových behov. Najmä časť nazvaná Severný okruh BS je veľmi náročná, keď sa z výšky 1220 metrov pretekári dostanú na najnižší bod trate Širokú – chata Obrázok, ktorý leží vo výške 890 metrov. Potom je už profil trate tvorený prevažne stúpaním s niekoľkými krátkymi úsekmi klesania s možnosťou trochu nabrať sily a oddýchnuť si. Južný okruh je trochu profilovo menej náročný aj keď stúpanie pred Slobodným a potom hlavne na chatu Hostinec je tiež poriadne tvrdé. Najmä, keď už máte v nohách 35 km. Podľa najnovších informácií na stránke BS, by sa mala nedeľná klasika bežať na Južnom okruhu BS. Mapky a profil tratí sú na obrázkoch.
Na Skalke sú po mnohých rokoch improvizovania s traťami ideálne snehové podmienky na uskutočnenie preteku v základnom kurze, to znamená kompletný severný a južný okruh BS. Organizátori tak môžu upraviť trate v dostatočnej kvalite a šírke. V Kremnických vrchoch je v súčasnosti vyše metra snehu a do pretekov môže ešte pribudnúť 20 až 50 centimetrov nového.
Ak vyjde súčasná prognóza počasia, tak v utorok by sa mala skončiť dlhá perióda sneženia a na horách by malo prituhnúť. Aj výhľady na dni preteku sú priaznivé, keď by už malo byť bez zrážok a teploty aj cez deň pod bodom mrazu. Takže kto ste sa ešte nerozhodli absolvovať tento náročný pretek, podmienky priam lákajú aby ste tak urobili. Je možné samozrejme čakať až do konca týždňa ako sa nakoniec počasie vyvinie.
Registrovať sa môžete aj v deň preteku ale to si musíte priplatiť 9 € na dlhú a 4 € na krátku trať k štartovnému, ktoré je dnes, týždeň pred štartom 40 € na dlhú a 35 € na krátku trať. Majitelia pasu EUROLOPPET majú zľavu na štartovnom 20%. Registrácia bude na rozdiel od minulého roka prebiehať v ZŠ na ul. P. Križku. Školu nájdete oproti známej predajni pre bežkárov a cyklistov Cyklo Santé. Mapku nájdete medzi priloženými obrázkami.
S dopravou na Skalku a parkovaním to nie je najjednoduhšie. Kto chce prísť až hore vlastným autom odporúčam mu privstať si a prísť do miesta štartu najmenej dve hodiny pred štartom. Skúsenosti s dopravou, ktorú organizuje Biela stopa nemám ale je možné využiť aj tento autobus z Kremnice. Odpadne vám tak starosť s parkovaním. Autá totiž parkujú aj na ceste niekoľko km pred štadiónom. Vyznačené parkoviská a organizácia na štadióne je tiež v priloženom obrázku.
Už niekoľko rokov je ako základňa pred a po štarte využívaná hala Relax centra. Tu je sústredený všetok servis pre pretekárov. Šatne, občerstvenie, registrácia a v neposlednom rade aj možnosť v teple vyčkať pred štartom. Občerstvovačky a značenie tratí býva už v posledných rokoch na patričnej úrovni. Pre tých, ktorí idú pretek prvý krát však odporúčam vziať si so sebou niečo na pitie a nejakú tyčinku či iný prípravok na doplnenie energie. Klasikom potom samozrejme aj nejaký ten vosk a potrebné náradie pri problémoch s netrafením mazania. Mazacie servisy pokiaľ viem na trati nie sú.
K preteku Biela stopa je aj v našom fóre http://www.bezkar.sk/forumbezkar/viewtopic.php?f=24&t=55 otvorená téma, kde si môžeme vymieňať informácie a skúsenosti.
Diskutovať je možné samozrejme aj tu pod článkom, kde budem aj ja pridávať najnovšie informácie alebo zmeny.
Teraz už len treba popriať usporiadateľom a všetkým, ktorí pripravujú 39. Ročník Bielej stopy aby s úspechom zvládli prípravu a priebeh tohto náročného podujatia a aby ani počasie neskomplikovalo túto ich snahu.
So všetkými sa teším na stretnutie a na, dúfam vydarený 39. ročník Bielej stopy.
|
|
Worldloppet | 10.1.2012 | Peter Brecík | Čítané 3086x | 13 príspevkov v diskusii
|
JIzerská 50
|
45 ročník
|
Minulý víkend jsme prožili ( a přežili ) 45 ročník Jizerské 50. Závod série WL, který se vždy řadil k nejlepším ze seriálu. Dobrá organizace, téměř ideální profil pro běh na lyžích. Vysoká účast doplněná mezinárodní špičkou. V letošním jubilejním ročníku se ukázalo, jak pýcha předchází pád. Pořadatelé inzerovali, že dělají vše v zájmu účastníků. Udělali mnoho. Reklama, televizní spoty, besedy. Téměř vyprodané startovní pole. Akce pro VIP apod. Zapoměli jen na jedno, podle nich asi ne důležité. Totiž že lyžařský závod klasickou technikou se běží v běžeckých stopách. Ty totiž nikdo ze závodníků po celých 50 km neviděl. J50 s vysokým počtem účastníků má se stopami stálé problémy. I za ideálních podmínek. Mráz a dostatek sněhu. Kamera, jedoucí před závodníky VŽDY zničí jednu ze tří stop. Zbývající dvě dodělá prvních tisíc závodníků. Když jich proběhne polovina, po stopách není ani stopa. Zbytek závodního pole má smůlu.
Když se navíc přidá špatné počasí, což je tři roky ze čtyř, J50 se stává utrpením. Zúčastnilo se vás tam ze slovenska dost. Víte o čem mluvím.
Byla to katastrofa. Stačí jedno číslo. Startovalo 5.830, do cíle došlo 5.396. Nedokončilo 534 závodníků. Výsledné časy - hrůza.
Lyžaři nesportovně bruslili, do kopců šli bez lyží. Hanba - ostuda. Velitel tratí, Radim Nyč, kterého si vážím je maximálně skušený. S roky spokojenosti se ale pomalu zapomělo, že závod dělá ne špička, ale hobíci, kteří si přišli zaběhnout. Vzájemně změřit síly. Pro ty je J50. A ti už roky ve stopách neběželi !
Moderátor se sice snažil vysvětlovat, že až tři rolby bojovaly se sněhem, ale to nebyla pravda. Ve startovním poli jsou tisíce lidí kteří poznají závody venku. Tam jsem za podobných podmínek viděl pracovat skůtry. Skútr se stopovačem bez problémů udělá rychle jednu stopu. V daném úseku. Přitom vůbec neohrozí ani nezpomalí běžce. Může se po pár km otočit a druhou udělat naspátek. Jak poznám trať J50, tak by stačili pohodlně tři skůtry. Pro závodníky třetí až poslední vlny by to byla úleva. Záchrana. KAŽDOROČNĚ !!!
Problémů bylo více. Pořadatelé se je doufám rychle dozvědí. Moji krajané si nenechají nic líbit.
Doufám, že si z toho vezmou poučení i organizátoři BS. Sněhu na Skalce jsou metry. Trať - je daná. Profil je "tvrdý", ale lepší už nebude. Běžecké pole. Výhodou je, že je méně početné. Škoda, BS by zasloužila vyšší účast. Lyžaři - v průměru méně skušení a méně naběhaných km.
PRÁVĚ PROTO je třeba, aby v So i Ne byla běžecká stopa dobře upravená. Techniky je na Skalce dost. I závod volnou technikou MUSÍ ( venku vždy má ) jednu stopu pro klasický styl. Je to VOLNÁ TECHNIKA !!! O klasice ani nemluvě. Držím palce vám, přátelům a těším se na setkání.
Ať pořadatelům vše vyjde pro spokojenost účastníků.
|
|
Worldloppet | 27.9.2011 | Peter Brecík | Čítané 3816x | 3 príspevky v diskusii
|
Vasův běh
|
Předposlední Vasův běh
|
Vasův běh. Na toto téma už bylo napsáno stovky článků. Dost se podobají. Byl ( byli ) jsme tam, úžasná atmosféra, dokázali jsme to. A autoři se po čase do Mory vrátí, anebo jezdí pravidelně. Protože na to mají - výkonostně. Anebo je to jejich srdcovka. Vasův běh je skutečně obtížný. Pro průměrné, málo trénované anebo starší účastníky. Startuje okolo 14.000 závodníků, kteří bojují už hodiny před startovním výstřelem. Musí - moderně řečeno, překonat několik levelů.
Level 1. Kruté vstávání. Ne ráno, ale ještě v noci. 2.00 Budíček, balení na odchodnou ze švédska ( většinou ) a pokus o snídani.
Level 2. Na start je to také jen 100 km. Vyjíždíte ve 4.00, po zimních cestách. Posledních 10 km krokem v zácpě. Služba vás zaparkuje náhodně. Někdy i km od startu.
Level 3. Okamžitě se musíte postavit do dlouhé řady na - vstup do koridoru. Každý chce být ve svém koridoru vpředu. Je to rozdíl alespoň 1.000 závodníků.
Level 4. Zima a tma. Jste na nohou v podstatě 6 hodin před velmi dlouhým závodem. Měli by jste být v teple a jíst. To se ale nedá.
Potom přijde vysvobození. 8.00 výstřel, start a . . už to máte jen 90 km a asi 8 až 10 hodin do cíle. Pozor, zapoměl jsme na poslední, pátý level, už postartovní, ale také nepříjemný.
Každý kdo startuje od čtvrtého koridoru výše, musí počítat se zácpou na 1 km. Stromečkové stoupání. To vás zdrží od 15 do 45 minut. Hrozí zlomení hůlek. To je přímo úměrné jejich cenně. Navíc - prvních deset km moc neběžíte. Takže, konec nadějím na lepší čas.
Žene vás neúprosný časový limit na prvnícj kontrolách. Pro starší, průměrné běžce to jsou dost tvrdé podmínky.
Naštěstí švédové jsou skutečně výborní organizátoři. Aby uspokojili všechny zájemce o Vasův běh, včetně notorických zběračů Worldloppet razítek, pořádají Vasův běh - Opet Spar. Přeloženo - otevřená stopa. Stejná trať, stejné ( platné ) razítko do Worldlopet pasu. Stejná technika. Jiný je jen den. Vasův běh - Opet spar se běží o týden dříve. Start je volný, tj. přijdete na start, obujete si lyže a vyběhnete podle chuti. Zácpy se nekonají protože startuje "jenom" 5.000 běžců. To znamená, že si hned po startu můžete zvolit své tempo. Nehrozí stáhnutí z tratě na časové kontrole !!
Je jasné, že váš výsledný čas bude omnoho lepší.
Po konzultaci s vámi, přátelé, oznamuji, že v r. 2012 pojedeme také Opet spar. Na svých stránkách www.raftovanie.eu jsem ho nazval: Předposlední Vasův běh. Předposlední - protože pro někoho poslední.
Poslední se neříká. Ani v horách, ani na raftech ! Pro jistotu. Určený pro ty, kteří by se všemi levely a nástrahami tratě už ve svém věku těžko bojovali. Anebo se jim nechce mrznout, když výsledek je stejný. Razítko - diplom. Po doběhu do cíle nejedeme hned domů. V klidu se vrátíme do našeho pěkného ubytování. Dáme si večeři, saunu. Odjezd bude ráno. Zájezd je tedy o plné dvě noci delší. POHODLNĚJŠÍ. přitom levnější ! Doma, kamarádům, můžete potom klidně zahlásit. Běžel jsem Vasův běh za ..... a řeknete ten pěkný čas. Ten se dokonce počítá i jako nasazovací do ostatních závodů Worldlopet.
Takže: Kdo se přidá k Janovy P., Mirovy D, Janovy C a dalším ?
Skol a hodně zdraví.
|
|
Worldloppet | 3.9.2011 | Karol Kováč | Čítané 2287x | 0 príspevkov v diskusii
|
Tisícovka čísel je pryč. Jizerská 50 táhne i v létě
|
Informácia o príprave 45. ročníka Jizerskej 50-tky
|
I když do startu zbývají více než čtyři měsíce a počasí sotva připomíná zimu, na Jizerské 50 se to pořádně žije. Pořadatelé už prodali první tisícovku startovních čísel na slavný maraton v běhu na lyžích a ve srovnání s loňským ročníkem, kdy bylo vůbec poprvé v historii vyprodáno, registrují trojnásobný zájem závodníků.
Jizerská 50 má i pro svůj 45. ročník, který se poběží v termínu 6.-8. ledna 2012, opět ambici vyprodat – a to i přesto, že se pořadatelům podařilo vyjednat navýšení limitu počtu účastníků pro všechny závody. V žádném případě to ale neznamená, že by se vyplatilo s přihláškou počkat.
„Loni jsme se zařadili po bok Vasova běhu, norského Birkebeineru a italské Marcialongy, kde mají pravidelně dlouho dopředu vyprodáno. A protože už mají znovu plno, chceme posbírat zahraniční závodníky, kteří se nestihli na tyto závody přihlásit,“ říká Tomáš Leixner z agentury Mather Activation, která je marketingovým partnerem závodu. „Zájem ze Skandinávie je obrovský – už teď jsme s Nory, Finy a Švédy na polovičních číslech jako za celý loňský ročník. Tamní cestovní kanceláře si už na začátku léta zarezervovaly několik stovek míst.“
Nejvýhodnější startovné, které pro hlavní závod na 50 kilometrů klasicky činí 1 000 Kč, mohou závodníci získat jen do konce září, pak se cena zvýší na 1 400 Kč. Díky akci Doporuč a získej, která má do stopy přivést i nováčky, je ale možné jet zcela zdarma. Registrace je možná online na http://www.jiz50.cz.
Pořadatelé ve spolupráci s cestovní kanceláří ČEDOK připravili i speciální startovní balíčky pro účastníky ze zahraničí. Závodníci si tak mohou zajistit nejenom startovné, ale rovnou i ubytování a veškeré transfery včetně letenek. Více informací na http://www.cedok.com/jizerska50.
Jizerská 50 roste každým rokem – zatímco v roce 2008 bylo na startu všech závodů celkem 4 680 závodníků, v roce 2010 padla hranice 5 tisíc účastníků a poslední ročník už absolvovalo přes 5 800 běžců. Televizní přenos letos v lednu sledovaly více než 2 miliony diváků z celé Evropy.
Informácie nám poskytol Tomas Leixner.
|
|
Euroloppet | 25.5.2011 | Viliam Michalech | Čítané 2456x | 2 príspevky v diskusii
|
Kongres EUC 2011
|
Výročný generálny míting
|
V dňoch 13.-15.5.2011 sa konal kongres EUC , resp. výročný generálny míting Euroloppetu, čo je pracovné stretnutie všetkých organizátorov pretekov Euroloppetu .Za OV Bielej Stopy sa kongresu zúčastnil člen predsedníctva EUC Ivo Ivanič a Viliam Michalech .
Organizovaním bol poverený Ski Klub Šumava Vimperk v horskom stredisku Kubova Huť. Prítomní boli zástupcovia všetkých 11 organizačných výborov pretekov Euroloppetu ako aj kandidáti na vstup
do EUC .Rokovanie bolo rozložené až na 3 dni vzhľadom na veľký rozsah prerokovávaných tém .
Najdôležitejšou novinkou je prijatie 3 nových členov do organizácie EUC.
Nové preteky Euroloppetu sú :
KAMMLAUF – Klingenthal-GER
GANGHOFERLAUF – Leutasch/Seefeld – AUT
MARXA BERET/čítaj MARČA BERET / – Val D´aran/Pyreneje – ESP
Marxa Beret a Ganghoferlauf sú už v r. 2012 oficiálne preteky Euroloppetu.Pre Kammlauf sa nepodarilo nájsť nový termín a preto bude až od r. 2013 ako plnohodnotný,oficiálny pretek Euroloppetu.
Termín Bielej Stopy je 27 – 29 .jan. 2012
Majstrovstvá Európy 2012 v diaľkových behoch na lyžiach usporiadajú : Koasalauf – Šumavský Ski
Marathon .
ME 2013 Biela Stopa –Gsieser Tal Lauf.
O ostatných novinkách a zmenách budeme informovať priebežne počas roka a pred sezónou .
Text a foto : V.Michalech
|
|
Worldloppet | 9.4.2011 | Peter Brecík | Čítané 2763x | 0 príspevkov v diskusii
|
Maraton v kryokomoře
|
Tartu Maraton
|
Lyžařské maratony sa běhají v zimě. Podle poplašných správ hrozí globální oteplování, ale místy to vypadá přesně naopak. Pravidelně při bězích WL ve skandinávii. Každoročně je soupeřem běžců nejen trať, závodníci, ale i zima "jako v ruském filmu". Organizuji každoročně všechny běhy worldlopetu, tak mohu porovnávat. www.raftovanie.eu Letošní Tartu Maraton byl zatím nejtvrdší. Tartu maraton se má délku 63/31 km a velmi zajímavou trať. Nádherně běžeckou. Žádná dlouhá stoupání anebo nepříjemné sjezdy. Start je na světově vybaveném stadionu v Otepää, ( Foto č2 ) cíl ve vesničce Elva. Cestou překonáváme nejvyšší vrch Estonska - "až 318 m" vysoký. To pro dokreslení. Krajina připomíná pahorkatinu. Celá trasa je velmi široká a pořadatelé upravují osm běžeckých stop. Ano, 8 stop téměř po celé trase závodu. Běžecké lyžování je v estonsku velmi populární, Bílá Stopa jim může jen závidět. 1,2 mil obyvatel spolu s cizinci vyprodá 4.500 startovních čísel. Letos se stal Tartu maraton skutečnou prověrkou odvážlivců. Už dopředu pořadatelé věděli, že teplota bude extrémně nízká. Proto byl start posunut o jednu hodinu. Pomohlo to minimálně. Moji klienti těžili z toho, že máme slušné ubytování, vzdálená 100 m od startovní čáry. ( Foto č.1 ) Letos to byla výhra. V našem "dómiku" bylo až těsno od hostů, kteří se přišli ohřát. Vždyť startovní teplota byla - 22 St.C. Krásný slunečný den. Na nejvyšším bodě bylo - 17 St.C., ale v následných sjezdech ( foto č.3 ) v zastíněných lesních kapsách mráz dosahoval až - 28 St.C. Závodníci byli vybaveni ( Foto 4 a 5 ) Je pozoruhodné, že se Tartu maraton odběhl i za těchto podmínek. Dokládá to fakt, že běžecké lyžování je úžasný, zdravý sport, který má velký vliv na odolnost organizmu. Nikdo neomrzl, nikdo neměl velké problémy. Protože Tartu maraton organizuji společně s Maratonem v Lahti - Finlandia hiihto, tak po závodě není kam spěchat. Náš dómik je vybaven skvělou saunou. Další předností zájezdu je místní Estonská kuchyně. letos jsem vydal heslo: žádné potraviny s sebou. Všechno bude místní. Estonská kuchyně je rozmanitá a zdravá. Můžete si dát ruský boršč, pelmeně, anebo mnoho skvělých rybích speciali. Je to přímořský stát. Všichni letošní účastníci, kteří přijeli buď se mnou, anebo přiletěli a měli zajištěné ubytování, mají super zážitek.
Až bude někdo vyprávět, jak byl 3 minuty v kryokomoře, mohou odpovědět. To nic není, to já jsem v kryokomoře běžel maraton :-))
Hodně zdraví všem a nezapomeňte. tartu maraton patří k těm, která jsou velmi brzo vyprodané. Petr Brecík, http://www.raftovanie.eu
|
|
|
|
|