DETAIL ČLÁNKU

Worldloppet | 9.4.2011 | Peter Brecík | Čítané 2655x | 0 príspevkov v diskusii
Maraton v kryokomoře
Tartu Maraton

Lyžařské maratony sa běhají v zimě. Podle poplašných správ hrozí globální oteplování, ale místy to vypadá přesně naopak. Pravidelně při bězích WL ve skandinávii. Každoročně je soupeřem běžců nejen trať, závodníci, ale i zima "jako v ruském filmu". Organizuji každoročně všechny běhy worldlopetu, tak mohu porovnávat. www.raftovanie.eu Letošní Tartu Maraton byl zatím nejtvrdší. Tartu maraton se má délku 63/31 km a velmi zajímavou trať. Nádherně běžeckou. Žádná dlouhá stoupání anebo nepříjemné sjezdy. Start je na světově vybaveném stadionu v Otepää, ( Foto č2 ) cíl ve vesničce Elva. Cestou překonáváme nejvyšší vrch Estonska - "až 318 m" vysoký. To pro dokreslení. Krajina připomíná pahorkatinu. Celá trasa je velmi široká a pořadatelé upravují osm běžeckých stop. Ano, 8 stop téměř po celé trase závodu. Běžecké lyžování je v estonsku velmi populární, Bílá Stopa jim může jen závidět. 1,2 mil obyvatel spolu s cizinci vyprodá 4.500 startovních čísel. Letos se stal Tartu maraton skutečnou prověrkou odvážlivců. Už dopředu pořadatelé věděli, že teplota bude extrémně nízká. Proto byl start posunut o jednu hodinu. Pomohlo to minimálně. Moji klienti těžili z toho, že máme slušné ubytování, vzdálená 100 m od startovní čáry. ( Foto č.1 ) Letos to byla výhra. V našem "dómiku" bylo až těsno od hostů, kteří se přišli ohřát. Vždyť startovní teplota byla - 22 St.C. Krásný slunečný den. Na nejvyšším bodě bylo - 17 St.C., ale v následných sjezdech ( foto č.3 ) v zastíněných lesních kapsách mráz dosahoval až - 28 St.C. Závodníci byli vybaveni ( Foto 4 a 5 ) Je pozoruhodné, že se Tartu maraton odběhl i za těchto podmínek. Dokládá to fakt, že běžecké lyžování je úžasný, zdravý sport, který má velký vliv na odolnost organizmu. Nikdo neomrzl, nikdo neměl velké problémy. Protože Tartu maraton organizuji společně s Maratonem v Lahti - Finlandia hiihto, tak po závodě není kam spěchat. Náš dómik je vybaven skvělou saunou. Další předností zájezdu je místní Estonská kuchyně. letos jsem vydal heslo: žádné potraviny s sebou. Všechno bude místní. Estonská kuchyně je rozmanitá a zdravá. Můžete si dát ruský boršč, pelmeně, anebo mnoho skvělých rybích speciali. Je to přímořský stát. Všichni letošní účastníci, kteří přijeli buď se mnou, anebo přiletěli a měli zajištěné ubytování, mají super zážitek.
Až bude někdo vyprávět, jak byl 3 minuty v kryokomoře, mohou odpovědět. To nic není, to já jsem v kryokomoře běžel maraton :-))
Hodně zdraví všem a nezapomeňte. tartu maraton patří k těm, která jsou velmi brzo vyprodané. Petr Brecík, http://www.raftovanie.eu