REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
Mapka strediska
Mapky strediskawww.holidayinfo.sk
 Nová Hoľa


Park Snow Donovaly
Administrátori
strediska:

tomas.trstenskyhiking.sk
acfin.breckagmail.com

NÍZKE TATRY
Stredisko Nízke Tatry - Donovaly, Čertovica


SNEHOVÉ SPRÁVY - Nízke Tatry  
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
24.2.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
0 až 20 cm  starý, špinavý sneh  neupravené  petob 
2.2.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
10 až 50 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené v celej dĺžke  petob 
2.2.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
15 až 55 cm  tvrdý podklad s popraškom  väčšinou upravené  petob 
2.2.2024  Donovaly  Donovaly
Krčahy-Kováčka cez Krám a späť 
15 až 55 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené v celej dĺžke  petob 
26.1.2024  Donovaly  Donovaly
Krčahy-Kováčka cez Krám a späť 
15 až 60 cm  nový sneh prašan  neupravené  petob 
26.1.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
15 až 60 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  petob 
19.1.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
20 až 55 cm  starý sneh zľadovatený  upravené v celej dĺžke  petob 
19.1.2024  Donovaly  Donovaly
Krčahy-Kováčka cez Krám a späť 
20 až 55 cm  tvrdý podklad s popraškom  upravené v celej dĺžke  petob 
17.1.2024  Donovaly  Donovaly
Krčahy-Kováčka cez Krám a späť 
20 až 55 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  petob 
12.1.2024  Donovaly  Donovaly
Krčahy-Kováčka cez Krám a späť 
2 až 35 cm  rôzna kvalita  neupravené  petob 

Záznamov: 1-10 z celkom 11   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

  Nízke Tatry - Donovaly | 9.1.2021 | Peter Brečka | Čítané 1426x | 1 príspevok v diskusii
Donovaly
A aj o nás

Na Donovaloch odstránili popadané stromy a prvý krát v tejto sezóne upravili trate. Trate zodpovedajú tejto prvej úprave, miestami ešte málo pevné, ale začiatok to je.

V tejto náročnej dobe sa musíme vzájomne podeliť o prírodu, veľa z nás prírodu vyhľadáva a každý v nej robí tie aktivity, ktoré sú mu blízke. A tu sa ukazuje problém, keďže pohyb v prírode je spojený aj so vzťahom k samotnej prírode a aj k ľuďom. Zo zablatených lúk v okolí miest a obcí sa ťaháme do snehu, sánkovať sa, prechádzať, bežkovať alebo sa len tak hrať s deťmi. Opäť sa potvrdzuje, že vnímanie iných, tolerancia, ústretovosť či všeobecné pochopenie je nie bežné. A valcujú tí, ktorých je viac. Bežkári sa prepletajú pomedzi chodcov, ktorí často pochodujú traja –štyria vedľa seba a na prípadné prosby bežkárov reagujú povýšenecky. A prirodzene, že sa objaví aj ostrejšia reakcia bežkárov, ktorí chcú mať nerozdupanú aspoň klasickú stopu. A keď sa k tomu pridajú skútre ako dnes na Donovaloch, tak je z pohody stres.

Mali by sme chápať, že počas všeobecného obmedzenia by sme sa mali v prírode všetci slušne pomestiť. Je to miesto, kde dokážeme upevniť fyzické a duševné sily. Stačí, aby si chodci uvedomili, že ak by neboli upravené bežkárske trate, tak by sa v prírode pohybovali veľmi ťažko, okrem tých najodolnejších. A teda by tam ani neboli. Stačí ísť krajom trate v zástupe a trochu okolo seba sledovať dianie, bežkári uberú z rýchlosti a slušne chodcov obídu bez toho, aby im pred nosom šermovali palicami.

Keď boli lyžiarske strediská otvorené, tak sme boli v priestore viac rozptýlení a ku konfliktom až tak nedochádzalo. Neboli sme slušnejší, len nás bolo menej na jednom mieste. Je čas si toto všimnúť a poučiť sa zo všetkej tej vzájomnej nevraživosti od začiatku pandémie.

Lebo bude to len tak, ako si to sami spravíme.

     
Nízke Tatry - Donovaly | 31.12.2020 | Peter Brečka | Čítané 1245x | 0 príspevkov v diskusii
Donovaly
Úprava tratí

Donovaly opäť posledné medzi poslednými.

Ale vlastne medzi ktorými poslednými, keď iní okolo majú upravené trate aspoň čiastočne, alebo niektoré úseky?
A prečo posledné, veď ešte neupravilo ani meter?

Takže opravujem: Donovaly si nevšimli tých 40 až 50 cm snehu, dnes už aj sadnutého a chladom stuhnutého. Kedy teda budú aspoň posledné spomedzi iných?

     
  Nízke Tatry - Donovaly | 19.2.2020 | Peter Brečka | Čítané 2011x | 1 príspevok v diskusii
Úprava tratí na Donovaloch
Prečo dve klasické stopy?

V tomto roku máme my bežkári obmedzené podmienky. Možno o to úzkostlivejšie posudzujeme trate, hlavne keď ich po úprave prejdú skútre a rozdupú turisti idúci vedľa seba.
Ale aj samotná úprava môže vytvoriť obmedzenia. V minulosti som sa zmieňoval o úprave tratí na Donovaloch, kritizoval som úpravu na dve klasické stopy blízko seba. Tak blízko, že je nemožné skatovať. Vtedy som aj telefonicky intervenoval, aby bola úprava s pridaním len jednej klasickej stopy. Trať je úzka a stroj nemá kam uložiť druhú stopu. Aj tú jednu dáva príliš k stredu. Jedna je fajn, ale dve sú rozhodne nevhodné. Pri dvoch stopách to potom vyzerá tak, že treba rozkorčuľovať jednu z nich. A to nie je príjemné, treba dávať pozor a pre tréning nie dobré.
Verím, že poviem za väčšinu športových bežkárov: Prosíme trate na Donovaloch neupravovať na dve stopy. Ďakujeme.
     
  Nízke Tatry - Donovaly | 26.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 1993x | 0 príspevkov v diskusii
Donovaly - úprava tratí
Posun k lepšiemu

Za posledné dva týždne sa úprava tratí na Donovaloch posunula k lepšiemu. V minulom týždni 18.1 a následne 21.1 boli trate upravené, teda dvakrát. Stav doteraz nevídaný, aj keď okolo Hrubého vrchu bolo urobené až v nedeľu a trať bola mäkká. Dnes 26.1. poobede bola pomerne čerstvá úprava, zrejme z 25.1., menčester bol na okrajoch ešte dosť výrazný. Traťe sú pevné, ideálne. Chýba natiahnutá klasická stopa. V minulom roku sme riešili problém, keď boli natiahnuté dve a úzko pri sebe ( trate nemajú takú šírku ako na Králikoch ), nedalo sa medzi nimi skejtovať. Škoda, že tá jedna stopa sa nerobí, bolo by dosť miesta pre každého.

Kedže trate na Donovaloch sú na značených turistických cestách, možno tu stretnúť množstvo peších turistov, ktorí sa správajú všelijako. Napríklad v sobotu 20.1. ich bolo neúrekom. Zakaždým som ich požiadal, aby šli popri okraji a za sebou. Ale nie vždy sa zadarilo, trať od Donovalov po Jačmenisko bola značne dostúpaná po celej šírke.
Verím, že ak si peší turisti pozerajú naše správy a prečítajú si aj týchto pár viet, tak sa začnú pohybovať po tratiach ohľaduplnejšie.

Možnosť príspevku pre úpravu tratí na www.zaaresbb.sk možno len privítať, fajn, že sa o tom objavila informácia.
     
  Nízke Tatry - Donovaly | 5.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 2204x | 3 príspevky v diskusii
Trate na Donovaloch
Bude to raz normálne?

Na Donovaloch frčia zimné prázdniny, rôzni ľudia s rôznymi predstavami o trávení zimnej dovolenky. Stretnete viacerých, ktorí sú tu prvýkrát, pýtajú sa na všeličo, aj na to odkiaľ začať bežkovať, ako vedú trasy, či sú upravené. V rukách majú bežky vlastné i z požičovní a... hlavne chcú. Sú prázdniny a očakávajú, že pri aktuálnom stave snehu nájdu dobré možnosti. Ale mýlia sa. Rok po roku sa opakuje to isté. Stroj ide na trať len v piatok večer, alebo v sobotu ráno či pred obedom, jedenkrát za týždeň, nech sa deje, čo sa deje. Počas štvrtka a piatka si bežkári v novom snehu prerážali stopu sami. Dnes boli ideálne podmienky, sneh príliš nezmäkol, počasie vynikajúce aj pre bežkárov nezvyknutých na zimu, čas aj na krásne viachodinové putovanie. Turisti mohli vyraziť a robiť si vlastnú stopu, kto prvý v novom snehu vypluhoval klesania, zaslúžil by si pochvalu, ostatní sa mohli tešiť. Takí su bežkári, radostný národ. A ten, kto si chcel aj svižnejšie zašportovať, napríklad korčuľovaním, mal smolu. Športovci oddychujte, netrhajte sa, na Donovaloch v týždni nemáte šancu!!

Ale naozaj nič prekvapujúce, úprava tratí na Donovaloch je zrejme len nejaké nutné zlo, ktoré treba dajako zľahka prežiť, veď príde jar, leto a spomienky sa vymažú. Pred novou sezónou sa objavia nové očakávania a potom zas len sklamanie...


     
  Nízke Tatry - Donovaly | 4.2.2017 | Peter Brečka | Čítané 2715x | 1 príspevok v diskusii
Úprava bežeckých tratí na Donovaloch
Aby trate boli pre všetkých

Priaznivá zima, aj keď snehu nie je príliš veľa, ale zas bez výrazných odmäkov, umožnila trate na Donovaloch upravovať pravidelne.

Veľa sa zlepšilo, v týchto dňoch napríklad skútre trate nekazia, psi po nich nebehajú. Objavujú sa chodci, lenže trate sú na značkovaných chodníkoch, tak teda nimi prechádzajú. Pokiaľ je podklad tvrdý ako to bolo počas tejto zimy, tak to nie je až také zlé.

Otázka je, ako upravovať čo najlepšie. Vynaložil som úsilie, kontaktoval som človeka, ktorý tomu velí a ktorý má spojenie s vodičom stroja. Snažil som sa mu vysvetliť, že obojstranná stopa na pomerne úzkych tratiach sa nedá robiť bez toho, aby nenastalo obmedzenie pre skating. Vzdialenosť vnútorných stôp je 130 cm. Pokiaľ sa natiahne riadna hlboká stopa, tak korčuľovanie je skoro až nepríjemné. Dostal som prísľub, že sa to zmení. Dnes na trati bol stav o niečo lepsí. Dve stopy boli na rovnejších úsekoch, ale nepochopiteľne aj na stúpaniach či klesaniach, ale na niektorých áno a na iných zas nie. Rozmýšľal som nad logikou a prišiel som na to, že ten vodič zrejme nebude bežkár a ak, tak turista. Pozitívne bolo, že stopy boli plytšie, trať mäkšia, tak to cez ne išlo. Potom ale dochádza k tomu, že jedna stopa sa ničí a teda pôvodný zámer mať dve stopy zaniká. Dnes som bol na klasike, tak som si užíval výbornú trať, ale vžíval som sa do situácie, keď pôjdem korčuľovať. Všímal som si ostatných bežkárov na klasike, väčšinou šli mimo stopy, pretože namazať na vlhkú vyleštenú stopu nie je jednoduché, ale videl som to aj za iných snehových podmienok. Pre klasiku podľa mňa stačí jedna stopa. Naozaj nepoznám bežkárske stredisko, kde by sa trať upravovala takto naúzko. Šírka tratí na Donovaloch neumožňuje robiť dve stopy.

Píšem to aj preto, aby som získal váš názor, budem veľmi rád, keď napíšte, čo si o tom myslíte. V prvom rade majme na pamäti záujem všetkých, ktorí si na trate vyjdu nielen ako turisti, ale si aj zájdu zašportovať a potrénovať na preteky, napríklad.


     
Nízke Tatry - Donovaly | 7.2.2015 | Peter Brečka | Čítané 2886x | 0 príspevkov v diskusii
Upravené trate na Donovaloch
Snaha je, zima ešte nekončí

Môžeme sa na Donovaloch tešiť na štandard podľa aktuálneho stavu? Bežne si dávame viac otázok ako odpovedí. Odpovede / často v podobe rozhodnutí/ sú často ťažké. Tešíme sa na zábavu na bežkách a tak si dávame otázky - priania, či aktuálna úprava / zrejme z piatka / bude už obvyklá. Chceme to, lebo taký krásny deň ako ten dnešný s viditeľnosťou na Skalku, Krížnu, Prašivú si spájame so športom na bežeckých tratiach.

Do soboty rána niektoré miesta mierne zafúkalo, ale boli tvrdé. Len okolo Hrubého vrchu boli nafúkané dosky, aj napriek tomu sa úsek 400-500 m dal opatrne prejsť. Na to, aby trať bola ešte kvalitnejšia je potrebná pravidelná úprava. Miestami sa paličky preborili cez utlačenú vrstvu, bežky zapadli do mäkšieho stredu medzi obojstranne natiahnutú strojovú stopu. Použitý stroj je zrejme užší, medzi stopami nezostalo dosť miesta pre skating, bolo treba zachádzať do jednej zo stôp.
Aj tak to bolo nevídaná zmena a nám ostáva dúfať, že aspoň takto to bude počas celej zimy. Dôležitá je opakovaná úprava, keďže na tratiach boli aj psie záprahy. Ak má obec zo záprahov biznis, tak je nevyhnuté aspoň každé druhé ráno vyraziť so strojom na trate, prípadne počas víkendu každý deň. Pevná trať nebude až tak podliehať poškodeniu. Skútre jazdili mimo bežkárskych tratí, využívali voľný terén.
Ostáva poďakovať za úpravu. O poriadok na tratiach sa môžeme zaslúžiť aj my sami. Voči tým, ktorí ich poškodzujú môžeme vystúpiť, prejaviť nevôľu, chlapská partia aj strmšie zakročiť. V Česku si na bežkárskych tratiach škodná netrúfne.
Trať je spravená až na Šachtičky, nepochybne krásny dlhý úsek, kde sa možno naplno vyžiť.

     
  Nízke Tatry - Donovaly | 4.2.2015 | Peter Brečka | Čítané 2752x | 0 príspevkov v diskusii
Pavčiná Lehota
Preteky

Pretekári-bežkári, bežkári-nepretekári,
dostal som informáciu o pretekoch v Pavčinej Lehote 15.2.2015. Prikladám propozície.<br><br>

Propozície

4. ročníka verejných pretekov v behu na lyžiach o „Cenu Žiarca“
Všeobecné ustanovenia
Usporiadateľ : ZCR Pavčina Lehota-Jasná, SKI Centrum Žiarce, Obec Pavčina Lehota, TJ Kras Pavčina Lehota
Dátum konania : 15. februára 2015 (nedeľa)
Miesto konania : Lyžiarsky areál Žiarce – Pavčina Lehota
Prihlášky : Prihlášky zaslať do 13. februára 2015 na adresu :
Obecný úrad Pavčina Lehota 71 031 01 Liptovský Mikuláš alebo
e-mail : info@penzionseverka.sk
: prihlásiť sa bude možné aj 15.2.2015 od 8:00 do 09:30 pri prezentácii
Informácie : Tel: +421 915 963213
Účasť : Bez obmedzenia
Štartovné : žiactvo, veteráni 3 €, dorast, dospelí 5 € - členovia SLA prihlásení do 13.2.2015,
žiactvo, veteráni 4 €, dorast, dospelí 6 € - nečlenovia SLA prihlásení do 13.2.2015
prihlášky v deň pretekov - štartovné +1€
úhrada na prezentácii pri výdaji štartovných čísel
Ubytovanie : Usporiadateľ nezabezpečuje, možnosť rezervácie na
http://www.pavcina-lehota.sk/ubytovanie
Kancelária pretekov : Lyžiarsky areál Žiarce – Pavčina Lehota
Technické ustanovenia
Spôsob behu: : Voľná technika – všetky kategórie
Prezentácia : Dňa 15.2. 2015 od 8:00 hod. do 09:30 hod v kancelárii pretekov v LA Žiarce
Štartovné čísla : Budú vydané v deň preteku v kancelárii pretekov od 8.00 hod. do 09:30 hod. Za stratu štartovného čísla účtujeme 10 EUR
Štart : od 10:30 hod. - hromadné štarty
Kategórie: : žiaci, žiačky r. 2004/2001 – 2,5 km
dorastenci, dorastenky r. 2000/1997 a veteránky r. 1975 a st. – 5 km
ženy, veteráni r. 1975 a st. – 10 km
muži – 15 km
Občerstvenie : v cieli čaj, možnosť občerstvenia v bufete v lyžiarskom areáli
Vyhlásenie výsledkov : Predpokladané vyhlásenie výsledkov pol hodinu po dobehnutí posledného pretekára v lyžiarskom areáli Žiarce.
Ceny : Vecnými cenami budú odmenení víťazi jednotlivých kategórií
Odvolanie pretekov : V prípade nepriaznivých snehových podmienok budú preteky odvolané telefonicky alebo e-mailom na kontaktné adresy uvedené v prihláškach
Ostatné : Pretekári, činovníci a diváci sa pretekov zúčastňujú na vlastné nebezpečenstvo.
Dopravu a stravovanie usporiadateľ nezabezpečuje.
Za organizačný výbor: Ing. Daniel Klepáč, predseda OV
Ing. Milan Hajkovský, riaditeľ pretekov

     
Nízke Tatry - Donovaly | 1.2.2015 | Peter Brečka | Čítané 2784x | 3 príspevky v diskusii
Donovaly na plagáte - Donovaly v skutočnosti
Trate na Donovaloch


Príroda sa prekrásne vybielila, po kalamite sa ukázala tá krajšia podoba zasneženej krajiny. Čakali sme na túto chvíľu, lebo snehu je toľko, že už ani nemusí viac snežiť. Čo sa nám asi tak preháňa hlavou, keď očakávame sneženie? Myslíme si , že vieme, že zima ešte musí prísť / aj keď podľa minulého roka ani veľmi nie.../, chceme, aby nám v živote do seba zapadali veci prirodzene, aby bol priestor pre všetkých?
Na info stánku obce Donovaly je od začiatku sezóny vylepený plagát o vyznačených bežeckých tratiach. Kus farebného potlačeného papiera navodzuje dôveru, že obec sa zaväzuje na úpravu bežeckých tratí. Prečo iné by to tam niekto dal?
Fakt je, že sobota bola drsná, všetci sme precitli do snehom zavalenej krajiny a bez elektriny. Ak mi aj napadlo, že snehu na úpravu bežeckých trás bude dosť, mal som čo robiť, aby som porobil poriadok so snehom. V podvečer ma premohol nepokoj, bol som zvedavý, či sa niečo neudialo aj s úpravou tratí. Nič, ani snaha. Povedal som si , že zajtra ráno v nedeľu to bude už určite urobené, veď sú aj polročné prázdniny!
V nedeľu sa bežkári vybrali na trasy, urobili si stopu, strojová úprava nikde. Príroda krásna, presvietená slnkom, zázračné scenérie. Vangle svedčili o papuliakooch a ritiakoch, o všetkých tých neúspešných pokusoch pribrzdiť si v klesaniach v hlbokej stope. Ale všetci sme sa tešili, zdravili sa a usmievali.
Taký je život plagátu, nalepený z vnútornej strany info stánku/ ak by bol nalepený zvon, už by tam isto nebol.../ ukazuje sen. Len sa vráťme k motívu... ostáva záhadou, aký bol dôvod jeho vzniku. Určite je férovejšie ho tam nelepiť a tiež škoda vyhodených peňazí.
Je tu aj pozitívna správa. Príroda patrila bežkárom, stopu si vylopotili, ale bola ich. Neupravené trasy nelákali orangutánov na skútroch.
PS: Možno viete, možno nie, na Mestskom úrade v B. Bystrici je kancelária vyhradená úradovaniu o športe. Mali by vraj koordinovať úpravu bežeckých trás. Ostáva len veriť / len dokedy/, že úradujú iné športové aktivity lepšie, ako tie, ktoré súvisia s úpravou bežkárskych trás na Donovaloch.     
  Nízke Tatry - Donovaly | 4.1.2014 | Peter Brečka | Čítané 2421x | 2 príspevky v diskusii
Donovaly
Snehové podmienky

Na Donovaloch sú nevhodné snehové podmienky na bežkovanie. Nepodarilo sa mi uložiť snehovú správu, tak to bežkárom takto oznamujem. Myslím si, že je dôležité oznámiť aj nevhodné podmienky, aby zbytočne iní neskúšali, necestovali, nemíňali peniaze a nezlostili sa :-)).
Napríklad o Králikoch nemáme informáciu už viac ako 5 dní, ostáva mi zavolať niekoho a popýtať sa.
Peter Brečka


     

strana 1 2 3 4 5