REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
FÓRUM

Príspevky do fóra môžu vkladať iba registrovaní užívatelia po prihlásení. Príspevky nesúvisiace so zameraním alebo porušujúce pravidlá servera, šíriace nenávisť, či odporujúce dobrým mravom, budú spolu s reakciami na ne zmazané. V prípade opakovania porušovania týchto zásad bude užívateľovi zrušená registrácia.
Verím, že tento komunikačný priestor budeme využívať v prospech všetkých bežkárov a pomôže nám pri riešení problémov.

Ak chcete vložiť nový príspevok do FÓRA, je potrebné sa prihlásiť.
čaute, prosím nejaký link na mapu všetkých bežeckých tratí na Skalke a okolí
bikeski dňa 14.1. 18:43  
Celkom dobre zmapované trate sú na novej stránke Bielej stopy: http://www.bielastopa.sk/bielastopa/trate/
Karol dňa 14.1. 20:12  
super, díky Karol
bikeski dňa 14.1. 22:07  
A náhodou z Bystrickej strany?
peteru dňa 15.1. 20:34  
http://www.skalkaarena.sk/lyzovanie/skalka-dnes/
VladoBB dňa 17.1. 8:54  


Ahojte. Nebol niekto v posledne dni na bezky z Králik na Skalku zvaznicou? Aká je tat a ci je tam ešte vôbec sneh. Vdaka
kodiak14 dňa 14.1. 6:12  
Snehové správy: včera - stanley, v piatok pietro1978
Karol dňa 14.1. 6:51  


Mimochodom, ak sa chystate niekto ist bezkovat vlakom - konkretne leo expresom - a nemate lyze, (ano aj bezky ci snowboard ) v obale, tak si pripravte 14 euro navyse - budu sa vam snazit predat ten svoj. nevidela som ho, ale u mna neuspeli. vraj to maju vo svojich pravidlach. zvlastne je, ze cestou tam nikto nerobil problemy - lyze mi uchyili remienkom do stojanu na bicykle. cestou spat im to doslo, aku "velku chybu urobili" a bojovali za uskutocnenie tohto pre nich "kseftu navyse"... nepodarilo sa. na otazku, ci aj na bicykel potrebulem obal, som dostala "trefnu" odpoved, ze bicykle v zime neberu...na zamyslenie... paradoxne som tentokrat setrila za cestu z rk do lm ja a tam prestupila na nas stary pohodlny domaci spoj. este jedno dolezite info - listok treba mat kupeny cez internet (mobilom rezervaciu nie je mozne urobit a v pokladni na stanici vam povedia, ze jeto sukromna spolocnost, teda ani tam) a ceny maju pohyblive. po-rk za 8€ a o tri dni za tu istu trasu vyse 10€. najlacnejsie. nehovorim o biznis triede. tolko skusenost cestovania z leo expresom... triede.
bezkarka1971 dňa 12.1. 14:43  


Kto sa chystate na vikend bezkovat alebo aj jeden den na otocku (naprikladv do tatier) alebo hoc aj inde, kde je suvisla snehova pokryvka (rada slapem aj novu stopu) a ste ochotni sa podelit o priestor v aute (za prispevok samozrejme)? Presov je nastupne a vystupne miesto. Vdaka za info.
bezkarka1971 dňa 12.1. 13:50  
Ak máte záujem tak sa môžete pridať v nedeľu 14.1. na Štrbské pleso.Z Košíc odchádzame cca 9:00.
penlevi dňa 13.1. 21:01  


Ahojte. Neviete aké sú trate z Donovál na Šachtičky a odtiaľ do Čachova? Ďakujem za info. Zajtra by sme chceli absolvovať túto trať.
Miso16 dňa 12.1. 7:26  
Donovaly - Šachtičky OK, ďalej nesúvislá pokrývka
flyer7 dňa 13.1. 22:05  


Ahojte. Vie mi niekto povedat ci je otvorený hostinec aj cez týždeň. Ďakujem
kodiak14 dňa 8.1. 19:56  
Pokiaľ viem, tak Hostinec je v prevádzke iba cez víkendy.
Karol dňa 10.1. 12:23  


Ahojte, vedeli by ste niekto poradiť ubytovanie na Koasalauf (St. Johann in Tirol) alebo Ganghoferlauf (Leutasch alebo Seefeld). Ďakujem.
andreyBB dňa 7.1. 18:19  


Zdravím Vás.. kde v oblasti Králiky a Skalka je možné požičať celý bežecký výstroj?
caparzo dňa 6.1. 21:34  
V cyklosante v Kremnici. Je to smerom na skalku.
Rastob dňa 7.1. 11:02  
Vďaka za tip. Nejaká požičovňa okolo oblasti Králiky smerom z Banskej Bystrice náhodou?
caparzo dňa 7.1. 11:49  
Tiež som to v minulosti riešil, keď som chcel deťom požičať bežky. Nakoniec som ich požičal v požičovni v BB na Malachovskej ceste, majú tam dobrý výber aj vedia poradiť. Len neviem, ako teraz fungujú cez víkend.
folky dňa 8.1. 13:26  
Zdravím. To neviem ale iba ak niekde na Skale prípadne v Banskej Bystrici na Malachovskej ceste. Na Králikoch určite nie.
kodiak14 dňa 8.1. 19:54  


Ahoj, bude sa prosím na vikend 6-7.1 2018 upravovat severný a juzny okruh v kremnickych vrchoch (skalka arena) na klasiku, Ďakujem
Johny dňa 4.1. 19:00  
Ano, bude sa.RB.
cyklosante dňa 4.1. 21:25  


dodávam, mám na mysli CT:-)
bikeski dňa 4.1. 17:51  
Stopu pre CT na oboch okruhoch BS, juh aj sever natiahol podľa info v snehovej správe Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:33  


ahojte, chcem sa poďakovať chalanom, ktorí dnes ráno potiahli južný okruh na Skalke. Perfektná robota. Po tom včerajšom snežení to bol malý bežkársky orgazmík:-)
bikeski dňa 4.1. 17:49  
MKL Kremnica to upravovala veľkým strojom a stopu pre CT CykloSanté, Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:35  


Zdravím! Ako je to na Grajnári? Dá sa ísť pobehať?
Marek dňa 4.1. 17:27  


Pozdravujem všetkých beźkárov. V Kremnických horách máme prostredie, ktoré nám môže závidieť celé Slovensko. Vďaka patrí všetkým nadšencom, čo majú na tom zásluhy; hlavne však upravovateľom tratí za pravideľnosť a kvalitu úpravy. Nájdu sa ale "skaťaci", pre ktorých klasická stopa je len nejakou dekoráciou a pravideľne ju ničia hneď po jej úprave, aj keď miesta pre svoj štýl maju dosť! Žiadná úcta a ohľaduplnosť! K arogancii a egoizmu sú vedení od malička ako doma, tak aj touto konzumnou spoločnosťou. Ďaľšou kapitolou sú majitelia skutrov a tak isto aj psičkári, ktorí si zo stopy robia prostredie kynologického klubu. Ich činnosť je výsledkom zúfalstva z množstva sena, ktorým sú vyplnené ich hlavy. Iné vysvetlenie mi nenapadá. Ale tak nám treba - málo sa nájde tých slušných a odváżnych ľudí, ktorí sa proti tomu ohradia, a to aj hneď na mieste činu. Len šomrať medzi sebou nestačí!!!
Humus dňa 31.12. 13:46  
úplný súhlas s tebou
bikeski dňa 3.1. 18:21  
Súhlasím s Vami i keď slušnejšou formou. Dovolím si, ale napísať, že aj psičkári, chodci sú ľudia a také stredisko ako Skalka - bežkársky raj by mal myslieť aj na týchto platiacich ľudí, ktorí sa tam ubytovávajú. Určite by to bolo plusom pre návštevnosť. Veď nech sa hýbu všetci.
JMSOZKH dňa 4.1. 19:40  
Dobrý večer p. Humus, nedá mi nereagovať na Váš príspevok z ktorého je jasné, že okrem seba nemáte rád nikoho, a pravdepodobne ste pre nikoho nič okrem urážania neurobili. Ale poďme pekne po poriadku: vyzdvihujete prácu ľudí, ktorí upravujú trate. No nemôžem s Vami úplne súhlasiť, keďže chodíme s partiou skoro ráno a len málokedy je natiahnutá stopa pre CT techniku. Nie raz sa stalo, že trať upravoval veľký ratrak, no bolo mu zaťažko použiť hydrauliku s lyžinou na konci, na tvorbu stopy.Všetká česť p. Berešovi, ale ten sám na tvorbu stopy nestačí, a povedzme si úprimne, že aj napriek jeho snahe tá stopa nie je ideálna, ale súhlasím, že lepšie ako nič. Reagujete negatívne na psíčkarov, no zabúdate, že tí ľudia im dávajú lásku, že pes nie je vec, ktorú je možné po napadnutí snehu odložiť, a vybrať na jar keď už sneh nebude. Väčšina týchto ľudí majú psa práve kvôli ich športovým aktivitám, a pre vysoký výskyt divej zvery pre ich bezpečnosť. Píšete, že psy ničia stopy, ale nikde som nečítal, že na stopy padajú kusy ľadu z konárov, ktoré sú nad stopami, takto poškodených stôp je ďaleko viac ako psami, po trase je veľa poškodenia od napadaných konárov, videl som aj poškodenia po inej divej zvery. Zabúdate, na to že aj turisti chcú si užívať krásy kremnických hôr. Negatívne reagujete na skoro všetko, ale nie na bežkárov, ktorí ani nevedia po ktorej strane majú ísť aby neohrozovali nie len seba, ale hlavne iních. Skôr ako tí psíčkari a skútristi a pod. mi vadí, že napriek naozaj krásnym možnostiam toto nevyužívame, a nenájde sa nikto, kto by urobil niečo pre to aby sa to zlepšilo: trebárs na jeseň úprava tratí, odstránenie konárov nad hlavami bežkárov, vyhradenie určitého okruhu aj pre psíčkarov, výsadba stromov, ktoré by chránili trate pred slnkom a svahy pred zosuvom. Veď južný okruh je len otázkou času kedy sa na určitom mieste trať zosunie tak že tadiaľ ani p. Bereš so skútrom neprejde. Treba to začať riešiť, ale komplexne.
neznamy dňa 6.1. 20:37  
Neodhadli ste ma správne, pán "neznámy", že mám rád len seba. Ja mám rad poriadok . Už mnoho rokov patrím k malej skupine nadšencov, ktorí sa zúčastňovali brigád na čistení tratí, a to nielen v oblasti Kremnických hôr. Trvam na svojej kritike ( aj keď možno som mal použiť jemnejšie slová ) malej skupiny ľudí, ktorej uvedené činnosti sú nemyslitelné v zahraníčì. Tie skúsenosti mám aspoň z 10 krajín. Stači zájsť do susedného Česka. Ich činnosť je neobhajitelná; iba ak od ľudí, ktorí majú k ním blízko. Vaše úvahy si vyžadujú veľa financii a práce, moje len ohľaduplnosť k iným ľuďom. Už nebudem ďalej o tom s vami polemizovať.
Humus dňa 8.1. 7:46  
Pôvodne som bol rozhodnutý ukončiť polemiku o.i. o vhodnosti pohybu psov na bežkárskych tratiach, ale dnešná udalosť mi dala zapravdu, že som sa so svojim názorom nemýlil. Asi o 13.hod. som bol svedkom na králickej zvážnici, ako sa jeden bežkár držal za rameno a vyrovnával palice po páde následkom stretu so psom. Príhodu som sice nevidel, len počul ostré nadávky na majiteľa psa. Tak čo vy, poniektorí majitelia, čo tvrdíte, že "odovzdávate psom lásku"?...
Humus dňa 14.1. 14:15  
No a ja som bol pôvodne rozhodnutý sa vôbec do tejto témy nezapojiť. Musím Vám však dať úplne za pravdu. Bežkárske trate sú pre bežkárov a nemajú čo na nich hľadať skútristi, chodci ani psí miláčkovia. Akákoľvek obhajoba o vzťahu ku zvieratám je neakceptovateľná. Dnes sa to mohlo skončiť aj vážnejšie, ako len ohnutými palicami. Apropo - som majiteľom dvoch psov. To aby má niekto neupodozrieval, že zvieratá nemám rád.
VladoBB dňa 14.1. 15:57  


Zdravím! Rád by som skúsil bežkovanie keďže sa mi tento šport veľmi páči. Neviem sa ale ozhodnúť aký typ lyží si vybrať. Nedá sa niekde na Kojšovke bežky požičať za účasti niekoho skúsenehoaby mi dal pár rád, či ma trochu usmernil? Prípadne je tu niekto kto poskytuje služby požičania bežiek? Lákajú ma bežky s hranami, no niesom si istý výberom. Vopred ďakujem.
Piti dňa 25.12. 19:22  
Radiť sa dá rámcovo, konkrétne riešenie treba prispôsobiť podľa seba. Treba riešiť nasledovné: 1. do akých terénov resp. tratí budete chodiť? a) voľný terén, turistika neupravené trate: odporúčam lyže typu BC - backcountry. Šírka do cca 6 cm v priestore špičky. Širšie - cca 7 cm, nejdú dobre do stopy, čo je škoda, ak sa na nejakú natrafí. Dĺžka lyže: výška lyžiara + plus 5 až 10 cm (kratšie pre menej skúseného) Palice: výška lyžiara - mínus 25 až 30 cm (kratšie pre menej skúseného) Lyže s oceľovými hranami - výborné pre zľadovatelé podmienky. Lyže so "šupinkami" majú lepšie stúpanie a horší sklz. Výber závisí od sklonu svahov, na ktorých budeš bežkovať pre prudšie svahy odporúčam šupinky. "Novinku" posledných sezón - buď výmenný alebo napevno nalepený stúpací pás v strede lyže (známu aj z minulosti), neodporúčam. Ten neustále nalepený pás výdatne brzdí na rovine a miernom sklone svahu nadol, čo sú na druhej strane asi najlepšie sklony pre užívanie si jazdy na bežkách. O to teda spoľahlivo prichádzate. Lepšie riešenie je mať celosklznicové bežky a pás si nalepiť keď treba. Už je dostať takéto pás a la skialp aj na bežky. Pre menej športovo založených odporúčam šupinky - trochu brzdia na rovine a dolu kopcom, ale nie je to tak hrozné, ale hlavne výrazne menej ich treba mazať oproti hladkej sklznici. Na druhej strane "fajnšmeker" si vychutná mazanie hladkých bežiek, z ktorých vie vyťažiť maximum pri stúpaní aj pri zjazde. b)upravená alebo vyšliapaná klasická stopa: to je najčastejší prípad mimo lyžiarskych stredísk - tam buď BC bežka alebo na klasiku, dĺžky ako v prípade a). c) upravené trate na klasiku (CT) aj korčuľovanie (FT): možnosť všetkých typov bežiek, aj combi, ktoré majú tvrdosť medzi CT a FT. Korčuľovanie vyžaduje značnú úpravu trate, výnimočne je možné aj vo voľnom teréne - po zvládnutí techniky je to naozaj iný zážitok (v pozitívnom zmysle). Potom bežky kratšie a palice dlhšie ako pri CT (cca 5-10cm). Voskovanie: sada pre CT (stúpanie, zjazd), sada pre FT.
pege dňa 13.1. 10:26  


Zdravim. Rad by som zacal s bezkami. Na konci minulej sezony som stihol kupit uz len topanky na system NNN. Teraz zhanam zvysok (bezky, viazanie, palice). Viete poradit? Po prebehnuti par obchodov mam najvacsiu dilemu, ci kupit bezky so supinami, alebo sa oplati priplatit si za bezky s kovovymi hranami a integrovanymi 'tulenimi' pasmi (asi nejaka vychytavka poslednych rokov?) Vopred dakujem za rady. Pripadne doplnim potrebne informacie, ak treba.
pekko dňa 21.12. 22:05  
Veľmi ťažko takto radiť. Mal by si vedieť kam chceš s bežkami chodiť, do akých terénov, či do voľnej prírody alebo na upravené trate. Pochopil som, že chceš behávať klasickou technikou. Šupinky už dnes ustupujú novému trendu a najnovšie sú vybavené plstenou plochou v stúpacej zóne aby si nemusel bežky mazať stúpacími voskami. Áno materiál je podobný pásom, ktoré si pripínajú skialpinisti pri stúpaní. Kovové hrany sú vhodné iba na neupravené trate do voľnej prírody najmä do zľadovatených povrchov. Hrany zvyšujú hmotnosť bežiek a tak pri upravených tratiach alebo vo voľnej prírode v prašane sú skôr na obtiaž. Takže skús sa vyjadriť k tomu, kam plánuješ na bežkách chodiť.
Karol dňa 22.12. 13:18  
Mne je zasa tazko hovorit z toho, co som 2x stal na bezkach :) Z toho, co som sa pytal, cital, pocuval, mi to vychadza na rekreacne bezkovanie klasickou technikou v stope, stredne pokrocily. Prave tym, ze som lenivy (aj na udrzbu lyzi), mi to vychadzalo na supinace, nech nemusim voskovat. Riesim teraz teda otazku, ci zobrat nieco taketo: http://ski-sport.sk/content/be%C5%BEky-fischer-sporty-crown-nis-r1617, alebo doplatiti cca 30 € a mat uz bezky so spominamymi pasmi + hranami, ci ist do toho. +ma este napadla dalsia otazka: viazanie na vycvakavanie palicou, ci rucne? Pocul som pre aj proti obom systemom, som zmateny :) Vdaka.
pekko dňa 24.12. 22:40  
Ja by som ti poradil lyže s nalepenými pásmi na stúpanie a bez hrán. Písal som už vyššie, že hrany zvyšujú váhu a sú ťažšie ovládateľné. Vypínanie viazania palicou (automat) alebo ručne by som vôbec neriešil. Koľko krát denne si budeš lyže obúvať a vyzúvať? No a ešte, čo sa týka údržba lyží. Pásy alebo šupiny ťa zbavia nutnosti mazať stúpacími voskami ale sklznicu mimo stúpacej zóny by si mal raz za čas ošetriť nanesením sklzového vosku. Po prvé ju chrániš voči oxidácii a po druhé, bežkovanie je aj o sklze a užívaní si zjazdov v miernom klesaní. Ak ti lyže budú drhnúť na rovine a v klesaní, tak si bežky neužiješ naplno. A pozor si daj aj na správnu dĺžku a tvrdosť lyží. Ak si kúpiš krátke na tvoju hmotnosť, tak ti dobre nepôjdu a budú ťa brzdiť a naopak, ak si kúpiš dlhé či tvrdé, tak ti budú v stúpaní podklzovať, pretože nezatlačíš lyžu v stúpaní tak aby si pritlačil stúpaciu zónu o povrch. Zasa som ťa domotal? Odporúčam zájsť kúpiť lyže do špecializovaného obchodu a tam ti presne poradia ale ak sa rozhodneš kupovať cez internet či v supermarketoch, tak musíš počítať s tým, že to nebude to pravé orechové. V každom prípade choď do toho, zimná sezóna je už v plnom prúde a beh na lyžiach je krásny šport.
Karol dňa 25.12. 8:48  
Nedomotal, dobre poradil praveze. Skusim teda vo vybere uprednostnit pasove a supinace (ktorych je viacero) posunut na druhe miesto. To tazsie ovladanie s hranami som tiez nevedel, pocul som jedine o vyhodach (stabilita na lade) a hmotnost navyse som nedokazal posudit. Kolko vydrzia tie pasy? Daju sa potom jednoducho menit, existuju nahradne, ci doziju pasy, dozije bezka? Vies poradit nejake obchody/konkretne modely beziek s pasmi? Vyzera, ze je ich na trhu zatial pomerne malo. Dakujem. Supermarket neriesim. Bud normalny sportovy obchod, alebo vybrat v obchode a kupit cez net. Mam 178 cm a cca 72 kg (+oblecenie, batoh), tak mi to vychadza niekde 192-200 cm a pouzit asi ten jednoduchy test s pretiahnutim papiera stredom lyze. Vosk vies nejaky poradit? Nech to kupim rovno s bezkami a ak to bude nahodou cez net, aby som zobral spravny. Viazanie: nejde o pocet vypinani denne, ale napr. obavy: vypinanie palicou je vraj krehkejsie, zvykne zamrznut/zlomit sa, ked idete viaceri vedla seba, moze ti ho niekto nechtiac vypnut, pri vypinani palicou si dopicham bezky, atd.: tu som preto viac nakloneny 'packovemu'. Dakujem.
pekko dňa 31.12. 23:32  
Vidím, že máš v mnohých veciach celkom dobrý prehľad. Takže k viazaniu ako píšeš. Automat má nevýhodu nechceného vypnutia najmä pri hromadných pretekoch. Nalepené pásy sa dajú vymeniť a teda neznamenajú po zničení/zodratí aj to, že by sa bežky mali vyhodiť. Mali by vydržať cca 1000 km. Výmenu by som nechal na odborný servis, je ich potrebné nalepiť. No a čo sa týka sklzového vosku, odporučil by som nejaký na teploty, ktoré sú v našich podmienkach najbežnejšie. Tých je veľa značiek a druhov. Obchod? Neviem odkiaľ si ale jednoznačne veľmi dobrý obchod so širokým sortimentom vrátane servisu s dlhoročnými skúsenosťami je CykloSanté v Kremnici. Tu si navyše vieš také bežky aj požičať a vyskúšať. Potom sa môžeš správne rozhodnúť.
Karol dňa 1.1. 13:15  
Ja mám viac bežiek s hranami a neviem o tom, že by zhoršovali ovládateľnosť. Skôr naopak, výrazne ju zlepšujú na zľadovatených povrchoch, ktoré nie sú až také zriedkavé (zamrznutá zvážnica apod.) a tým značne zvyšujú bezpečnosť zjazdov. Zvýšenie hmotnosti je zanedbateľné - nič také nevnímam. Takisto sa neprikláňam k napevno nalepeným pásom, lepšie sú tie nalepovacie podľa potreby. Hlavne kvôli obmedzeniu pôžitku zo sklzu - prídeš o to najkrajšie na bežkách. Podrobnejšie v odpovedi na otázku od Piti vyššie. Čo sa týka viazania - na automatickej Rotefelle mi pri veľkom mraze viazanie zamrzlo (dostal sa do neho jemný zmrznutý sneh) a nedalo sa vypnúť (pomohol len čaj), takže preferujem mechanické systémy. Momentálne je vyvinuté viazanie typu Prolink (napr. na sportrysy.sk), ktoré konečne zjednotilo vŕtacie otvory pre NNN a SNS systémy a navyše rieši rôznu veľkosť topánky, keďže má len jednu univerzálnu veľkosť. (To len pre info pre zmenu typu viazania bez nutnosti vŕtania nových dier = prípad kúpy z bazáru). Čo sa týka voskov - ak sú bežky so šupinami, viacmenej stačí mať vosky na zjazd (aj stará sviečka sa hodí), na hladké bežky treba sústavu voskov na stúpanie a zjazd - najlepšie sada pre rôzne teploty, pretože podmienky sa menia viackrát v roku. Dĺžku lyže riešim v odpovedi pre Piti. Hmotnosťou sa nezaoberám, pretože ťažším lyžiarom podľa tých hromadných usmernení môže vyjsť dĺžka 210 cm aj pre 160 cm človeka, čo je pre neho neovládateľné. Radím riadiť sa výškou človeka + 5 až 10 cm pre klasiku. A ak sa dá, tí ťažší nech si vyberú tvrdšie (a širšie) lyže. Nebojte sa, budú sa vám šmýkať po snehu aj tie, čo pretlačíte váhou. Ak vám však niekto vyrobí na mieru také dlhé a súčasne aj tvrdé ako potrebujete, berte ich. Samozrejme, pár šťastlivcov na také natrafí aj medzi tými hromadne vyrábanými. Ja však pozorujem viac prípadov, že sú bežky mäkšie ako by mali byť. Čiže pre Teba: šupináče, mechanické viazanie, dĺžka lyže okolo 190 cm, palice = 150 -155 cm.
pege dňa 13.1. 13:00  


Od dnešného dňa je funkčný filter snehových správ na hlavnej stránke, v aktuálnych a archívnych správach o snehových podmienkach.
Karol dňa 19.12. 20:22  


Bezkovanie na Donovaloch - chcem poprosit o informaciu, ak budete dnes na Donovaloch - ci maju nejake upravene trate na bezkovanie. Vdaka za info.
Azuzi dňa 9.12. 8:36  
Pozri na nabezky.sk. Tam to tusim je.
miro dňa 9.12. 15:20  
je to zamknute pre ludi, ktori neplatia... nie som s tym uplne stotozneny, takze to prepisem sem: ano, je upraveny cely okruh Donovaly - Sachticky a naspat.
bezkarBB dňa 9.12. 20:10  
Áno na stránke "www.nabezky.sk" ak chceš informáciu o stave tratí a výjazdu rolby, skútra s valcom...atď musíš získať body. body získavaš ak som to dobre pochopil svojou aktivitou na stránke, brigádami na tratiach, alebo poplatkom cca 5€. pre niekoho je 5 € strašne veľa!? načo by si platil za niečo, keď nemusíš. som predseda občianskeho združenia kordícky hrebenák. na to aby ste vy mohli bežkovať, nadšenci vynakladajú vlastnÉ peniaze!!! Čas!!! energiu!!! dávajú vám prednosť pred svojou rodinou... prečo to robia? do kedy to budú robiť? budem teraz konkrétny. roman béreš kremnica - dennodenná úprava tratí, ján valuška kordíky + ján gálus kordíky - úprava tratí podľa možností, členovia ozkh, roman chmelík králiky - mestský ratrak + ....určite by mohlo byť viac mien... ja osobne momentálne po večeroch a víkendoch zváram valec na úpravu tratí. s 2% príspevkov sme zakúpili valec bez stopára, hladičky, prerezávača. to všetko stojí cca 6000€. benzín na úpravu tratí xxx €. potrebujeme valec za niečim ťahať! na jeseň sme upravovali cesty - trate bagrami. chceme na budúci rok rozšíriť cestu z kordíckej zvážnici na tablu. po lúkach nad kordíkami prekryť rúrami potoky a upraviť bagrom...mulčovať... a ty nie si ztotoŽnenÝ s platením za niečo? s prepáčením takýto názor my berie energiu a ma vytáča! Ďalej už nepokračujem. behajú mi nepekne veci v hlave...a ubúda mi energia. ozkh prosí o príspevky na úpravu tratí. verím že ste si všimli zmeny z predošlej sezóny na kordíkach. viac sme dali ako sme dostali. aj ja chcem už isť na bežky. bol som 3x. Č.účtu: sk07 1111 0000 0013 9321 7001 dal som si predsavzatie, že vyžobreme v tejto sezóne 10.000€ na 4kolku za ktorou budeme ťahať valec. ak to bude zlé, končím s aktivitou!!! príspevky budeme zverejňovať v odkaze. ak chcete viac informácií píšte stručne na email: kordickyhrebenak@gmail.com Ďakujem ingrid za prvý spontánny príspevok na účet v tejto sezóne!
JMSOZKH dňa 23.12. 9:28  
Očakával som, že na reakciu bude odpovedať autor bezkarBB, na ktorého ste reagovali. Neviem teda na 100% s čím bezkarBB nie je stotožnený. Dosť však pochybujem, že by bol stotožnený s tým, že upravené trate by mali bežkári využívať zdarma. Skôr si myslím, že nie je stotožnený s formou ako by mal prispievať, teda platením za informácie o úprave. Z Vášho príspevku nakoniec vyplýva, že ani Vy nie ste s takou formou stotožnený, keďže vyzývate k príspevkom na úhradu úpravy na účet združenia. Vy schvaľujete to, aby si záujemca najskôr zaplatil za informáciu, či sa mu oplatí niekam na upravené trate vycestovať a potom ešte keď je na mieste, tak zaplatil za vstup na trate? Takto to nikde v okolitých krajinách nefunguje. Stránka Nabezky.sk sa rozhodla ísť touto cestou. Je to voľba prevádzkovateľa stránky. Naskočili ste na túto vlnu a prestali ste dávať informácie aj na náš server. Ako administrátor Bežkára sa k tejto problematike vyjadrím v samostatnom článku, no čakám na prezentáciu komunitného projektu od administrátora Nabežky.sk. Server Bežkár.sk bol založený s jediným cieľom. Vytvoriť priestor pre komunitu bežkárov na slobodnú výmenu informácií a skúseností. Nikdy nezmením tento princíp a verím, že sa mi to podarí vďaka rozrastajúcej sa rodine registrovaných užívateľov. A na záver. Budem naďalej presadzovať aby si čoraz viac ľudí uvedomilo, že na kvalitne upravené trate je samozrejmé prispieť každým, kto ich využíva podľa svojich možností. Prajem združeniu a Vám veľa elánu pri udržiavaní a úprave Kordíckej zvážnice a čoraz viac uvedomelých bežkárov, ktorí na úpravu prispejú.
Karol dňa 1.1. 14:53  


Salomon SNS Pilot - Problem s viazanim Ahojte - viete mi niekto poradit ci je mozne nejakym sposobom servisovat tento typ viazania. Konkretne mam na jednej lyzi uvolnenu druhu (pomocnu, blizsie k stredu topanky umiestnenu) hrazdicku. Zostava visiet cca.1cm od podlozky - pocitovo akoby pruzinka nemala dostatocny odpor.Vyssie uz odpor ma - aj sa vracia spat k viazaniu - ale opat ostane visiet cca.1cm nad doskou. To pri skejte sposobuje ze topanka nedosada presne na viazanie :( Ide s tym nieco spravit - alebo len vymenit za nove viazanie?
rudobb dňa 8.12. 11:31  
Aho,skus to prestreknut teflonovym sprejom, napr.GT 85. Ak sa to "nerozbeha", tak to treba demontovat a pozriet, kde je problem.Ak by to nefungovalo, vieme ti predat aj polpar,ak by si nechcel kupovat komletne viazanie.RB.
cyklosante dňa 8.12. 20:34  
Ahoj Roman. Vdaka za tip. Pozeral som to den po bezkovani po tom ako bezky stali vo vyhrievanej garazi - na moje prekvapenie sa hrazdicka vracala rovnomerne po celej drahe. Problem teda nastava v terene-hlbokom snehu. Ale tiez mi napadlo tu kolajnicku jemne premazat. Ak silikonovy sprej (wd-cko bude asi prilis riedke - neostane dlho vrstva) pripadne bielu vazelinu neodporucas tak skusim pozriet nejaky teflonovy sprej ako pises. Tiez dakujem za info/ponuku na polpar.R
rudobb dňa 9.12. 17:19  


dobrý deň ak by mal niekto záujem predám topánky na bežky na viazanie back country bc x6 black rossignol č.43. topánky sú prakticky nové, použilso ich len dvakrát na krátke trate na konci min. sezóny. sú ešte v záruke,záruka platí do 21.3.2019.bežná cena bola okolo 140€ topánky sú pohodlné predávam ich z rodinozdravotných dôvodov.lyže už nemám.http://markisport.sk/bezecke-lyziarky/839-lyziarky-bez-rossignol-bc-x10.html cena 84€ kontakt na mňa.0908908200
kaciro dňa 6.12. 20:55  


Ahojte, preposielam oznam, ktorý ma dnes vydesil na stránkach zaaresbb.sk: "Oznamujeme bežkárom, že z dôvodu plánovanej ťažby dreva v Kremnických vrchoch bude obmedzené bežkovanie na úseku Králiky - Tajov - Kordíky" ...len aby ste sa psychicky nastavili na "prekvapenie" ktoré môžeme očakávať...
Fonzo dňa 6.12. 20:53  
Za predpokladu, žeby podlavický urbár realizoval ťažbu bučiny na úseku Králiky - Tichá, znamenalo by to, že je od úpravy trate definitívne odrezaný úsek Králiky - Tichá - Tajovská chata a taktiež úsek Tichá - celá Kordícka zvážnica (keďže Roman štartuje na ratraku vždy z Králik)...robí sa mi z plánovanej ťažby husia koža.
miroBB dňa 7.12. 19:57  
Tak to je fakt dost desiva predstava. Dufajme ze ked uz musia tazit - urobia to co mozno v najkratsom case a co mozno najsetrnejsim sposobom. Az mam zmiesany pocit dakovat za informaciu ;)
rudobb dňa 8.12. 11:27  
Doplním ešte jednu myšlienku - celé leto a jeseň som na túto trať chodil behať. Asi od polovice augusta tam nikto nič nerobil. Prečo si ťažbu nechávajú na zimu? Vidím v tom jasný zámer pokaziť bežkárom, čo sa dá pokaziť....
miroBB dňa 8.12. 11:55  
Síce ma to štve rovnako ako Teba, pretože Králiky - Kordíky je moja najobľúbenejšia trať, ale pre vysvetlenie - rubné ťažby sa robia predovšetkým v zime, vzhľadom na to že vtedy dochádza k najmenšiemu poškodeniu porastov - zem je zamrznutá, pokrytá snehom, technika sa nezabara...okrem toho je vegetačný kľud...Ja však vidím stále problém v komunikácii kompetentných. V urbári predsa majú plán ťažby na 10 rokov vopred, či sa teda nie je rozumnejšie dohodnúť vopred kedy nebude možné trate využívať a hneď na začiatku sezóny sa podľa toho zariadiť. Lebo mi príde skutočne nezmyselné začať upravovať trate ak viem že o 2 týždne ich komplet rozorú...Vyvoláva to potom zbytočné emócie...ale to je iba môj pohľad na vec, možno je komunikácia s urbárom naozaj problematická...bohužiaľ z právneho hľadiska ide o cih vlastníctvo, takže riešenie je len v hľadaní spoločného riešenia.
Fonzo dňa 8.12. 12:21  
Tak ako pise Fonzo: http://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf Pri vydávaní súhlasu na výrub dreviny podľa § 47 ods. 3 zákona o ochrane prírody orgán ochrany prírody (obec) prihliada na: a) druh a zdravotný stav dreviny, b) funkciu a význam dreviny pre životné prostredie, c) to, aby sa výrub dreviny uskutočnil najmä v období vegetačného pokoja. Obdobie vegetačného pokoja je určené od 1. októbra do 31. marca Aj ked inde je uvadzana informacia o výrube mimo lesa: Výrub stromov a krovín rastúcich mimo lesa sa môže vykonať len v čase mimo vegetačného obdobia od 1. októbra do 31. marca a vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, teda mesta. Toto vydá rozhodnutie o výrube dreviny. Takže aby to išlo spraviť aj inteligentnejším spôsobom je určite o komunikácii a najdení obojstranne vyhovujúceho riešenia. Len musí byť vôľa.
rudobb dňa 8.12. 12:43  
Fonzo - tak toto už dávno neplatí.Ťažia aj keď nie je zem zamrznutá. Práveže najmenej škody by urobili keď je sucho. Ale oni hlava nehlava a koľaje aj meter hlboké , viď Suchy Vrch, ale aj trať nad Tajovom pred pár zimami.
dedo dňa 14.12. 10:01  


Admin, mohol by si pridat Kraliky-bezecke okruhy pre lepsiu identifikaciu. Dik :)
fuxo99 dňa 6.12. 9:21  
Myslíš pridať trasu pre snehové správy? Ak áno pridám ju do Kremnických vrchov. Nepoznám však parametre, tak to nebude veľmi presné.
Karol dňa 6.12. 9:52  


Admin, chcem sa opýtať, prečo sa niekedy snehová správa, ktorú napíšem, objaví na stránke dvakrát? Viem kópiu nejakým spôsobom vymazať? Ďakujem vopred za odpoveď. Miro.
miroBB dňa 4.12. 13:05  
Ahoj Miro, no stáva sa to občas, že sa objavia dve rovnaké správy. Hľadáme príčinu, pokúsime sa s tým niečo urobiť. Nedával si refresh na mobile alebo PC a potom vyžadoval program zopakovať požiadavku? V princípe vymazávanie správ neumožňujeme, iba opravu - editáciu. Veľmi by pomohlo popísať ako si správu odoslal (dnešná je tam 2x). Posielal si ju z mobilu alebo PC? Prípadne ak by si niekto spomenul na podrobnosti pri zasielaní, keď sa mu stalo to isté. Ďakujem. Dám sem informáciu, či sa problém podarilo odstrániť. (admin)
Karol dňa 4.12. 14:03  
Posielal som ju klasicky z domu z PC. Pri jej zadávaní sa neobjavili žiadne zvláštne hlásenia. Ak môžeš, kópiu vymaž. Ďakujem.
miroBB dňa 4.12. 14:22  
Dobrý deň, opätovné odoslanie rovnakej snehovej správy by už nemalo byť možné, takže Váš problém je dúfam vyriešený.
Robo1 dňa 8.12. 13:33  


Podnet> v zozname snehových správ by sa hodil na vrchu filter, ked si chceme pozriet spravy z daneho strediska. Aby sme nemuseli skrolovat do archivu. Dakujem :)
Tomas dňa 3.12. 14:29  
Ďakujem za podnet. Filter do snehových správ pridáme. Aj teraz je možné celkom jednoducho vybrať snehové správy z konkrétneho strediska. V hlavnom menu kliknite na STREDISKÁ a tam vyberte stránku požadovaného strediska. Na tejto stránke sa už zobrazujú iba správy konkrétneho strediska.
Karol dňa 3.12. 16:55  
Na tomto filtri pracujeme a bude pridaný v nasledujúcich dňoch.
Robo1 dňa 8.12. 13:34  
Tak filter je už funkčný na hlavnej stránke, na stránke snehových správ a tak isto aj v archívnych správach z minulých zimných sezón. (admin)
Karol dňa 19.12. 20:18  


Ahojte, neviete ako to vyzerá s bežkovaním v Kôprovej, alebo Tichej doline? Vďaka
Dasa dňa 2.12. 10:19  


Včera bola partia turistov z Bratislavy na Bielom kríži v Malých Karpatoch a vraj je tam až do 40 cm snehu. Skúsil to už niekto na bežkách v M. Karpatoch?
Karol dňa 1.12. 11:47  
áno, ja som dnes šiel z Baby do Marianky. Snehu bolo aj 50cm.Počasie bolo slnečné a bezvetrie. Prosto idylka.
martinB dňa 1.12. 14:50  


Nevie niekto ako vyzerá zvaznica z Králik na Skládku?
kodiak14 dňa 30.11. 21:53  
..tiez neviem, zajtra chcem skusit, len sa bojim, aby som nemusel ist polmetrovym snehom...
pietro1978 dňa 30.11. 22:08  
Roman Chmelík ju včera večer prešiel pod Zlatú studňu, v noci mal ísť ratrak celý južný okruh, takže by teoreticky mal byť spravený celý úsek Králiky - Skládka:-) Ja za chvíľu idem na Kordíky, vybehnem aspoň po búdu, keďže pracovné povinnosti si ma dnes vedia počkať cca do desiatej....:-)
miroBB dňa 1.12. 7:13  
Tak vdaka za info, dufam teda, ze ju presiel az na tu Skládku :D
pietro1978 dňa 1.12. 8:13  
Som trošku zmätený... mal si na mysli asi SKALKU, čiže preklep. Alebo, že by som nevedel o nejakej trase v Kremnických vrchoch? Snehu nám nasypalo, tak treba veriť, že nám chlapci pripravia na víkend parádne podmienky.
Karol dňa 1.12. 11:44  
Skladka = Skalka /bol to preklep :) /
pietro1978 dňa 1.12. 22:06  
Áno pietro máš pravdu bol to preklep. Karol dúfam že si už ok a nie zmätený. Ale aspoň si ma pobavil a dúfam že nie len mňa. Bezkari mame pekné počasie, snehu dosť tak nech nám to fici. Dúfam že si to uzijete všetci v zdravy. Dnes to bola nadhera.
kodiak14 dňa 2.12. 22:44