REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
FÓRUM

Príspevky do fóra môžu vkladať iba registrovaní užívatelia po prihlásení. Príspevky nesúvisiace so zameraním alebo porušujúce pravidlá servera, šíriace nenávisť, či odporujúce dobrým mravom, budú spolu s reakciami na ne zmazané. V prípade opakovania porušovania týchto zásad bude užívateľovi zrušená registrácia.
Verím, že tento komunikačný priestor budeme využívať v prospech všetkých bežkárov a pomôže nám pri riešení problémov.

Ak chcete vložiť nový príspevok do FÓRA, je potrebné sa prihlásiť.
Priatelia, len krátky príspevok do fóra, oproti včerajšku Kordícka zvážnica dnes o poznanie mäkšia, bez ľadových úsekov, nádherný jednoliaty sneh, ešte však nie firn, teplota 2 až 6 stupňov, polooblačno, bezvetrie, bez zrážok. Trošku slabší sklz skrz oteplenie, ale inak vynikajúca bežkovačka. Zajtra popoludní repete!!!
miroBB dňa 27.3. 21:03  


Jarko, nebolo to až také zlé na Kordíckej zvážnici dnes...bol som o jednej popoludní, bolo to primrznuté, nie však zľadovatelé, dokonca si dovolím tvrdiť, že od odbočky na sedlo po búdu to bola značka ideál. Spodná časť bola pustená a dnes primrzla (na parkovisku o pol štvrtej mínus päť), preto je ľadovejšia, zažil som však ďaleko nebezpečnejšie terény. Na korčuľovanie nahor priam ideálne, na klasiku možno trošku ťažšie, ale dcére modrý Swix pod lyžou držal parádne. Akurát bolo treba dávať väčší pozor pri zjazde, viac to "pílilo" ako zvyčajne. Inak fakt podľa mňa veľmi dobré.
miroBB dňa 18.3. 16:40  
Ahojte. Na KZ som zbehol z Tably. Tesne nad rampou som stretol 59 ročného kamaráta, ktorého obdivujem lebo bežkuje cca 2 roky. Vytrepal sa a bolí ho rameno. Dole 500m nad parkoviskom som videl vyzúvať profesionálneho bežkára kvôli svojmu synovi, ktorému sa trošku triasli nohy(urobili múdro). Vlani o takomto čase spadla tesne nad parkoviskom jedna pani a zlomila si bedroví kĺb.(Operácia, bolesť, PN...) Určite nechcem sprotiviť bežkovanie, ale radšej predísť úrazu ako sa dolámať. Mrzí ma, že to nie je prefrézované, tým pádom bezpečné.
JMSOZKH dňa 18.3. 20:24  
Dcéra, ktorá je síce špičková lyžiarka, ale bežkuje iba výnimočne, zvážnicu dnes o tretej popoludní zišla bez problémov. Ale samozrejme, je fajn, že upozorníš povedzme, slabších bežkárov. Zajtra už má byť trošičku teplejšie, ten betón povolí. Pekný večer všetkým so želaním aspoň jedného víťazstva v Košiciach...nech to budúcu sobotu doma ukončíme...dnes to bol parádny hokej, z našej strany lepší ako včera, vykričal som sa tak, že som úplne bez hlasu...bežkám a bežkárom zdar...:-)))
miroBB dňa 18.3. 21:57  


Tuning beziek, tu je navod, ako si vylepsit bezky pre zjazd dole kopcom vo volnom terene alebo po lyziarskych strediskach. https://iqparlament.000webhostapp.com/Iqkracia/Uvodnastrana03.php?par=2
tomasjan dňa 15.3. 19:50  


cez vikend 17.-18. marca budu na Skalke preteky „Veľká cena Kremnice", ktoré vyústia do finále kontinentálneho pohára FIS Slavic Cupu. Ako to na Skalke byva zvykom, organizatori z MKL Kremnica neinformuju, ktore trate budu zatvorene a ktore budu pre verejnost otvorene.
petok dňa 12.3. 22:51  
Pri posledných pretekoch, ktoré MKL Kremnica poriadal na Skale, M-SR v januári sme uviedli, ktoré trate boli uzavreté, viď: http://www.bezkar.sk/clanok.php?id=488 Jožo Mecele
jozo dňa 15.3. 9:40  
Idu sa len sprinty, takze obmedzenia su len na stadione, resp. in-line. Obe 5-ky su free
vanfan dňa 17.3. 7:29  


Pozdravujem všetkých bežkárov. 2.3. som bol v Poľsku na Biegu Piastow, úžasný zážitok, prikladám aj odkaz na video. https://youtu.be/VPtMMI02YBg Každému nadšencovi odporúčam!
Pali dňa 12.3. 13:17  
Dobrý večer, sme boli v prvý marcový víkend vo švédsku na vasaloppete, to bol zážitok kde je 16 000 bežkárov a super trate, veľa snehu a super organizácia, o rok znova :-)
neznamy dňa 12.3. 18:43  
Pali, vďaka za videá. Chodím na Bieg Piastow už viac ako desať rokov a z roka na rok sa úroveň zlepšuje. V tomto roku naozaj super trate aj keď zrána trochu zima.
Karol dňa 13.3. 16:36  


Jaro, Libor, napíšem aj sem. Bol to fantastický deň, fantastický nápad stretnúť sa. Videli sme spolu nádherný kus panenskej prírody, aký mnoho ľudí neuvidí ani raz za život. Ste skvelí ľudia, opäť sa mi potvrdilo to, čo mi raz povedal jeden horal...na horách k...y nestretneš, tie ostávajú dole, prípadne sa vyvezú lanovkou:-)))...chlapci držte sa a verím, že čoskoro takýto krásny výlet zopakujeme. Najbližšie navrhujem prechod cez Jegorovku a Tri kopce do Mokrej - Širokej doliny. Miro.
miroBB dňa 7.3. 19:18  
Miro, Jaro, mojou odpoveďou je presné odcitovanie toho, čo si napísal. + doplnok " vivat Kremnickie vrchy"!!!
bikeski dňa 7.3. 21:24  
Vždy pripravený!!! Dovoľujem si zaslať s Mirovým nesúhlasom odkaz na "Lavorovačku": https://photos.app.goo.gl/Dzg1g4sBbQlhePoa2
JMSOZKH dňa 9.3. 8:36  
Sa Ti lyžovalo na backcountry lyžiach...:-) ja na manželkiných 155 cm starých lyžiach na klasiku...tak som si proste v tej strmine sadol a zišiel to na riti...vidíš, Libor vyzúval, ja som nevyzul...:-)))
miroBB dňa 9.3. 11:53  
bola to špica v tej strmine hoši, no včera dolu na Ištvánku to bolo ešte viac o papulku :-)))
bikeski dňa 9.3. 19:47  


Chcel by som touto cestou poďakovať Liborovi a Mirovi za plodnú diskusiu, ktorú viedli ohľadom menej frekventovanej trasy vedúcej cez rázcestie do sedla Flochovej a ďalej okolo chaty Jegorovka, Javorovú studňu, Tri Kopce, Mokrú/Širokú dolinu a ďalej s napojením na severný okruh. Keďže som túto trasu išiel iba raz v živote, a to pred 15 rokmi, keďže vtedy tadiaľ viedla trasa BS a merala vtedy 56 km (aspoň si teda myslím, že bola tadiaľ trasovaná), chcem Vás poprosiť, či by ste jeden z Vás mohli ešte raz uviesť presný popis trasy, a to od rozcestia pod Tablou, príp. či po stopách, ktoré tam zanecháte (ak teda vyrazíte tak ako ste uvažovali) bude možné sa orientovať. Ešte raz ďakujem.
Bonhomme dňa 6.3. 15:41  
ahoj, nakoľko moja znalosť práce s mapami je slabšia, než som predpokladal, viem ti poslať akurát screenshot na e-mail. Za pokus to stojí.
bikeski dňa 6.3. 18:25  


Tip na bežky v ČR - Javorový vrch. Do Třinca sa dostanete vlakom, mhd alebo taxík za 120 CZK k dolnej stanici historickej sedačkovej lanovky, ktorá Vás za symbolických 100 CZK vyvezie na Javorový vrch so skvelou chatou - odporúčam na prenocovanie (300 CZK os/noc). Odtiaľto je cca 10 km strojovo upravená trať na Chatu Ostrý, ale možnosti na )dalšie bežkárske túry tým nekončia, vybrať sa môžte na ďalšie 2 chaty (ja som ich pre silné mrazy neabsolvoval) Trate nie sú spoplatnené.
Marek dňa 6.3. 8:23  


Libor, k Tvojej dnešnej snehovej správe jedno vysvetlenie - za rázcestím do sedla Flochovej sa v tom nádhernom lese pokračuje po rovine cca ešte asi 1 km. Potom sa cesta stáča doľava a mierne klesneš, kde sa dostaneš k chate Jegorovka (ktorá je pre verejnosť uzavretá, neviem, akému účelu dnes slúži). Kúsok odtiaľ je rázcestie, kde doprava ďalej klesáš, až prídeš do Hornej Štubne (z tohto miesta cca 8 km). Keby si sa dal doľava, prejdeš nádhernou zvážnicou do naspäť do Mokrej - Širokej doliny (cca 10 km), kde sa napojíš na severný okruh cca 1 km pred začiatkom stúpania okolo Vlčieho vrchu. Je to nádherný kút Kremnických vrchov (tzv. Tri kopce), nie však taký krásny, ako cestička popod Svrčinník a Flochovú, ktorý ja osobne považujem za najväčšiu divočinu na okolí, akú poznám...
miroBB dňa 5.3. 20:10  
Super, Mirec, tak ano, po Jegorovku a rázcestie pod ňou mne vsjo jásno. Doprava , že je to do Hornej Štubne, to je pre mňa nová infoška, to ma zaujímalo. J som sa vydal doľava a prišiel som naspäť na HANDEL a vrátil som sa tam, na križovatku doľava smer "pod Tablou" doprava smer dolu na Pramene. To je iné asi miesto, ako ty popisuješ, že sa dostanem do Mokrej-Širokej doliny s napojením na severný okruh. A tá divočina " popod Svrčinník a Flochovú" to neviem, kde je, ale ma to bohovsky zaujíma, to chcem dať
bikeski dňa 5.3. 20:52  
Libor, čo keby sme v stredu ráno - dopoludnia dali zraz na parkovisku na začiatku Kordíckej zvážnice? Prešli by sme si to spolu, pretože z Tvojho popisu sa mi zdá, si ma celkom nepochopil a niektoré popisované križovatky si interpretujeme rozdielne. Viem, ktorou si sa vracal Ty, ak si sa vrátil na Handel, ja mám na mysli inú zvážnicu. Zavolaj mi zajtra na mobil, dohodneme sa. Zajtra idem ráno pod mostíky z Králik tréningovo, v stredu by som sa nechal nahovoriť na "výlet". Budem veľmi rád, ak by sme sa stretli. Vo štvrtok som opäť v Blave, idem pracovne na Ministerstvo školstva. Určite sa zajtra, najlepšie okolo obeda, ozvi. Miro.
miroBB dňa 5.3. 21:49  


Libor, chcem zareagovať na Tvoju dnešnú snehovú správu a zároveň sa vrátiť tak cca 10-15 rokov naspäť v čase...nebol víkend, čo by sme neboli na Flochovej...Kordíky - Tabla - ústie Mokrej Doliny - rázcestie na sedlo Flochovej - Vincova vyhliadka (toto miesto málokto pozná) - chata Jegorovka - Javorová studňa - Tri Kopce - Mokrá / Široká dolina - Vlčí vrch - Václavák - Skalka - Králiky / Horné Pršany...pamätám si obdobie, keď sa úsek popod Flochovú pravidelne ratrakoval...chodili sme to celé ako partia na klasiku, žiadne preteky, vtedy som bol ešte slobodný, bezdetný, mal som možnosť vypadnúť na celý deň, kordícky autobus ráno 8,00, naspäť autobus z Pršian 15:10, resp. z Králik 16:30. Normálne si mi dal chrobáka do hlavy, zoberiem lyže na klasiku a cez týždeň sa na Flochovú vyberiem...chodíme tam v lete na čučoriedky, je to úžasný, divoký, panenský kus prírody...ja som bol celý víkend pracovne mimo, zajtra musím ísť do jednej právnickej kancelárie do BA, na bežky sa dostanem až v utorok...a to sa už má pokaziť počasie....:-(((
miroBB dňa 4.3. 20:42  
Mirko, presne si to pomenoval: je to úžasný, divoký , panenský kus prírody, tá flóra je bohovská. Som zvedavý na tvoje postrehy, ty to budeš vedieť porovnať spred tých 10-15 rokov. Za celý čas, čo som sa motal v tejto nádhere som stretol len dvoch fakt pravých klasikov, 60-nikov, ktorý si to bahnili v botas topánkach a starých bežkách s viazaním " na strunu" . Zapasovali tam, ako riť na šerbel.
bikeski dňa 4.3. 20:58  
:D :D :D radosť čítať. Hneď mám úsmev na perách a krajší deň ;)
rudobb dňa 6.3. 9:22  


Upozornenie!!! manželka dnes zdesená zistila, že za horné parkovisko na králikoch /pri zjazdovke/ sa platí po novom až 20eur ak nekupujete skipas /resp. môžete tuto sumu využiť ako konzumné/. po upokojení chápem, že si lyžiarske stredisko, ktoré je živené ľudmi, ktorí platia za vleky týmto spôsobom rieši problémy s parkovaním v prospech platiacej klientely, ale nekorektne mi príde, že vás na tento fakt vopred nikto neupozorní. a pritom by stačila veľká tabuľa pred spodným parkoviskom, ktoré je zadarmo. takže ak chcete ušetriť 20 eur /čo je mimochodom cena sezónnej známky na skalke :-)/ tak parkujte cez víkendy na dolnom parkovisku!!!
Fonzo dňa 3.3. 17:00  
Darmo, sme Europske mesto sportu. Z jednej strany platby 20€, z druhej strany tazba dreva. Je fajn ze upravuju, ale ked sa tam pomaly nie je ako dostat, tak je to viac nez divne... Dufajme, ze po prazdninach sa ten platok vrati spat. Kazdopadne, otazne je, co by na to povedali policajti, kedze som ten poplatok v cenniku nevidel (ani ked bol 3€).
bezkarBB dňa 4.3. 10:20  
Nie je žiadna novinka, majú to tak už pekných pár rokov. Informujú o tom aj na ich stránke https://www.skikraliky.sk/sk/parkovanie
andrej25 dňa 4.3. 15:29  
Chodim tam pravidelne, ale 20€ bolo zavedenych prvykrat tento rok pri pretekoch zaprahov. Niekto proste prisiel so skvelym napadom, ako este viac odpudit bezkarov. Viete mi ukazat oficialny cennik, kde to maju napisane? Ked som ho ziadal v pokladni, nemali.
bezkarBB dňa 4.3. 17:14  
pravdupovediac presny poplatok ani neviem, odkedy to zaviedli tak to jednoducho respektujem a autom tam neleziem, resp. tuto zimu som tam bol 2x - raz este ani nemali spusteny vlek a raz to bolo cez tyzden doobeda.
andrej25 dňa 4.3. 18:42  
Hej poplatok majú už dávno, ale bol 3 EUR, čo mi cez víkend keď chodím na bežky aj s dvomi malými deťmi za to stálo. Ale 20 je skutočne brutál...v podstate som ale nechcel riešiť zmysluplnosť a ani oprávnenosť tohto poplatku, chcel som len upozorniť bežkárov, pretože pri príchode ma nikto neupozornil, zistila to až manželka pri platení, keď od nej namiesto 3 chceli 20 EUR. Keď idem sám prejdem samozrejme bez problemov zo spodného parkoviska, ale skúste si to s výbavou pre 2 deti a ich "nadšsením", že musia šlapať po ceste :-)
Fonzo dňa 5.3. 8:09  
Vdaka za info. Uz to pred casom ktosi spominal. Na Kralikoch som uz nebol ani nepamatam. Ked som tam chodil predtym tak som tak ci tak parkoval na spodnom parkovisku. Kym sa clovek dostane ku vlekom - aspon sa trosku zahreje :) 20Eur ale povazujem za nemiestne. V Bratislava clovek zaparkuje za 10Eur/den!!! Hlavne pre starsich / zdravotne hendikepovanych bezkarov je tento SLOVENSKÝ BIZNIS VÝMYSEL "pána" majiteľa veľmi ústretový.
rudobb dňa 4.3. 17:58  
VŠeobecnÉ podmienky lyŽiarskeho strediska ski krÁliky: 4. prístup a parkovanie prístup do lyžiarskeho strediska ski králiky je zabezpečovaný elektronickým turniketom. tento pri prejazde vydá zákazníkovi parkovací lístok, ktorý si zákazník za účelom jeho použitia na výjazd zo strediska nechá validovať v pokladni lyžiarskeho strediska nasledovne: 4.1. návštevník môže dopravným prostriedkom bezplatne opustiť lyžiarske stredisko do 30 minút od času vstupu uvedeného na parkovacom lístku (s pôvodným parkovacím lístkom), 4.2. návštevník pri zakúpení skipasu v pokladni strediska zároveň požiada o validáciu parkovacieho lístka (bezplatne), 4.3. návštevník, ktorý využil služby niektorého z výdajných miest reštauračných služieb spoločnosti ski lift s.r.o. minimálne vo výške 20,-eur, požiada po predložení tohto dokladu v pokladni strediska o validáciu parkovacieho lístka (bezplatne), 4.4. návštevník, ktorý nevyužije ani jeden zvyššie uvedených spôsobov, požiada o validáciu parkovacieho lístka v pokladni strediska za poplatok 20,-eur. 4.5. strata validovaného výstupného parkovacieho lístka, alebo nepreukázanie sa výstupným parkovacím lístkom pri elektronickom turnikete sa spoplatňuje sumou 20,-eur. https://www.skikraliky.sk/vseobecne-podmienky
petok dňa 4.3. 18:53  
Https://www.skikraliky.sk/sk/ako-sa-k-nam-dostat pri vstupe na stredisko autom, vÁm rampa vytlaČÍ lÍstok s ČiarovÝm kÓdom, s ktorÝm je nutnÉ ÍsŤ do pokladne, kde vÁm ho pri zakÚpenÍ skipasu potvrdÍme zadarmo. v prÍpade, Že u nÁs chcete iba parkovaŤ, zaplatÍte poplatok 3€
bezkarBB dňa 4.3. 20:24  
este pred par tyzdnami: https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:98uNYLW7_MEJ:https://www.skikraliky.sk/sk/vseobecne-podmienky
bezkarBB dňa 4.3. 20:26  
Ahojte boli ste niekto teraz cez tyzden na bezkach na hornom parkovisku na Kralikoch? Chcem sa opytat ci rampu zatvaraju aj cez tyzden? A ci stale pytaju tych 20 Eur? Inak ja vacsinou nemam vela casu a chodim az okolo tretej na bezky, takze ked odchadzam okolo piatej je rampa otvorena cez vikend. Vopred dakujem za skusenosti.
Azuzi dňa 15.3. 15:37  
Cez týždeň býva rampa asi otvorená. Včera som bol a je to spoplatnené 20 €. A možno aj preto mali prázdne parkovisko.
lijan dňa 19.3. 7:12  


ahoj MiroBB, pekne si ma namotal na zajtrajšok:-)), už sa teším opäť do stopy. Huh, to zo zubom poznám, aj ja som išiel nedávno na bežky rovno po vytrhnutí zubu....čo ti budem hovoriť..šibista:-)))
bikeski dňa 1.3. 19:49  
Mne zubár netrhal zub, ďasno mi nejak divne zarástlo dovnútra, rezal mi mäso skalpelom...šialené bolesti...zajtra idem so synátorom na 9,00 na Králiky na hodinu lyžovania, čiže ho odovzdám a ja si dám 60 minút popod mostíky na FT...potom na obed odchádzam preč, cez víkend mám pracovné veci v Uherskom Hradišti a bežky obujem znova v pondelok...
miroBB dňa 1.3. 20:49  


Libor, k Tvojej dnešnej snehovej správe chcem pridať iba jednu poznámku. Bohužiaľ, bol som dnes celý deň pracovne mimo BB a nedostal som sa na bežky, chcem ale aby si vedel, že cez Slobodné dnes prešiel na ratraku náš Romanko Chmelík až z Králik...bol aj na Skalke a cestou cez Hostinec zokruhoval cez Šindliarku Slobodné...Roman, Tebe obrovská vďaka, si macher najväčšieho kalibru, ak mi zajtra popoludní vydá čas, urobím z Králik celý južný okruh...všetkým pekný večer, Miro.
miroBB dňa 28.2. 22:08  
Ja zajtra pauzujem, daj si to Mirec aj za mňa, aj pošpivaj kľudne dačo, uvidíš, bude prečo :-)
bikeski dňa 28.2. 22:35  


pre Pietra 1978...kolko km si to dal dnes spolu? Zo Sachticiek na Donovaly a späť..? a mas moj klobuk dole za to ze si dokazal v tej zime porobit aj fotky, ja som mobil ani nevytiahla z vrecka :-D D.
denca666 dňa 26.2. 0:26  
Ahoj, spolu to bolo 25 km, aj som trochu olutoval tie fotky, lebo ruku som mal omrznutu hadam este aj vcera :) . "Najlepsie" to bolo na tych donovalskych lukach, tam som sa nevedel rozhodnut, ci nevytiahnut mobil a prist o fotky, alebo neprist o fotky a prist o ruku :) . O to su vsak tie fotky vzacnejsie, ak chces, posli kontakt, poslem ti vsetky 0915754508.
pietro1978 dňa 28.2. 8:41  
ahoj, :-) dlhsie som tu nebola...to som si mohla mysliet ze namraza bola kvoli foteniu citelna este niekolko hodin :-) ok tak fotecky mozes poslat na cat111@azet.sk vopred vdaka .-) D.
denca666 dňa 3.3. 20:54  


Ahojte priatelia bežkári, tak som si uvedomil, že včera to bol presne jeden mesiac, čo viac menej organizovane dobrovoľne prispievame na úpravu bežeckých tratí. Myslím, že nie som sám, ktorý by uvítal informáciu, akou sumou sme všetci spolu za ten mesiac prispeli ( 2-eurové príspevky, aj 20-eurové známky). Vie niekto túto infošku?
bikeski dňa 23.2. 21:02  
mám na mysli pochopiteľne Skalku
bikeski dňa 23.2. 21:06  
Asi to nie je najjednoduchšie zrátať, ale verím tomu, že to nepokryje všetky náklady. Hodina rolby 60 až 80€. To je len rolba a čo mulčovanie, vypilovanie, označovanie ajajaj!!!! Ja prikladám za OZKH zoznam: https://drive.google.com/open?id=1cs7KgrN0p8tA1mSCAlT3yECDb18D6YY66Wfg0LrYVk4
JMSOZKH dňa 24.2. 11:20  
Ahoj bikeski, poplatky vyberá mesto, tak tam musíme hľadať odpoveď. Ja by som to však nesúril, máme ešte sezónu v plnom prúde a môžem prisľubiť, že sa oficiálne informácie pokúsim zistiť po ukončení sezóny a potom zverejním na Bežkárovi. Mňa to zaujíma tiež a určite aj mnohých bežkárov, ktorí na Skalku chodia a prispievajú na úpravu. Chcem ti poďakovať za aktivitu a správy o podmienkach, ktoré zverejňuješ.
Karol dňa 24.2. 21:29  
Okolo 9 tis eur je to zatial podla mojich info
vanfan dňa 25.2. 14:25  


Milí bežkári, ak by si chcel niekto pozrieť video zo 45. ročníka Bielej stopy, tak tu je odkaz na youtube. https://m.youtube.com/watch?v=uxFhZBfTMqU Bežkovaniu zdar a Romanovi, ktorý upravuje pre nás trate, k dnešným meninám všetko najlepšié!!!
Pali dňa 23.2. 10:09  
Pali, dobrá práca. Pekné video, ktoré umožňuje znova prežívať atmosféru na trati. Vďaka.
Karol dňa 24.2. 9:55  
Ďakujeem.
Pali dňa 28.2. 12:28  
Teda Ty si namazal!!!
JMSOZKH dňa 24.2. 11:38  
Ano, celkom mi to dobre išlo :)
Pali dňa 28.2. 12:29  


Priatelia bežkári, mám na Vás prosbu. Manželka včera popoludní (streda, 21.02.) cca o 15,00 na parkovisku na začiatku Kordíckej zvážnice stratila rukavice. Zrejme ich pri prezúvaní položila na strechu auta, ostali tam a tak odišla. Ide o čierne lyžiarske rukavice. Ak ste ich niekto našli, bude veľmi vďačná, ak jej ich vrátite. Ozvite sa jej na 0908 725 158. Ďakujem. Miro.
miroBB dňa 22.2. 12:18  
Miro o rukaviciach neviem, ale za to niekto zabudol palice na parkovisku dnes. Sú uložené u nášho Jožka M. (posledný dom na pravo pod parkoviskom). Jožko nám vždy porozpráva dobré aj zlé zážitky s bežkármi. Nedávno chcel niekto parkovať pod jeho prístreškom...
JMSOZKH dňa 22.2. 20:52  


Dobrý deň! Viem že som možno mierne zaspal ale rad by som začal bezkovat. Ide o tom že som z Topoľčian takze tu moc príležitosti nie je. Skôr ako investujem do vybavenia som si to chcel vyskúšať. Mohol by mi niekto poradiť kde a či su nejaké trate (najbližšie som našiel Salamandra pri Žiary nad Hronom) a hlavne či je tam aj požičovňa , poprípade niekto kto pomôže so základmi ? Ďakujem pekne za každú radu a prajem pekný deň!
Lacena dňa 18.2. 13:16  
Ja by som Ti doporučoval Kremnicu (Skalka),je to od Topoľčian cca 100 km, najlepšie snehové podmienky a upravené trate. A v predajni Cyklo-Santé majú aj požičovňu a ponúkajú aj inštruktáž.
Jano dňa 18.2. 14:49  
Pripájam sa k doporučeniu.
Blesk dňa 19.2. 10:26  
Jednoznacne Skalka. Pochadzam z PE (uz tam nebyvam)a bezne som chodieval na otocku na Skalku. Stopa by mala byt aj v Povazskom Inovci (zo sedla Havran nad PN?) Ale tam ti bezky nikto nepozicia.
MartinPE dňa 19.2. 13:29  


Zdravim predavam cisla na Jiz50 piatok 30km volne 1vlna nedela 50km klasicky 1.vlna zakladne štartovne +421911806497
Miroslav004 dňa 10.2. 14:20  


Priatelia bežkári. Na stránky jednotlivých stredísk som pridal informácie o možnostiach prispieť na úpravu bežkárskych tratí. Informácie sú zobrazované vo vrchnej časti stránok vo všetkých strediskách, z ktorých sú informácie dostupné. Prosím preto všetkých správcov stredísk, ktorí sa podieľajú na úprave tratí a chcú zverejniť alebo doplniť spôsob ako môžu bežkári prispieť na úpravu, aby mi tieto údaje poslali mailom na admin(@)bezkar.sk. Ďakujem
Karol dňa 4.2. 11:18  


Podľa mojich info ( z mesta ) - dnes večer sa ide robiť sever, do soboty rána opäť celý sever aj juh. Takže dobrá robota opäť ...
vanfan dňa 1.2. 18:04  


Pre cyklosante!!! Len ze by som zvážil úpravu tratí radšej na sobotu ráno, kedže množstvo zrážok na piatok poobede je dosť veľký.
Zdenal dňa 31.1. 14:55  
výborný postreh, pridávam sa ku Zdenal
bikeski dňa 31.1. 18:11  
Podľa snow-forecast predpovede má najviac padnúť v sobotu od 6 do 16 hod., takže ťažko povedať kedy je ten správny čas na úpravu. Bude sa trénovať súpaž v hlbokom cez víkend sa mi tak vidí :-), hlavne nech len sneží
vanfan dňa 1.2. 9:50  
Zdravím všetkých. Osobne si myslím, že R.Béreš je profesionál a dobre vie kedy má robiť úpravu tratí na bežkovanie. Nechajte ho nech si robí svoju prácu a VY sa láskavo starajte o tú vašu. :-) Ani vy by ste nemali radi ak by do vašej práce niekto kibicoval. :-) Pekný deň kibici!
sixao dňa 1.2. 11:28  
Toto fórum je tu na to, aby tu ľudia diskutovali na bežkársku tému. Nemusíš so všetkým súhlasiť, ale o tom fórum je. Ak nevieš povedať nič k veci, možno by bolo lepšie nehovoriť nič. Mlčať je niekedy zlato ...
vanfan dňa 1.2. 17:56  
Vanfan táraš od veci. Nemusíš poučovať, ja totiž to dobre viem čo je a o čom je fórum. Lenže zapadáš medzi tých, ktorí ničia celú prácu. Prečo sa vždy niekto stará zo slovač do práce iného? Ak chceš robiť úpravu tratí na bežkovanie, či prispievať tak to preboha rob. Ale nestaraj sa do práce iného. Len to som chel povedať, nič viac. Zas pracuje len ľudská závisť, zloba a nenávisť - typické pre slováka. A čo sa týka poplatku za úpravu tratí SOM ZA a aby bol poplatok 4 € a nie 2, čo je smiešne málo. Totiž to úprava tratí niečo stojí - ako pracovný stroj, phm, čas a práca človeka. Preto navrhujem zvýšenie.
sixao dňa 2.2. 11:14  
Ktorej časti vety " mlčať je zlato " si nerozumel ?
vanfan dňa 3.2. 7:56  
Si ale fakticky až moc trápny.
sixao dňa 3.2. 10:27  
Chlapci, načo je to dobré takto sa doťahovať. Fórum bolo zriadené preto aby sme si navzájom pomáhali, informovali sa a prezentovali svoje názory. Ale nehádajme sa tu prosím. A čo sa týka toho sneženia, nakoniec sa Skalke úplne vyhlo. Spadlo len pár centimetrov. Podľa najnovších správ ale na víkend by malo byť upravených dostatok trás aby sme si mohli parádne zabežkovať. (admin)
Karol dňa 3.2. 11:53  
Je to tak, medzi 12-15 hod keď som bol hore padlo do 5 cm a to bolo všetko. Išli sme sever stredný a bolo to výborné ( FT aj CT )
vanfan dňa 3.2. 13:59  


Pozdravujem, pre bežkochtivých využívajúcich trasy v okolí Banskej Bystrice dávam do pozornosti aj informácie na stránke www.zaaresbb.sk, kde zverejňujú dátumy úprav vybraných trás v okolí. Tiež je tam možnosť dobrovoľne prispieť na úpravu tratí. Bežkám zdar : )
Daniela dňa 26.1. 10:25  
Zdravím vás. toto nie je cesta!!! rozdeĽujeme sa???? treba si sadnuŤ a nastaviŤ spoloČnÝ system financovania!!! kto? kremniČani, bystriČani, zaares, kordiČani, krÁliČani, malachov, prŠany atď. alebo príde doba keď bežkár si pôjde zabežkať napríklad z kordík kde zaplatí prvých 2€, prejde na skalku zaplatí druhých 2€, zbehne do králik tretích 2€, no a keďže auto ma na kordíkoch v tajove zaplatí štvrtý krát 2€. spolu je to cca 8€ rakusko talianskych za deň bežkovania. vznikne nervozita a nebude nikto upravovať stopy. hurÁ do pralesa!
JMSOZKH dňa 26.1. 13:16  
Prečo tá panika. veď v príspevku sa píše, že je možné dobrovoľne prispieť na účet ZARES-u. Teda nikto nechce začať vyberať za trate na bystrickej strane (Králiky-Hostinec, Kordícka zvážnica, Tajovská zvážnica)Samozrejme idea zjednotiť všetky trate v oblasti je správna a má logiku. Pokiaľ sa to však nepodarí, tak je potrebné jasne definovať trate, ktoré sú teraz za poplatok 2€ upravované a financované nestom Kremnica. Je potrebné toho dotiahnuť viac ale dôležité, že trate sa pravidelne upravujú.
Karol dňa 26.1. 17:23  
Obava z toho, ak by sa platenie zaviedlo aj na BB strane, ze by potom ludia nemali chut platit aj tam, aj tam, moze byt podla mna do buducna relevantna... Asi by nikto nechcel nieco ako v Slovenskom Raji, ze vyjde na hreben a bude tam kasicka, prejde na kordicku stranu a bude tam dalsia, potom na Donovaly a dalsia.
bezkarBB dňa 26.1. 20:31  
Skutočnosti, že by sa platilo dvakrát na dvoch rôznych stranách toho istého pohoria, sa ja neobávam. V momente, keď by potenciálne nastala táto situácia, už všetko bude prepojené a centralizované tak, že veci budú ešte dvakrát tak dobré, ako sú teraz a vyriešené dvakrát viac v prospech bežkára, ako je tomu v súčasnosti. Dovolím si smelo tvrdiť, že tento problém sa vyrieši sám. Obavy z dvojnásobného spoplatnenia tratí absolútne nemám.
miroBB dňa 26.1. 23:48  
V podstate suhlasim, malo by to tak byt, akurat, ze to bohuzial pre krajinu ako Slovensko vacsinou neplati :/ Preto obavy mam. Tu si bude radsej kazdy hrabat na svojom piesocku, ako by sa veci mali zjednocovat a zjednodusovat aj pre beznych ludi.
bezkarBB dňa 27.1. 14:39  
Miro NESÚHLASÍM s tebou. Kto všetko prepojí? Myslíš tým nejaké káble alebo cesty? Vieme že cesty - trate na Kordíkoch v lete a zime udržiava OZKH a dvaja nadšenci mimo Kordík (RudoBB a Bikeski + neznámi). Toto si vyžaduje prácu za darmo (keď ostatný v práci zarábajú - týto ľudia prerábajú - pripravujú sa o svoj príjem). Takéto nadšenie nie je večné. OZKH a MestoBB majú tiež nemalé náklady. MestoBB (ZAaRES)má priame, veď platí rolbu! Tento rok rolba vyšla dokonca za týždeň aj niekoľko krát. Píšeš centralizované, problém sa vyrieši sám. Na Skalke sa roky nevedeli dohodnúť kto, kedy, kde, ako, za čo. Teraz sa konečne javí, že to utriasli sami. Ostatný - presnejšie Kordíky vynechali. Na Skalku chodí veľa ľudí z BB cez naše trate, ale peniaze zostanú v Kremnici. Áno zaslúžia si ich a BB strana? Majú hľadať vlastné riešenia? Jedno zo spomínaných a chorých riešení bolo že aj BB strana bude vyberať po X€. Takúto logickú reakciu vyvoláva Skalka. STOP. STOP. Treba riešenie! Neplač JARO. Navrhujem: 1.Tento týždeň budem kontaktovať pána Šaba zo ZAaRESU, zo Sklaky pána Béreša, Kováča a poradťe mi koho ešte. Môj mob: 0905 470 349 2. Navrhujem aby sa dali vyrobiť lepiace náramky s rozlíšením stredísk (napr. s logami mesta BB, OZKH, Kremnica a neviem koho napr. Malachov atď - stredísk) 3. Bežkár sám pri kúpe povie, že chce náramok s logom Kremnica, alebo BB, alebo OZKH a tým rozhodne komu dá svoje peniaze. 4. Vytvoria sa nové predajné miesta, napr v Králikoch, v krčme, obecnom úrade Kordíky atď... 5. Kontrola by bola jednoduchá. Dodali sme do predajného miesta 10 000 ks náramkov s naším logom a na konci sezóny mi vraciate 300 náramkov. Čiže predalo sa 700 náramkov krát 2€ =1400€. 6. Navrhujem komfortný jednorázový celosezónny spôsob priamej platby na účet hodnoty 25€ a následne mu bude zaslaný prenosný preukaz na celú sezónu. Poradťe ešte niečo rozumné, aby sme napredovali a nie aby som stále nariekal. Ďakujem. Predseda OZKH Jaroslav Murgaš; kordickyhrebenak@gmail.com
JMSOZKH dňa 28.1. 10:55  
ahojte chalani, ja som zatiaľ taký nezávislý bežkársky prišelec, čo tú Kordícku zvažnicu očesal :-), a veľmi rád pridám ruku k dielu, či už na bystrickej alebo Kremnickej strane, nekoľko bežky milujem a cítim, že existuje úžasný potenciál v rozvoji bežeckého lyžovania v Kremnickom pohorí.
bikeski dňa 28.1. 18:13  
Nemyslím si, že náramky rozdeliť logami je riešenie, skôr si myslím, že ľudia ktorí sú zodpovední za úpravu tratí by sa mali spojiť, len oni sami vedia aké sú skutočné náklady na prevádzku ratrakov, a odkia všade by si mohli uplatniť príspevky či už zo štátu, alebo iných zdrojov. Vyzbierané peniaze by sa mali pomernou časťou rozdeliť, aby vyšlo na každého. Nemyslím si, že všetci ľudia poznajú po koho trasách behajú.
neznamy dňa 29.1. 8:32  
Takže sme sa tel. kontaktovali s pánom Šabom zo ZAaRESU s pánom Berešom a pani Ceferovou z Kremnice a s pánom "momom" z Malachova a dohodli sme sa, že sa dohodneme. Každý z nás si má pripraviť riešenie na financovanie. Touto cestou prosím aj Vás o seriózne nápady. Detaily rozoberiem v novom príspevku.
JMSOZKH dňa 1.2. 18:02  
Vidím Jardo, že si to zobral echtovne. Držím palec, mocne, nech vzájomné možnosti a dobrá vôľa prinesú vám i nám všetkým bežkárom spoločnú radosť. Libor
bikeski dňa 1.2. 19:35  
Mňa by zaujimalo, akým spôsobom budú finančne prispievať bežkárske kluby, združenia, a podobne. Denne ich stretávam na tréningoch na bežkárskych tratiach či už na králikoch alebo skalke. Tak isto plážové kúpalisko BB ktoré využívajú aj na preteky. Nestotožňujem sa určite s tým aby sa platby rozdeľovali, je potrebné aby ste sa kompetentný zjednotili. Kupujem si nálepky, pretože mi príde správne prispieť aj bez toho aby mi to niekto prikázal. No bol by som rad keby tým pádom platia aj peši turisti.
jezko dňa 3.2. 22:31  


Nesystémový prístup k vyberaniu poplatkov!!! hovorím NIE, NESÚHLASÍM!!! Kto hovorí ÁNO určite si to vie zdôvodniť na základe 13 kritérií tak ako ja. Tu sú: 1. Šport pre všetkých: bežky umožňujú pohyb každému kto má záujem pohybovať sa. 2. Náš majetok – príroda, patrí každému kto žije na tejto planéte. Je to Dedičstvo, ktoré si musíme z pokolenia na pokolenie odovzdávať. 3. Spolupráca: dva tábory musia mať jasno a konať tak aby svoje osobné záujmy nenarušili základný princíp bytia: Všetci sme pasažiermi ZEME- kozmickej lodi, ktorá má len obmedzené množstvo vody, vzduchu, zeme, potravín a energie. 4. Výchova: každá aktivita musí v človeku vyvolať pocit zodpovednosti za dôsledky svojho konania a rozhodovania. 5. Chamtivosť: Kremnické vrchy mali byť chránenou oblasťou. Niekto zariadil, že nie sú! 6. Tolerancia: ak niekto siahne na zvyklosti a systém, treba sa vzoprieť a postaviť sa mu. 7. Obrana: nedovolme zobrať to, čo nám patrilo. 8. Kto sú ONI: čo zničili Kremnické vrchy; čo potrebujú upravené bežecké trate; čo zverstvu rušia spánok? 9. Kto sme MY: čo si ctíme prírodu; čo využívame roky cesty a chodníčky, po ktorých oni len pár krát prešli. 10. Koľko je nás: čo radi prijmeme stav spred 30 rokov. Nie ten, za ktorý máme platiť. 11. Ekonomika a financie: fondy a chamtivosť nás rozdelili. Preštudujme si projekty, ktoré pridelili financie v prospech výstavby vlekov a vybavenia. Budeme prekvapení, koľko peňazí je potrebné vrátiť!!! 12. Životné prostredie a otepľovanie: za posledných 30 rokov sme zničili veľa. Predtým sme hovorili len o výkyve. Dnes si na to musíme zvyknúť. Sme pripravení žiť po katastrofe, ktorá nad nami visí ako Damoklov meč! 13. Zásady: je potrebné jednoznačne, korektne a transparentne nastaviť pravidlá komunikácie a zásad rešpektovania sa. Ja žiadny poplatok platiť nebudem. Budem požadovať jednoznačné a viditeľné ohraničenie pozemku, po ktorom nesmiem chodiť. E-mal: peter.jahn@mba-strategy.sk (link na webovú stránku bol vymazaný administrátorom, keďže nesúvisel so zameraním Bezkar.sk)
pjhn dňa 25.1. 8:43  
Takže cheš bývať v jaskyni ?...to že sa nedoržujú zákony je uplne iný príbeh.
GusB dňa 25.1. 10:43  
Trošku som sa spotil keď som toto čítal. To je vyšší level. Zakrútila sa mi hlava. Dobré je že pán Peter ma v tom jasno.
JMSOZKH dňa 25.1. 13:49  
Nezvyknem byť sarkastický, ale toto musela byť kvalitná tráva....:-)))
miroBB dňa 25.1. 16:14  
Mili priatelia, téma nie je o jaskyniach, ani o tráve, ani o ohurovaní. Je o zdvorilosti, o korektnom správaní, o vzájomnom rešpektovaní sa. Nepoznám vás, ale ak tieto hodnoty sú vám skutočne blízke, kedykoľvek sa o nich s vami porozprávam. Ak my, športovci, sa nedokážeme zhodnúť nečakajte, že to dokážu tí čo tvoria zákony. Peter Jahn, Králiky, 0905 425 821.
pjhn dňa 25.1. 17:49  
Pán kolega bežkár, nechcel som Vás samozrejme uraziť, išlo o žart. Poznám Vás, niekoľkokrát sme sa stretli osobne. Veľmi dobre poznám Vašu dcéru. Považujem sa za slušného človeka, nie som mafián, mám priemerný príjem, vychovávam tri deti a vediem ich k tradičným hodnotám. Pracujem v sektore vzdelávania, kde je pridaná hodnota ťažko merateľná morálne, či finančne. Zareagujem na Váš príspevok ešte raz a inak. Je zbytočné riešiť na tomto fóre to, či nad našou civilizáciou visí alebo nevisí Damoklov meč. Už Peržania tvrdili, že mládež je skazená a svet speje do záhuby...poviem asi toľko, že sme niekde inde, ako pred tridsiatimi rokmi, keď aj lieky v lekárni boli zadarmo. Žijeme v trhovom systéme, kde sa za všetko platí, dokonca sa platí aj za nič. Buďme radi, že sa veci v prospech bežkára profesionalizujú a momentálne Skalka ponúka možnosť za tieto služby klientom - bežkárom platiť DOBROVOĽNÝ príspevok. Ja to vítam, ako som napísal pár dní dozadu, je to cesta k tomu, aby sa systém nastavil tak, že za pár rokov nastúpite na trať, kedykoľvek, kdekoľvek a budete mať istotu, že to bude parádne upravené. Vo svojom príspevku sa zrejme odvolávate na dobu, keď tri autobusy na Tajovskej chate v sobotu o pol deviatej ráno vyložili spolu 150 bežkárov s veľkými ruksakmi na pleciach a všetci si v hlbokom snehu vyšľapali za sebou na Tunel, potom na Skalku, tam si v Limbe dali pol deci, zlyžovali na Králiky, potom sa ešte zastavili na Sucháči, kde si dali druhé poldeci a zlyžovali na Fončordu, resp. do Radvane až k baráku. Vtedy nikto nekorčuľoval, dokonca ani na olympiáde. Je (bohužiaľ, chvalabohu...???) iná doba, ktorá okrem iného vyžaduje pravidelnú úpravu tratí. A ja to, čo sa deje v prospech bežkára, maximálne vítam....čo Vy na to, je to fakt všetko až také zlé alebo má nastolený trend význam a zmysel pre bežkára - konečného užívateľa ??? Zamyslite sa nad tým z opačnej strany.
miroBB dňa 25.1. 20:20  
miroBB, prečo by som mal mať istotu, že to bude parádne upravené? Úplne súhlasím s príspevkom pjhn. Úpravou tratí sa vytratil pohyb v neporušenej prírode, koktrétne v Kremnických horách. Robili sme krásne trasy, kde pri prešliapavaní stopy sme sa striedali. Chodili na bežky nadšenci, milovníci prírody. Teraz túto skupinu vďaka upraveným tratiam doplnili pešiaci, ktorí to dokážu za pár minút zlikvidovať.
Muro09 dňa 21.2. 19:55  
mne to príde tak trochen scientologické....
bikeski dňa 25.1. 20:15  
Pán Jahn, nezvyknem sa nikde registrovať , nepoužívam ani sociálne siete a už vôbec sa nezapájam do podobných diskusií ale Vy ste hodný výnimky. Zemeguľa, Slovensko a nakoniec aj Kremnické vrchy sú dostatočne veľké na to aby ste si našli ten svoj kúsok raja pre svoje aktivity. Prečo nebežkujete po kopcoch okolo Detvy odkiaľ pochádzate ? Na Podpoľaní je predsa krásna príroda, kilometre zvážnic, je sa tam kde hýbať. Okolo Kremnice sú taktiež desiatky kilometrov neupravených zvážnic ktoré môžete brázdiť o dušu spasenú a zadarmo. Ale nie, Vás to ťahá do Kremnických vrchov a ako na potvoru just na tých 60 km pekných, upravených a pravidelne udržiavaných tratí však. Nuž tak vedzte pán Jahn že sa neupravujú samé v noci, že tam niekto musí prísť kým Vy sladko spíte, naliať naftu do ratraku, 5 hodín sedieť a upravovať trate v zime. V lete takisto niekto musí prísť a povypilovať presahujúce dreviny do trate tak aby tá úprava v zime vôbec bola možná. Ak nemáte mentálnu výbavu na to, aby ste pri návšteve týchto tratí prispeli 2 € na to, aby to tí ľudia aspoň nerobili za vlastné, a vnútorne si to zdôvodňujete tými 13 bodovými sračkami, tak je každé ďalšie slovo s Vami zbytočné. Predpokladám že nemáte zakúpenú ani diaľničnú známku, prečo by ste mal za to platiť keď zemeguľa je pre všetkých ? Ale prísť z Detvy do BA za 2 hodiny sa Vám tiež nehnusí, že ? Na záver by som Vás chcel úprimne poprosiť pán Jahn, keby ste si na tej obrovskej planéte ZEM našiel hocijaké iné miesto pre svoje Amišské asociácie mimo bežeckých tratí na Skalke. A ak už naozaj neviete odolať tomu nutkaniu predsa len si zabežkovať po upravenom a nie ste ochotný za to platiť, tak sa im tu aspoň poďakujte za to. Ako som už na začiatku spomenul, ste hodný výnimky takže vo Vašom prípade to bude stačiť. Prajem pekný zvyšok zimy.
vanfan dňa 26.1. 10:13  
Nuž čo k tomu dodať ? Myslím, že Vanfan to napísal výstižne. Aj ja si pamätám tie časy, ked sme chodili vlakom do Kremnických Baní a stadiaľ na Skalku a do Králik, alebo do Tajova a niekedy aj do BB, alebo do Sielnice, či Malachova , Pršian atd. dalo sa to zvládnuť aj bez úpravy tratí. Aj dnes si môžeš vybrať trať akú len chceš a ísť napríklad na Hostinec po neupravenej trati cez Zlatú studňu, prečítať si niečo na Velestúre . Možno si pritom trochu popadáš v tom neporušenom snehu, poobjímaš zopár stromov, zlomíš nohu. Na skialpoch to ľudia prechádzajú bežne, na bežkách už nie tak často. Ja som to prešiel na bežkách niekedey v 80 tych rokoch veľa krát. Dnes sa vôbec netúžim k tomu vrátiť. Prejdem aj po čerstvo neupravenej trati, nerobí mi to problém. ked nebudem chcieť zaplatiť, viem si nájsť spústu vhodných terénov hocikde v okolí. . Ale ked si chcem bežkovanie vychutnať, rád si zájdem aj na Skalku a rád tie 2€ zaplatím.
Lubomir dňa 26.1. 11:00  
....ani som to nedocitala ten Tvoj clanok, ale presne takym tipom ako si ty by som zakazala ist na Skalku...neda sa to ani komentovat...
denca666 dňa 26.1. 15:20  


Ahojte. Otazka do plena, ktoru by mozno mohol skusit preverit aj server bezkar.sk. Kedze sa teraz spoplatnuje bezkovanie, bude sa riesit aj rozkradnute zasnezovanie inline drahy na Skalke (povodne na to boli peniaze z eurofondov), ktore uz davno malo byt funkcne a sluzit na dany ucel? O tomto je nejak ticho...
bezkarBB dňa 24.1. 15:52  
nemá k tomuto nikto čo povedať?
GusB dňa 25.1. 10:44  


Ahojte a vitajte v Slovenskej náture a realite, včera prvý deň výberu poplatkov, a dnes pravdepodobne po ich oslave z úspechu nad vybranými peniazmi, asi veľmi oslavovali a ráno nestihli vstať. Nový sneh na trati, a ani jedna jediná trasa neupravená. Ešteže na budúci víkend ideme Marcialongu, tak tam je to úplne niečo iné a úplne niekde inde ako na skoro zabudnutej biele stope. Ale všetkým tým, ktorí prídu cez víkend na skalku, prajem, aby Vám lyže dobre išli a do cieľa ste prišli zdraví.
neznamy dňa 21.1. 15:57  
No tak s týmto príspevkom zásadne nesúhlasím. Asi sme obaja boli niekde inde, pretože tiež som bol cez víkend na Skalke. Včera bolo všetko dokonale upravené. Je to pravda alebo nie? Vyjadrite sa prosím. Zhruba 60 km tratí - severný okruh komplet, cez Tablu, Stredná a aj Králická dolina, južný okruh komplet, inline, okruhy na štadióne a plocha štadióna. Mohli ste sa tam za 2€ vyblázniť do úplného vyčerpania. Večer začalo v oblasti snežiť. Husté sneženie potom pokračovalo ráno a celé dopoludnie, sprevádzané čerstvým vetrom. Dajte návod ako sa za týchto podmienok dajú udržať trate v dobrom stave. Skoro ráno bola upravená päťka a štadión, no o chvíľu to bolo znova zasypané. V priebehu dopoludnia cca o 9:30 vyrazil na trate ratrak znova a upravoval hornú päťku, inline a štadión. Sneženie už bolo miernejšie a tak sa dalo ako tak korčuľovať. Výber poplatkov včera a aj dnes po úprave bol na dobrovoľnej báze. Tak ako včera ani dnes vás nikto nenaháňal aby ste zaplatili. Keď ste na naše podujatie a aj na ľudí, ktorí v Kremnických vrchoch upravujú trate taký zatrpknutý, tak tam nechoďte. A keď predsa len vám budú trasy v Kremnických vrchoch dobré na tréning a rozhodnete sa prísť, radšej v tichosti pobehajte, užite si upravené trate a... nikam nič nepíšte, pretože vo Vašom príspevku je niekoľko klamstiev. Inak Vám nezávidím chodiť s takým odporom trénovať na vlastné kopce. Prajem Vám pekný výsledok na Marcialonge. Anonymne sa tu dobre diskutuje, skúste dať celé meno a bydlisko. Aj keď môj nick je asi všeobecne známy, predstavím sa ako prvý. Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk.
Karol dňa 21.1. 17:47  
Uplne suhlasim, ale s takymi frflosmi neurobime nic, vzdy ich bolo vela. Na SVK je vsetko zle, v zahranici vsetko idealne. Ano, treba sa inspirovat z veci, ktore su lepsie v zahranici, ale prave na Skalke si myslim, ze sa urobil velky kus prace za posledne roky a kazdy rok je snaha to vylepsit. Marcialonga je krasna, tak Vam pan Neznamy prajem, aby ste mali krasne pocasie, vymrznute trate na ktore napadne trochu prasanu, idealne 2 dni pred startom, nech to stihnu dokonale upravit. A ak by im nahodou celu noc a cez preteky snezilo a napadlo nejakych 30 cm snehu, nenadavajte im prosim za neupravene trate, nemozu za to.
pietro1978 dňa 22.1. 7:46  
Napíšem iba jednu vec, ktorú som už v inej súvislosti písal niekde inde na tomto fóre. Je neodškriepiteľné, že upravovanie tratí a informovanosť o stave zvážnic behom posledných pár rokov zaznamenali OBROVSKÝ progres. Veci sa neuveriteľne pohli smerom k bežkárovi, ako konečnému užívateľovi produktu. Neporovnávajme sa s Marcialongou, Slovensko je vo všetkom oproti zvyšku sveta trošičku pozadu...:-))) Tešme sa z toho, čo máme, je to paráda, ak odmyslíme Štrbské Pleso, to, čo máme my tu, nemá nikto nikde na Slovensku. Iniciatívu s výberom poplatkov za užívanie tratí maximálne podporujem, ani si to možno teraz neuvedomujeme, je to ďalší obrovský krok vpred v prospech bežkára.
miroBB dňa 22.1. 9:32  
Dobrý deň, škoda že nečítate všetky moje komentáre, lebo ináč by ste sa dozvedeli, v príspevku vloženom dňa 20.01.2018 o 18:21hod, že v sobotu to bolo ako v rozprávke, napísal som tam, že klobúk dole pred tými čo upravovali trate, len škoda, že skoro ráno cca o 7,00 hod. sa nedali kúpiť náramky. ja som bol na skalke v nedelu ráno o cca 7,00hod. Rovno sme išli na severný okruh, je tam vždy najmenej ľudí. Na severnej strane až toľko nesnežilo a ani nefúkalo v dolinách. Išli sme na václaváku nie smerom na cabanku, ale opačne, zišli sme širokou až k chate obrázok, odtiaľ spať a strednou ku kordickému sedlu a na štadión. V minulých príspevkoch som písal, že na korčulovanie bolo skoro vždy super, no na klasiku to bolo horšie. Ráno o siedmej kedy chodíme stopy sú málokedy. Ak mám ísť marcialongu, Jz50 a vasák potrebujeme prejsť spústa km, nie krúžiť v dave ľudí na štadione, kde nie je súvisle napojená do jedného okruhu ani jedna stopa, je potrebné prestupovať. Nie som zatrpknutý dokonca som sám osobne z vlastných peňazí prispel Romanovi na kúpu skútra, ako i dobrovoľne som prispieval na úpravu tratí. Ja som aj nedeľu vnímal ako aspoň fyzický tréning, lebo na masových behoch majú stopu len tí prví, my ideme už bez stopy, no nejdeme po členky v snehu. Nemám problém prispieť či už prácou alebo financiami na úpravu tratí, p. Berešovi som veľa krát hovoril čo by sa dalo zlepšiť,ale podľa jeho slov vždy bol niekde problém medzi mestom a pod. Bol som z toho smutný, že nie je sila, ktorá by to zmenila, preto som uvítal spoplatnenie, máme aj psa a rád zaplatím aj za neho ak si niekto myslí že len psy ničia stopy. Na skalke je super, no chýba mi tam jeden veliteľ, ako tomu bolo za čias TJ, niekto kto by to tam celé riadiľ a mal pod palcom. Moje meno je Peter Pápay a som zo ZH, a nemám problém sa s Vami stretnúť, a prejsť si v kľude čo by sa dalo a ako zlepšiť. Prajem pekný večer
neznamy dňa 23.1. 18:33  
Všetko beriem pán Pápay. Tiež som bol oba dni na Skalke, môžete si prečítať v článku moje zhodnotenie víkendu. Len viete, slovami ako "včera prvý deň výberu poplatkov, a dnes pravdepodobne po ich oslave z úspechu nad vybranými peniazmi, asi veľmi oslavovali a ráno nestihli vstať. Nový sneh na trati, a ani jedna jediná trasa neupravená..." sa nedá rozumieť tak, že rozumiete o čom píšete, Veď ako sa dá za silného sneženia a vetra trať upraviť? Na to som sa Vás pýtal. Ten sarkazmus tiež nehovorí o tom, že by ste ľudí starajúcich sa o trate podporovali a chceli ich povzbudiť v ich práci. Píšem o ľuďoch ale sám dobre viete, že je to zásluha predovšetkým Romanova. Ani si neviete predstaviť ako takéto vety vedia ublížiť... Pekný večer a veľa úspechov na rovine v Taliansku. Ja si dám tradične ťažkú ale NAŠU Bielu stopu.
Karol dňa 23.1. 19:36  
pamätám si keď deň pred bielou stopou napadol sneh, v noci padal tiež a fúkal do toho silný vietor, a v sobotu boli trate upravené, takže sa to dá, kde je vôla cesta sa nájde, keby ráno ako ste písali prebehli trať a stopu tak na severe by to bolo vidno, ale pravdou je že sever urobili v sobotu a v nedeľu možno až poobede,toľko ešte dokážem rozoznať čo bolo upravené a čo nie. Od siedmej rána na severe nesnežilo ale ratrak sme tam nestretli, boli časy kedy sme sa ratraku na trati ráno vyhýbali, ale v nedelu nebolo ktorému sa uhnuť. Všetka česť romanovi, ale Roman nie je mesto Kremnica ktorá zaviedla nový systém. Neviem na základe akého zákona, ale bo všeobecne záväzného rozhodnutia sa vydali tou cestou, no neviem či si uvedomujú nástrahy s tým spojené, úprava tratí nie je len utlačenie snehu a natiahnutie stopy, ale široké spektrum od odstránenia nebezpečných vecí ohrozujúcich bežkárov až po zaistenie prvej pomoci a ich bezpečnosti. je to dobrý krok a možno sa konečne dočkáme toho, že z vyzbieraných peňazí sa pred sezónou zmulčuje aspoň kúsok trate, a každý rok sa môže urobiť dalsi usek. Čo sa bielej stopy týka, chcel by som na nej zažiť to čo ju zdobilo, masy ludi a úžasná atmosféra, dnes na klasike je len 30km a cca 300 bežkárov, niekde sa robí chyba. Minulý rok bola super, ale rok pred tým ked bol len 7km úsek to nestálo za nič. Aj inde sú problémy zo snehom a vedia si poradiť. Mne by bolo tiež lepšie nikam necestovať, a ísť bielu stopu doma, no v sobotu ked je voľný štýl nemá zmysel pre nás klasikárov sa ísť pretekať s nimi a 30km je málo. Možno by stálo za to založiť klub ako to bolo v minulosti a úzko spolupracovať s mestom. Možno by pre začiatok stačilo dať informačnú tabuľu, kde by ráno o 7,00 hod cca bolo napísané čo je upravené, čo sa plánuje upraviť s nejakým časovým harmonogramom. Nehľadajte tisíc spôsobov ako to neurobiť, ale stačí jeden jediný ako vyjsť v ústrety. A ked sme už pri tom Romanovi, veľa krát som sa ponúkal na pomoc na brigádu,ale nikdy som
neznamy dňa 23.1. 21:53  
sa o žiadnej nedozvedel, nemám problém zobrať pílku do ruky a ísť vypilovať konáre, no nemôžem sám od seba ísť len tak, ked viete ako reagujú majitelia lesov a ciest, muselo by to byť organizované a oznámené, že tam niekto niečo bude robiť. Sám som hrával prvú ligu v nohejbale, a vychoval nejedného nohejbalistu a mal som aj reprezentantou, do športu robím od svojich 18 rokov, ale ked vidim ako to ide všetko dole vodou prechádza ma chuť na organizovanie čohokoľvek, sám športujem od 8 rokov a viem si vážiť toho čo niekto urobí pre mňa aby som hoc len rekreačne teraz mohol niečo športovať, takže viem o čom píšem, a viem že sa dá strašne veľa vecí zlepšiť, držím Vám palce nech máte super počasie, dobrý sneh a nech lyže sa sami kĺžu na Bielej stope, možno sa raz na nej stretneme.
neznamy dňa 23.1. 22:01  
ja som sa s tým nes...al.zobral som pílky, nožnice a za dva dni (20 a 24.1.2018) som vyčistil Kordícku zvážnicu...( info pre majiteľov lesa-volám sa Libor Trilec :-))
bikeski dňa 24.1. 19:33  


sľub dodržaný, dnes od 11.00 do 14.30 sme s kamoškou vystrihávali a vysekávali konáre a konáriky zasahujúce do trate na Kordíckej zvážnici, v úseku od BÚDY po odbočku na Tunel. Ďakujeme krásne za povzbudzujúce reakcie okoloidúcich :-)...Na budúci týždeň chcem robotu dokončiť, teda urobiť úsek od parkoviska po BÚDU. Bežkám zdar:-)
bikeski dňa 20.1. 20:33  
Servus, prehodili sme spolu pár slov tesne za búdou, nestál som, dnes som to kondične dával na čas. Obrovská vďaka za takúto iniciatívu. Miro.
miroBB dňa 20.1. 21:07  
Servus Miro, díky za podporu, fachčíme ďalej
bikeski dňa 21.1. 17:21  


pripájam sa dole ku kolegovi, plus mínus sa stalo čo som očakával, že skoro ráno sa nebude dať nikde kúpiť náramok, tiež sme boli pred 8,00 hod na skalke ale nikde nikoho kde by sa to dalo kúpiť, preto sa pýtam nebolo by možné niekde si kúpiť pernamentku? vzhľadom k veľkému počtu bežkárov je každá minúta vzácna na trati. Dnes klobúk dole pred ľudmi ktorí sa postarali o skvelý zážitok z bežkovania, len ešte by mohli predávajúci dať info hlavne starším babkám, že jazdí sa vpravo, dokonca tam kde išla do protismeru boli stopy na oboch stranách.
neznamy dňa 20.1. 18:21  
Riešenie jednoduché. Nie je pokladňa, nemôžem zaplatiť, idem behať. Ak ma stretne kontrolór, kúpim si u neho, ak nie, zastavím sa v pokladni pri návrate a zaplatím potom.
Karol dňa 21.1. 18:01  


Dnes to bol na Skalke "Paradise".Trate ako z katalogu. Začínali sme o 8:00,a chceli si kúpit vstup na trate.Lenže nikde žiadny oznam alebo usmernenie ohladom toho.Aj sme sa snažili hladať že kde zaplatíme, no nenašli a tak sme šli "načierno".Myslím že takéto veci by sa dali vyriešit vhodným osadením automatu na vstup na trate. PS:Ten nájazd/ výjazd zo severného okruhu,je katastrofa a malo by sa s tým niečo robiť.
OldWolf dňa 20.1. 18:11  
pripájam sa k tvojmu vyjadreniu na nájazd/ výjazd na severný okruh. To chce ale mocno podumať, ako by sa to dalo vyriešiť....
bikeski dňa 20.1. 20:18  
S tým nájazdom - vyjazdom, ktorý je známy pod pojmom OBCHVAT a bol vynútený výstavbou zjazdovky Pekná vyhliadka, je ťažké niečo urobiť, najmä v závislosti od počasia, kvalite a výšky snehu. Riešením by bol tunel pod zjazdovkou v pôvodnej trase ale to by sme nemohli byť na slovensku.
Karol dňa 21.1. 17:53  


Kazdopadne,priatelia,zajtra beriem noznice a vystriham vetvy zasahujuce do stopy na kordickej zvaznici. Je to tam akutne.
bikeski dňa 19.1. 13:34  


možno by stálo za to keby niekto na jeseň rozposlal mailom pozvánky na brigádu, kde by sa vypílili konáre zasahujúce do trati, kde by sa odstránili korene a malé stromy vyrastajúce na trati, možno by stálo za to poskladať sa na zmulčovač a dať pred zimou prebehnúť a zarovnať rygole na tratiach. V iných štátoch sa tiež platí za úpravu, ale tie stopy sa s tými čo sú na skalke porovnať nedajú
neznamy dňa 18.1. 21:42  
Server Bežkár.sk slúži aj na tieto účely. Nie je nič jednoduchšie ako napísať článok s pozvánkou na brigádu do ktorého koľvek strediska. Aj zaslanie mailu je riešenie ale niekto, teda ten, kto brigádu organizuje ma môže ako administrátora požiadať o túto službu. Maily samozrejme môžem zaslať iba tým užívateľom, ktorí si nastavili súhlas na zasielanie noviniek.
Karol dňa 18.1. 22:36  
ahoj Karol, dajú sa do príspevkov vkladať aj fotky?
bikeski dňa 19.1. 18:23  
nie, nedajú ani tu a ani v diskusii pod článkami
Karol dňa 19.1. 23:07  


Super že sa začnú trate upravovať, lebo tento rok čo sme tam boli stopu na klasiku som skoro ani nevidel. Dúfam že skoro ráno kedy chodíme na bežky, bude sedieť niekto v tej búdke a dá mi okrem náramku ktorá trať je upravená a natiahnutá stopa, lebo pre korčuliarov je to vždy super. Boli sme teraz v utorok no okrem silného vetra žiadna stopa. Píše sa že horná a dolná 5 je upravená no na odbočke končí stopa, ďalej veľký ratrak spravil v jednej ľavo točivej zákrute veľké a nebezbečné koryto vhodné pre zjazdové lyžovanie. Kde sa bude dať domáhať vrátenia peňazí ak nebude na trati natiahnutá stopa? Som za spoplatnenie, ale najskôr treba nastoliť systém, ktorý dnes chýba, toto je len hurá systém, že ideme vyberať peniaze. Na hostinec alebo severný okruh sa skoro ráno cez týždeň nedá ani len dostať, ak do rána napadne trošku snehu.Nie všetci korčulújú a ak sa mám pripravovať na dlhé preteky potrebujeme jazdiť dlhé štreky a nie krúžiť po štadione kde ani len jedna stopa sa súvisle nenapojí na jeden okruh.
neznamy dňa 18.1. 21:34  
Vďaka za podnety a návrhy v tomto fóre, len škoda, že nediskutujete pod článkom, ktorý sa zaoberá práve touto témou. Ako asi chceme aby hľadali podnety k téme kompetentní, keď to bude takto roztrieštené. Ale dobre. Ja mám teda so stopami pre klasiku iné skúsenosti, vždy alebo takmer vždy boli na upravených tratiach aj natiahnuté. Situáciu, že silno fúka a nezafúka stopu pre klasiku si dosť dobre predstaviť neviem. To nedokážu ošetriť ani v iných vychýrených strediskách. Verte mi, chodím do Rakúska na pravidelne upravované trate, kde vyberajú 7€ za deň a keď je silný vietor tak sa nedá vyhnúť situácii, že na niektorých miestach je stopa pre CT zaviata ale dokonca sú na trati aj záveje. A to ratrak jazdí denne aj 3 krát. Stanovená cena 2€ je asi určená tak, že nemôžete očakávať upravenosť všetkých tratí v okolí Skalky, čo je cca 60 km. V každom prípade by však malo byť kvalitne upravených aspoň niekoľko km tratí. Buďme realisti a dajme správcom tratí čas na zdokonalovanie systému. Možno sa raz dočkáme toho, že každý stroj, ktorý pôjde upravovať trať bude sledovateľný cez GPS a budeme tak mať online prehľad, ktoré trate a kedy boli upravené. Takto to už funguje v Škandinávskych krajinách ale aj v Česku. Myslím si, že terajší systém, keď dostávame pravidelne informácie od CykloSanté hneď po vykonaní úpravy je lepší ako sem dávať plán úpravy. Niekoľko krát to už Roman takto napísal, ale nakoniec sa z rôznych príčin úprava neuskutočnila. Myslíte si, že ho za to niekto pochválil? Počasie vie tiež často urobiť "škrt cez rozpočet". Buďme teda trochu trpezliví a hlavne vďační, že niekto vynakladá na úpravu tratí nemalé finančné prostriedky, čas a úsilie. Tie 2€ sú len malým príspevkom a nemôžeme za ne očakávať 50 km upravených tratí každý deň a za každého počasia.
Karol dňa 18.1. 22:24  
chcel by som vidiet toho nemca, rakusana, taliana ktory rano vstava a ide upravovat trat :), trate upravuju vzdy vecer po 17 a 3 x za den mozno tak koliecko na stadione .), jj suhlasim pockam na gps, poriadne upraveny teren cez leto a v zime super stopu s mapou aby sa turista v horach nestratil a nezjedli ho medvede .) snad sa toho dožijem .).).)
Johny dňa 19.1. 15:09  
Tak johny, nech sa páči. Sadnite do auta a ak je priaznivé počasie v oblasti do ktorej máte namierené, bude to Wechselland-Panoramaloipe v Rakúsku, tak sa vám takého Rakúšana možno pošťastí uvidieť. Musí ale silno fúkať, prípadne do toho môže aj mierne alebo husto snežiť. Ak budú v tom čase trate otvorené pre verejnosť, tak určite počas dňa na upravovaných tratiach stretnete ratrak aby priebežne upravoval zaviate trate. Nezaručujem ale, že v ratraku bude skutočne sedieť Rakúšan, môže to byť napríklad aj Slovák. Ja som už takúto situáciu zažil, že som sa ratraku musel niekoľko krát počas dňa vyhýbať. A áno, trate sa môžu upraviť aj večer po odchode bežkárov z tratí. Čo ale navrhujete v tom prípade ak sa mraky rozhodnú nasypať na tie upravené trate do rána zo 20 cm snehu? No a videl som aj Taliana, pardón, neviem či to bol Talian ale bolo to v Livíne v decembri minulého roka, keď po hustom nočnom snežení o siedmej hodine ráno upravoval stroj bežkárske trate. A k tomu GPS. Keď sme boli pred niekoľkými rokmi v Nórskom Beitostolene, tak sme si najskôr ráno pozreli na internete úseky tratí, ktoré boli upravené a podľa toho sme sa rozhodli kam vyrazíme. Takže žiadne výmysly ale holé fakty. Zajtra sa môžeme stretnúť s náramkom na rukách na upravených tratiach na Skalke.
Karol dňa 19.1. 18:47  
jj tak tak
Johny dňa 19.1. 15:18  


severny okruh by uz bolo treba urcite upraviť, ísť neísť ,bábo raď .)
Johny dňa 18.1. 20:34  


dobry den mohli by ste tu prosím pred upravou vkladat informácie ake trasy sa budu upravovat, ( neviem ako casto a kedy zacinate upravovat ) bolo by to super info pre bezkarov ktory by vedeli ze nepridu do neupravenej stopy a nebudu sa musiet prehrabavat snehom pokial nemaju aspon bezky na to urcene,tiez by prislo urcite viac bezkarov Ďakujem a vidime sa v stope .)
Johny dňa 18.1. 20:23  
Na túto tému som napísal svoj názor v reakcii na "neznámy" vyššie
Karol dňa 18.1. 22:38  


Dobrý deň. Nedalo by sa Vám poslať 2 percentá z mojich daní na úpravu bežeckých tratí v okolí Skalky a vystavili by ste mi dáke potvrdenie- preukaz, lebo kupovanie si náramkov mi nevyhovuje. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Gojko dňa 18.1. 13:22  


čaute, prosím nejaký link na mapu všetkých bežeckých tratí na Skalke a okolí
bikeski dňa 14.1. 18:43  
Celkom dobre zmapované trate sú na novej stránke Bielej stopy: http://www.bielastopa.sk/bielastopa/trate/
Karol dňa 14.1. 20:12  
super, díky Karol
bikeski dňa 14.1. 22:07  
A náhodou z Bystrickej strany?
peteru dňa 15.1. 20:34  
http://www.skalkaarena.sk/lyzovanie/skalka-dnes/
VladoBB dňa 17.1. 8:54  


Ahojte. Nebol niekto v posledne dni na bezky z Králik na Skalku zvaznicou? Aká je tat a ci je tam ešte vôbec sneh. Vdaka
kodiak14 dňa 14.1. 6:12  
Snehové správy: včera - stanley, v piatok pietro1978
Karol dňa 14.1. 6:51  


Mimochodom, ak sa chystate niekto ist bezkovat vlakom - konkretne leo expresom - a nemate lyze, (ano aj bezky ci snowboard ) v obale, tak si pripravte 14 euro navyse - budu sa vam snazit predat ten svoj. nevidela som ho, ale u mna neuspeli. vraj to maju vo svojich pravidlach. zvlastne je, ze cestou tam nikto nerobil problemy - lyze mi uchyili remienkom do stojanu na bicykle. cestou spat im to doslo, aku "velku chybu urobili" a bojovali za uskutocnenie tohto pre nich "kseftu navyse"... nepodarilo sa. na otazku, ci aj na bicykel potrebulem obal, som dostala "trefnu" odpoved, ze bicykle v zime neberu...na zamyslenie... paradoxne som tentokrat setrila za cestu z rk do lm ja a tam prestupila na nas stary pohodlny domaci spoj. este jedno dolezite info - listok treba mat kupeny cez internet (mobilom rezervaciu nie je mozne urobit a v pokladni na stanici vam povedia, ze jeto sukromna spolocnost, teda ani tam) a ceny maju pohyblive. po-rk za 8€ a o tri dni za tu istu trasu vyse 10€. najlacnejsie. nehovorim o biznis triede. tolko skusenost cestovania z leo expresom... triede.
bezkarka1971 dňa 12.1. 14:43  


Kto sa chystate na vikend bezkovat alebo aj jeden den na otocku (naprikladv do tatier) alebo hoc aj inde, kde je suvisla snehova pokryvka (rada slapem aj novu stopu) a ste ochotni sa podelit o priestor v aute (za prispevok samozrejme)? Presov je nastupne a vystupne miesto. Vdaka za info.
bezkarka1971 dňa 12.1. 13:50  
Ak máte záujem tak sa môžete pridať v nedeľu 14.1. na Štrbské pleso.Z Košíc odchádzame cca 9:00.
penlevi dňa 13.1. 21:01  


Ahojte. Neviete aké sú trate z Donovál na Šachtičky a odtiaľ do Čachova? Ďakujem za info. Zajtra by sme chceli absolvovať túto trať.
Miso16 dňa 12.1. 7:26  
Donovaly - Šachtičky OK, ďalej nesúvislá pokrývka
flyer7 dňa 13.1. 22:05  


Ahojte. Vie mi niekto povedat ci je otvorený hostinec aj cez týždeň. Ďakujem
kodiak14 dňa 8.1. 19:56  
Pokiaľ viem, tak Hostinec je v prevádzke iba cez víkendy.
Karol dňa 10.1. 12:23  


Ahojte, vedeli by ste niekto poradiť ubytovanie na Koasalauf (St. Johann in Tirol) alebo Ganghoferlauf (Leutasch alebo Seefeld). Ďakujem.
andreyBB dňa 7.1. 18:19  


Zdravím Vás.. kde v oblasti Králiky a Skalka je možné požičať celý bežecký výstroj?
caparzo dňa 6.1. 21:34  
V cyklosante v Kremnici. Je to smerom na skalku.
Rastob dňa 7.1. 11:02  
Vďaka za tip. Nejaká požičovňa okolo oblasti Králiky smerom z Banskej Bystrice náhodou?
caparzo dňa 7.1. 11:49  
Tiež som to v minulosti riešil, keď som chcel deťom požičať bežky. Nakoniec som ich požičal v požičovni v BB na Malachovskej ceste, majú tam dobrý výber aj vedia poradiť. Len neviem, ako teraz fungujú cez víkend.
folky dňa 8.1. 13:26  
Zdravím. To neviem ale iba ak niekde na Skale prípadne v Banskej Bystrici na Malachovskej ceste. Na Králikoch určite nie.
kodiak14 dňa 8.1. 19:54  


Ahoj, bude sa prosím na vikend 6-7.1 2018 upravovat severný a juzny okruh v kremnickych vrchoch (skalka arena) na klasiku, Ďakujem
Johny dňa 4.1. 19:00  
Ano, bude sa.RB.
cyklosante dňa 4.1. 21:25  


dodávam, mám na mysli CT:-)
bikeski dňa 4.1. 17:51  
Stopu pre CT na oboch okruhoch BS, juh aj sever natiahol podľa info v snehovej správe Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:33  


ahojte, chcem sa poďakovať chalanom, ktorí dnes ráno potiahli južný okruh na Skalke. Perfektná robota. Po tom včerajšom snežení to bol malý bežkársky orgazmík:-)
bikeski dňa 4.1. 17:49  
MKL Kremnica to upravovala veľkým strojom a stopu pre CT CykloSanté, Roman Béreš.
Karol dňa 4.1. 18:35  


Zdravím! Ako je to na Grajnári? Dá sa ísť pobehať?
Marek dňa 4.1. 17:27  


Pozdravujem všetkých beźkárov. V Kremnických horách máme prostredie, ktoré nám môže závidieť celé Slovensko. Vďaka patrí všetkým nadšencom, čo majú na tom zásluhy; hlavne však upravovateľom tratí za pravideľnosť a kvalitu úpravy. Nájdu sa ale "skaťaci", pre ktorých klasická stopa je len nejakou dekoráciou a pravideľne ju ničia hneď po jej úprave, aj keď miesta pre svoj štýl maju dosť! Žiadná úcta a ohľaduplnosť! K arogancii a egoizmu sú vedení od malička ako doma, tak aj touto konzumnou spoločnosťou. Ďaľšou kapitolou sú majitelia skutrov a tak isto aj psičkári, ktorí si zo stopy robia prostredie kynologického klubu. Ich činnosť je výsledkom zúfalstva z množstva sena, ktorým sú vyplnené ich hlavy. Iné vysvetlenie mi nenapadá. Ale tak nám treba - málo sa nájde tých slušných a odváżnych ľudí, ktorí sa proti tomu ohradia, a to aj hneď na mieste činu. Len šomrať medzi sebou nestačí!!!
Humus dňa 31.12. 13:46  
úplný súhlas s tebou
bikeski dňa 3.1. 18:21  
Súhlasím s Vami i keď slušnejšou formou. Dovolím si, ale napísať, že aj psičkári, chodci sú ľudia a také stredisko ako Skalka - bežkársky raj by mal myslieť aj na týchto platiacich ľudí, ktorí sa tam ubytovávajú. Určite by to bolo plusom pre návštevnosť. Veď nech sa hýbu všetci.
JMSOZKH dňa 4.1. 19:40  
Dobrý večer p. Humus, nedá mi nereagovať na Váš príspevok z ktorého je jasné, že okrem seba nemáte rád nikoho, a pravdepodobne ste pre nikoho nič okrem urážania neurobili. Ale poďme pekne po poriadku: vyzdvihujete prácu ľudí, ktorí upravujú trate. No nemôžem s Vami úplne súhlasiť, keďže chodíme s partiou skoro ráno a len málokedy je natiahnutá stopa pre CT techniku. Nie raz sa stalo, že trať upravoval veľký ratrak, no bolo mu zaťažko použiť hydrauliku s lyžinou na konci, na tvorbu stopy.Všetká česť p. Berešovi, ale ten sám na tvorbu stopy nestačí, a povedzme si úprimne, že aj napriek jeho snahe tá stopa nie je ideálna, ale súhlasím, že lepšie ako nič. Reagujete negatívne na psíčkarov, no zabúdate, že tí ľudia im dávajú lásku, že pes nie je vec, ktorú je možné po napadnutí snehu odložiť, a vybrať na jar keď už sneh nebude. Väčšina týchto ľudí majú psa práve kvôli ich športovým aktivitám, a pre vysoký výskyt divej zvery pre ich bezpečnosť. Píšete, že psy ničia stopy, ale nikde som nečítal, že na stopy padajú kusy ľadu z konárov, ktoré sú nad stopami, takto poškodených stôp je ďaleko viac ako psami, po trase je veľa poškodenia od napadaných konárov, videl som aj poškodenia po inej divej zvery. Zabúdate, na to že aj turisti chcú si užívať krásy kremnických hôr. Negatívne reagujete na skoro všetko, ale nie na bežkárov, ktorí ani nevedia po ktorej strane majú ísť aby neohrozovali nie len seba, ale hlavne iních. Skôr ako tí psíčkari a skútristi a pod. mi vadí, že napriek naozaj krásnym možnostiam toto nevyužívame, a nenájde sa nikto, kto by urobil niečo pre to aby sa to zlepšilo: trebárs na jeseň úprava tratí, odstránenie konárov nad hlavami bežkárov, vyhradenie určitého okruhu aj pre psíčkarov, výsadba stromov, ktoré by chránili trate pred slnkom a svahy pred zosuvom. Veď južný okruh je len otázkou času kedy sa na určitom mieste trať zosunie tak že tadiaľ ani p. Bereš so skútrom neprejde. Treba to začať riešiť, ale komplexne.
neznamy dňa 6.1. 20:37  
Neodhadli ste ma správne, pán "neznámy", že mám rád len seba. Ja mám rad poriadok . Už mnoho rokov patrím k malej skupine nadšencov, ktorí sa zúčastňovali brigád na čistení tratí, a to nielen v oblasti Kremnických hôr. Trvam na svojej kritike ( aj keď možno som mal použiť jemnejšie slová ) malej skupiny ľudí, ktorej uvedené činnosti sú nemyslitelné v zahraníčì. Tie skúsenosti mám aspoň z 10 krajín. Stači zájsť do susedného Česka. Ich činnosť je neobhajitelná; iba ak od ľudí, ktorí majú k ním blízko. Vaše úvahy si vyžadujú veľa financii a práce, moje len ohľaduplnosť k iným ľuďom. Už nebudem ďalej o tom s vami polemizovať.
Humus dňa 8.1. 7:46  
Pôvodne som bol rozhodnutý ukončiť polemiku o.i. o vhodnosti pohybu psov na bežkárskych tratiach, ale dnešná udalosť mi dala zapravdu, že som sa so svojim názorom nemýlil. Asi o 13.hod. som bol svedkom na králickej zvážnici, ako sa jeden bežkár držal za rameno a vyrovnával palice po páde následkom stretu so psom. Príhodu som sice nevidel, len počul ostré nadávky na majiteľa psa. Tak čo vy, poniektorí majitelia, čo tvrdíte, že "odovzdávate psom lásku"?...
Humus dňa 14.1. 14:15  
No a ja som bol pôvodne rozhodnutý sa vôbec do tejto témy nezapojiť. Musím Vám však dať úplne za pravdu. Bežkárske trate sú pre bežkárov a nemajú čo na nich hľadať skútristi, chodci ani psí miláčkovia. Akákoľvek obhajoba o vzťahu ku zvieratám je neakceptovateľná. Dnes sa to mohlo skončiť aj vážnejšie, ako len ohnutými palicami. Apropo - som majiteľom dvoch psov. To aby má niekto neupodozrieval, že zvieratá nemám rád.
VladoBB dňa 14.1. 15:57  


Zdravím! Rád by som skúsil bežkovanie keďže sa mi tento šport veľmi páči. Neviem sa ale ozhodnúť aký typ lyží si vybrať. Nedá sa niekde na Kojšovke bežky požičať za účasti niekoho skúsenehoaby mi dal pár rád, či ma trochu usmernil? Prípadne je tu niekto kto poskytuje služby požičania bežiek? Lákajú ma bežky s hranami, no niesom si istý výberom. Vopred ďakujem.
Piti dňa 25.12. 19:22  
Radiť sa dá rámcovo, konkrétne riešenie treba prispôsobiť podľa seba. Treba riešiť nasledovné: 1. do akých terénov resp. tratí budete chodiť? a) voľný terén, turistika neupravené trate: odporúčam lyže typu BC - backcountry. Šírka do cca 6 cm v priestore špičky. Širšie - cca 7 cm, nejdú dobre do stopy, čo je škoda, ak sa na nejakú natrafí. Dĺžka lyže: výška lyžiara + plus 5 až 10 cm (kratšie pre menej skúseného) Palice: výška lyžiara - mínus 25 až 30 cm (kratšie pre menej skúseného) Lyže s oceľovými hranami - výborné pre zľadovatelé podmienky. Lyže so "šupinkami" majú lepšie stúpanie a horší sklz. Výber závisí od sklonu svahov, na ktorých budeš bežkovať pre prudšie svahy odporúčam šupinky. "Novinku" posledných sezón - buď výmenný alebo napevno nalepený stúpací pás v strede lyže (známu aj z minulosti), neodporúčam. Ten neustále nalepený pás výdatne brzdí na rovine a miernom sklone svahu nadol, čo sú na druhej strane asi najlepšie sklony pre užívanie si jazdy na bežkách. O to teda spoľahlivo prichádzate. Lepšie riešenie je mať celosklznicové bežky a pás si nalepiť keď treba. Už je dostať takéto pás a la skialp aj na bežky. Pre menej športovo založených odporúčam šupinky - trochu brzdia na rovine a dolu kopcom, ale nie je to tak hrozné, ale hlavne výrazne menej ich treba mazať oproti hladkej sklznici. Na druhej strane "fajnšmeker" si vychutná mazanie hladkých bežiek, z ktorých vie vyťažiť maximum pri stúpaní aj pri zjazde. b)upravená alebo vyšliapaná klasická stopa: to je najčastejší prípad mimo lyžiarskych stredísk - tam buď BC bežka alebo na klasiku, dĺžky ako v prípade a). c) upravené trate na klasiku (CT) aj korčuľovanie (FT): možnosť všetkých typov bežiek, aj combi, ktoré majú tvrdosť medzi CT a FT. Korčuľovanie vyžaduje značnú úpravu trate, výnimočne je možné aj vo voľnom teréne - po zvládnutí techniky je to naozaj iný zážitok (v pozitívnom zmysle). Potom bežky kratšie a palice dlhšie ako pri CT (cca 5-10cm). Voskovanie: sada pre CT (stúpanie, zjazd), sada pre FT.
pege dňa 13.1. 10:26  


Zdravim. Rad by som zacal s bezkami. Na konci minulej sezony som stihol kupit uz len topanky na system NNN. Teraz zhanam zvysok (bezky, viazanie, palice). Viete poradit? Po prebehnuti par obchodov mam najvacsiu dilemu, ci kupit bezky so supinami, alebo sa oplati priplatit si za bezky s kovovymi hranami a integrovanymi 'tulenimi' pasmi (asi nejaka vychytavka poslednych rokov?) Vopred dakujem za rady. Pripadne doplnim potrebne informacie, ak treba.
pekko dňa 21.12. 22:05  
Veľmi ťažko takto radiť. Mal by si vedieť kam chceš s bežkami chodiť, do akých terénov, či do voľnej prírody alebo na upravené trate. Pochopil som, že chceš behávať klasickou technikou. Šupinky už dnes ustupujú novému trendu a najnovšie sú vybavené plstenou plochou v stúpacej zóne aby si nemusel bežky mazať stúpacími voskami. Áno materiál je podobný pásom, ktoré si pripínajú skialpinisti pri stúpaní. Kovové hrany sú vhodné iba na neupravené trate do voľnej prírody najmä do zľadovatených povrchov. Hrany zvyšujú hmotnosť bežiek a tak pri upravených tratiach alebo vo voľnej prírode v prašane sú skôr na obtiaž. Takže skús sa vyjadriť k tomu, kam plánuješ na bežkách chodiť.
Karol dňa 22.12. 13:18  
Mne je zasa tazko hovorit z toho, co som 2x stal na bezkach :) Z toho, co som sa pytal, cital, pocuval, mi to vychadza na rekreacne bezkovanie klasickou technikou v stope, stredne pokrocily. Prave tym, ze som lenivy (aj na udrzbu lyzi), mi to vychadzalo na supinace, nech nemusim voskovat. Riesim teraz teda otazku, ci zobrat nieco taketo: http://ski-sport.sk/content/be%C5%BEky-fischer-sporty-crown-nis-r1617, alebo doplatiti cca 30 € a mat uz bezky so spominamymi pasmi + hranami, ci ist do toho. +ma este napadla dalsia otazka: viazanie na vycvakavanie palicou, ci rucne? Pocul som pre aj proti obom systemom, som zmateny :) Vdaka.
pekko dňa 24.12. 22:40  
Ja by som ti poradil lyže s nalepenými pásmi na stúpanie a bez hrán. Písal som už vyššie, že hrany zvyšujú váhu a sú ťažšie ovládateľné. Vypínanie viazania palicou (automat) alebo ručne by som vôbec neriešil. Koľko krát denne si budeš lyže obúvať a vyzúvať? No a ešte, čo sa týka údržba lyží. Pásy alebo šupiny ťa zbavia nutnosti mazať stúpacími voskami ale sklznicu mimo stúpacej zóny by si mal raz za čas ošetriť nanesením sklzového vosku. Po prvé ju chrániš voči oxidácii a po druhé, bežkovanie je aj o sklze a užívaní si zjazdov v miernom klesaní. Ak ti lyže budú drhnúť na rovine a v klesaní, tak si bežky neužiješ naplno. A pozor si daj aj na správnu dĺžku a tvrdosť lyží. Ak si kúpiš krátke na tvoju hmotnosť, tak ti dobre nepôjdu a budú ťa brzdiť a naopak, ak si kúpiš dlhé či tvrdé, tak ti budú v stúpaní podklzovať, pretože nezatlačíš lyžu v stúpaní tak aby si pritlačil stúpaciu zónu o povrch. Zasa som ťa domotal? Odporúčam zájsť kúpiť lyže do špecializovaného obchodu a tam ti presne poradia ale ak sa rozhodneš kupovať cez internet či v supermarketoch, tak musíš počítať s tým, že to nebude to pravé orechové. V každom prípade choď do toho, zimná sezóna je už v plnom prúde a beh na lyžiach je krásny šport.
Karol dňa 25.12. 8:48  
Nedomotal, dobre poradil praveze. Skusim teda vo vybere uprednostnit pasove a supinace (ktorych je viacero) posunut na druhe miesto. To tazsie ovladanie s hranami som tiez nevedel, pocul som jedine o vyhodach (stabilita na lade) a hmotnost navyse som nedokazal posudit. Kolko vydrzia tie pasy? Daju sa potom jednoducho menit, existuju nahradne, ci doziju pasy, dozije bezka? Vies poradit nejake obchody/konkretne modely beziek s pasmi? Vyzera, ze je ich na trhu zatial pomerne malo. Dakujem. Supermarket neriesim. Bud normalny sportovy obchod, alebo vybrat v obchode a kupit cez net. Mam 178 cm a cca 72 kg (+oblecenie, batoh), tak mi to vychadza niekde 192-200 cm a pouzit asi ten jednoduchy test s pretiahnutim papiera stredom lyze. Vosk vies nejaky poradit? Nech to kupim rovno s bezkami a ak to bude nahodou cez net, aby som zobral spravny. Viazanie: nejde o pocet vypinani denne, ale napr. obavy: vypinanie palicou je vraj krehkejsie, zvykne zamrznut/zlomit sa, ked idete viaceri vedla seba, moze ti ho niekto nechtiac vypnut, pri vypinani palicou si dopicham bezky, atd.: tu som preto viac nakloneny 'packovemu'. Dakujem.
pekko dňa 31.12. 23:32  
Vidím, že máš v mnohých veciach celkom dobrý prehľad. Takže k viazaniu ako píšeš. Automat má nevýhodu nechceného vypnutia najmä pri hromadných pretekoch. Nalepené pásy sa dajú vymeniť a teda neznamenajú po zničení/zodratí aj to, že by sa bežky mali vyhodiť. Mali by vydržať cca 1000 km. Výmenu by som nechal na odborný servis, je ich potrebné nalepiť. No a čo sa týka sklzového vosku, odporučil by som nejaký na teploty, ktoré sú v našich podmienkach najbežnejšie. Tých je veľa značiek a druhov. Obchod? Neviem odkiaľ si ale jednoznačne veľmi dobrý obchod so širokým sortimentom vrátane servisu s dlhoročnými skúsenosťami je CykloSanté v Kremnici. Tu si navyše vieš také bežky aj požičať a vyskúšať. Potom sa môžeš správne rozhodnúť.
Karol dňa 1.1. 13:15  
Ja mám viac bežiek s hranami a neviem o tom, že by zhoršovali ovládateľnosť. Skôr naopak, výrazne ju zlepšujú na zľadovatených povrchoch, ktoré nie sú až také zriedkavé (zamrznutá zvážnica apod.) a tým značne zvyšujú bezpečnosť zjazdov. Zvýšenie hmotnosti je zanedbateľné - nič také nevnímam. Takisto sa neprikláňam k napevno nalepeným pásom, lepšie sú tie nalepovacie podľa potreby. Hlavne kvôli obmedzeniu pôžitku zo sklzu - prídeš o to najkrajšie na bežkách. Podrobnejšie v odpovedi na otázku od Piti vyššie. Čo sa týka viazania - na automatickej Rotefelle mi pri veľkom mraze viazanie zamrzlo (dostal sa do neho jemný zmrznutý sneh) a nedalo sa vypnúť (pomohol len čaj), takže preferujem mechanické systémy. Momentálne je vyvinuté viazanie typu Prolink (napr. na sportrysy.sk), ktoré konečne zjednotilo vŕtacie otvory pre NNN a SNS systémy a navyše rieši rôznu veľkosť topánky, keďže má len jednu univerzálnu veľkosť. (To len pre info pre zmenu typu viazania bez nutnosti vŕtania nových dier = prípad kúpy z bazáru). Čo sa týka voskov - ak sú bežky so šupinami, viacmenej stačí mať vosky na zjazd (aj stará sviečka sa hodí), na hladké bežky treba sústavu voskov na stúpanie a zjazd - najlepšie sada pre rôzne teploty, pretože podmienky sa menia viackrát v roku. Dĺžku lyže riešim v odpovedi pre Piti. Hmotnosťou sa nezaoberám, pretože ťažším lyžiarom podľa tých hromadných usmernení môže vyjsť dĺžka 210 cm aj pre 160 cm človeka, čo je pre neho neovládateľné. Radím riadiť sa výškou človeka + 5 až 10 cm pre klasiku. A ak sa dá, tí ťažší nech si vyberú tvrdšie (a širšie) lyže. Nebojte sa, budú sa vám šmýkať po snehu aj tie, čo pretlačíte váhou. Ak vám však niekto vyrobí na mieru také dlhé a súčasne aj tvrdé ako potrebujete, berte ich. Samozrejme, pár šťastlivcov na také natrafí aj medzi tými hromadne vyrábanými. Ja však pozorujem viac prípadov, že sú bežky mäkšie ako by mali byť. Čiže pre Teba: šupináče, mechanické viazanie, dĺžka lyže okolo 190 cm, palice = 150 -155 cm.
pege dňa 13.1. 13:00  


Od dnešného dňa je funkčný filter snehových správ na hlavnej stránke, v aktuálnych a archívnych správach o snehových podmienkach.
Karol dňa 19.12. 20:22  


Bezkovanie na Donovaloch - chcem poprosit o informaciu, ak budete dnes na Donovaloch - ci maju nejake upravene trate na bezkovanie. Vdaka za info.
Azuzi dňa 9.12. 8:36  
Pozri na nabezky.sk. Tam to tusim je.
miro dňa 9.12. 15:20  
je to zamknute pre ludi, ktori neplatia... nie som s tym uplne stotozneny, takze to prepisem sem: ano, je upraveny cely okruh Donovaly - Sachticky a naspat.
bezkarBB dňa 9.12. 20:10  
Áno na stránke "www.nabezky.sk" ak chceš informáciu o stave tratí a výjazdu rolby, skútra s valcom...atď musíš získať body. body získavaš ak som to dobre pochopil svojou aktivitou na stránke, brigádami na tratiach, alebo poplatkom cca 5€. pre niekoho je 5 € strašne veľa!? načo by si platil za niečo, keď nemusíš. som predseda občianskeho združenia kordícky hrebenák. na to aby ste vy mohli bežkovať, nadšenci vynakladajú vlastnÉ peniaze!!! Čas!!! energiu!!! dávajú vám prednosť pred svojou rodinou... prečo to robia? do kedy to budú robiť? budem teraz konkrétny. roman béreš kremnica - dennodenná úprava tratí, ján valuška kordíky + ján gálus kordíky - úprava tratí podľa možností, členovia ozkh, roman chmelík králiky - mestský ratrak + ....určite by mohlo byť viac mien... ja osobne momentálne po večeroch a víkendoch zváram valec na úpravu tratí. s 2% príspevkov sme zakúpili valec bez stopára, hladičky, prerezávača. to všetko stojí cca 6000€. benzín na úpravu tratí xxx €. potrebujeme valec za niečim ťahať! na jeseň sme upravovali cesty - trate bagrami. chceme na budúci rok rozšíriť cestu z kordíckej zvážnici na tablu. po lúkach nad kordíkami prekryť rúrami potoky a upraviť bagrom...mulčovať... a ty nie si ztotoŽnenÝ s platením za niečo? s prepáčením takýto názor my berie energiu a ma vytáča! Ďalej už nepokračujem. behajú mi nepekne veci v hlave...a ubúda mi energia. ozkh prosí o príspevky na úpravu tratí. verím že ste si všimli zmeny z predošlej sezóny na kordíkach. viac sme dali ako sme dostali. aj ja chcem už isť na bežky. bol som 3x. Č.účtu: sk07 1111 0000 0013 9321 7001 dal som si predsavzatie, že vyžobreme v tejto sezóne 10.000€ na 4kolku za ktorou budeme ťahať valec. ak to bude zlé, končím s aktivitou!!! príspevky budeme zverejňovať v odkaze. ak chcete viac informácií píšte stručne na email: kordickyhrebenak@gmail.com Ďakujem ingrid za prvý spontánny príspevok na účet v tejto sezóne!
JMSOZKH dňa 23.12. 9:28  
Očakával som, že na reakciu bude odpovedať autor bezkarBB, na ktorého ste reagovali. Neviem teda na 100% s čím bezkarBB nie je stotožnený. Dosť však pochybujem, že by bol stotožnený s tým, že upravené trate by mali bežkári využívať zdarma. Skôr si myslím, že nie je stotožnený s formou ako by mal prispievať, teda platením za informácie o úprave. Z Vášho príspevku nakoniec vyplýva, že ani Vy nie ste s takou formou stotožnený, keďže vyzývate k príspevkom na úhradu úpravy na účet združenia. Vy schvaľujete to, aby si záujemca najskôr zaplatil za informáciu, či sa mu oplatí niekam na upravené trate vycestovať a potom ešte keď je na mieste, tak zaplatil za vstup na trate? Takto to nikde v okolitých krajinách nefunguje. Stránka Nabezky.sk sa rozhodla ísť touto cestou. Je to voľba prevádzkovateľa stránky. Naskočili ste na túto vlnu a prestali ste dávať informácie aj na náš server. Ako administrátor Bežkára sa k tejto problematike vyjadrím v samostatnom článku, no čakám na prezentáciu komunitného projektu od administrátora Nabežky.sk. Server Bežkár.sk bol založený s jediným cieľom. Vytvoriť priestor pre komunitu bežkárov na slobodnú výmenu informácií a skúseností. Nikdy nezmením tento princíp a verím, že sa mi to podarí vďaka rozrastajúcej sa rodine registrovaných užívateľov. A na záver. Budem naďalej presadzovať aby si čoraz viac ľudí uvedomilo, že na kvalitne upravené trate je samozrejmé prispieť každým, kto ich využíva podľa svojich možností. Prajem združeniu a Vám veľa elánu pri udržiavaní a úprave Kordíckej zvážnice a čoraz viac uvedomelých bežkárov, ktorí na úpravu prispejú.
Karol dňa 1.1. 14:53  


Salomon SNS Pilot - Problem s viazanim Ahojte - viete mi niekto poradit ci je mozne nejakym sposobom servisovat tento typ viazania. Konkretne mam na jednej lyzi uvolnenu druhu (pomocnu, blizsie k stredu topanky umiestnenu) hrazdicku. Zostava visiet cca.1cm od podlozky - pocitovo akoby pruzinka nemala dostatocny odpor.Vyssie uz odpor ma - aj sa vracia spat k viazaniu - ale opat ostane visiet cca.1cm nad doskou. To pri skejte sposobuje ze topanka nedosada presne na viazanie :( Ide s tym nieco spravit - alebo len vymenit za nove viazanie?
rudobb dňa 8.12. 11:31  
Aho,skus to prestreknut teflonovym sprejom, napr.GT 85. Ak sa to "nerozbeha", tak to treba demontovat a pozriet, kde je problem.Ak by to nefungovalo, vieme ti predat aj polpar,ak by si nechcel kupovat komletne viazanie.RB.
cyklosante dňa 8.12. 20:34  
Ahoj Roman. Vdaka za tip. Pozeral som to den po bezkovani po tom ako bezky stali vo vyhrievanej garazi - na moje prekvapenie sa hrazdicka vracala rovnomerne po celej drahe. Problem teda nastava v terene-hlbokom snehu. Ale tiez mi napadlo tu kolajnicku jemne premazat. Ak silikonovy sprej (wd-cko bude asi prilis riedke - neostane dlho vrstva) pripadne bielu vazelinu neodporucas tak skusim pozriet nejaky teflonovy sprej ako pises. Tiez dakujem za info/ponuku na polpar.R
rudobb dňa 9.12. 17:19  


dobrý deň ak by mal niekto záujem predám topánky na bežky na viazanie back country bc x6 black rossignol č.43. topánky sú prakticky nové, použilso ich len dvakrát na krátke trate na konci min. sezóny. sú ešte v záruke,záruka platí do 21.3.2019.bežná cena bola okolo 140€ topánky sú pohodlné predávam ich z rodinozdravotných dôvodov.lyže už nemám.http://markisport.sk/bezecke-lyziarky/839-lyziarky-bez-rossignol-bc-x10.html cena 84€ kontakt na mňa.0908908200
kaciro dňa 6.12. 20:55  


Ahojte, preposielam oznam, ktorý ma dnes vydesil na stránkach zaaresbb.sk: "Oznamujeme bežkárom, že z dôvodu plánovanej ťažby dreva v Kremnických vrchoch bude obmedzené bežkovanie na úseku Králiky - Tajov - Kordíky" ...len aby ste sa psychicky nastavili na "prekvapenie" ktoré môžeme očakávať...
Fonzo dňa 6.12. 20:53  
Za predpokladu, žeby podlavický urbár realizoval ťažbu bučiny na úseku Králiky - Tichá, znamenalo by to, že je od úpravy trate definitívne odrezaný úsek Králiky - Tichá - Tajovská chata a taktiež úsek Tichá - celá Kordícka zvážnica (keďže Roman štartuje na ratraku vždy z Králik)...robí sa mi z plánovanej ťažby husia koža.
miroBB dňa 7.12. 19:57  
Tak to je fakt dost desiva predstava. Dufajme ze ked uz musia tazit - urobia to co mozno v najkratsom case a co mozno najsetrnejsim sposobom. Az mam zmiesany pocit dakovat za informaciu ;)
rudobb dňa 8.12. 11:27  
Doplním ešte jednu myšlienku - celé leto a jeseň som na túto trať chodil behať. Asi od polovice augusta tam nikto nič nerobil. Prečo si ťažbu nechávajú na zimu? Vidím v tom jasný zámer pokaziť bežkárom, čo sa dá pokaziť....
miroBB dňa 8.12. 11:55  
Síce ma to štve rovnako ako Teba, pretože Králiky - Kordíky je moja najobľúbenejšia trať, ale pre vysvetlenie - rubné ťažby sa robia predovšetkým v zime, vzhľadom na to že vtedy dochádza k najmenšiemu poškodeniu porastov - zem je zamrznutá, pokrytá snehom, technika sa nezabara...okrem toho je vegetačný kľud...Ja však vidím stále problém v komunikácii kompetentných. V urbári predsa majú plán ťažby na 10 rokov vopred, či sa teda nie je rozumnejšie dohodnúť vopred kedy nebude možné trate využívať a hneď na začiatku sezóny sa podľa toho zariadiť. Lebo mi príde skutočne nezmyselné začať upravovať trate ak viem že o 2 týždne ich komplet rozorú...Vyvoláva to potom zbytočné emócie...ale to je iba môj pohľad na vec, možno je komunikácia s urbárom naozaj problematická...bohužiaľ z právneho hľadiska ide o cih vlastníctvo, takže riešenie je len v hľadaní spoločného riešenia.
Fonzo dňa 8.12. 12:21  
Tak ako pise Fonzo: http://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf Pri vydávaní súhlasu na výrub dreviny podľa § 47 ods. 3 zákona o ochrane prírody orgán ochrany prírody (obec) prihliada na: a) druh a zdravotný stav dreviny, b) funkciu a význam dreviny pre životné prostredie, c) to, aby sa výrub dreviny uskutočnil najmä v období vegetačného pokoja. Obdobie vegetačného pokoja je určené od 1. októbra do 31. marca Aj ked inde je uvadzana informacia o výrube mimo lesa: Výrub stromov a krovín rastúcich mimo lesa sa môže vykonať len v čase mimo vegetačného obdobia od 1. októbra do 31. marca a vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, teda mesta. Toto vydá rozhodnutie o výrube dreviny. Takže aby to išlo spraviť aj inteligentnejším spôsobom je určite o komunikácii a najdení obojstranne vyhovujúceho riešenia. Len musí byť vôľa.
rudobb dňa 8.12. 12:43  
Fonzo - tak toto už dávno neplatí.Ťažia aj keď nie je zem zamrznutá. Práveže najmenej škody by urobili keď je sucho. Ale oni hlava nehlava a koľaje aj meter hlboké , viď Suchy Vrch, ale aj trať nad Tajovom pred pár zimami.
dedo dňa 14.12. 10:01  


Admin, mohol by si pridat Kraliky-bezecke okruhy pre lepsiu identifikaciu. Dik :)
fuxo99 dňa 6.12. 9:21  
Myslíš pridať trasu pre snehové správy? Ak áno pridám ju do Kremnických vrchov. Nepoznám však parametre, tak to nebude veľmi presné.
Karol dňa 6.12. 9:52  


Admin, chcem sa opýtať, prečo sa niekedy snehová správa, ktorú napíšem, objaví na stránke dvakrát? Viem kópiu nejakým spôsobom vymazať? Ďakujem vopred za odpoveď. Miro.
miroBB dňa 4.12. 13:05  
Ahoj Miro, no stáva sa to občas, že sa objavia dve rovnaké správy. Hľadáme príčinu, pokúsime sa s tým niečo urobiť. Nedával si refresh na mobile alebo PC a potom vyžadoval program zopakovať požiadavku? V princípe vymazávanie správ neumožňujeme, iba opravu - editáciu. Veľmi by pomohlo popísať ako si správu odoslal (dnešná je tam 2x). Posielal si ju z mobilu alebo PC? Prípadne ak by si niekto spomenul na podrobnosti pri zasielaní, keď sa mu stalo to isté. Ďakujem. Dám sem informáciu, či sa problém podarilo odstrániť. (admin)
Karol dňa 4.12. 14:03  
Posielal som ju klasicky z domu z PC. Pri jej zadávaní sa neobjavili žiadne zvláštne hlásenia. Ak môžeš, kópiu vymaž. Ďakujem.
miroBB dňa 4.12. 14:22  
Dobrý deň, opätovné odoslanie rovnakej snehovej správy by už nemalo byť možné, takže Váš problém je dúfam vyriešený.
Robo1 dňa 8.12. 13:33  


Podnet> v zozname snehových správ by sa hodil na vrchu filter, ked si chceme pozriet spravy z daneho strediska. Aby sme nemuseli skrolovat do archivu. Dakujem :)
Tomas dňa 3.12. 14:29  
Ďakujem za podnet. Filter do snehových správ pridáme. Aj teraz je možné celkom jednoducho vybrať snehové správy z konkrétneho strediska. V hlavnom menu kliknite na STREDISKÁ a tam vyberte stránku požadovaného strediska. Na tejto stránke sa už zobrazujú iba správy konkrétneho strediska.
Karol dňa 3.12. 16:55  
Na tomto filtri pracujeme a bude pridaný v nasledujúcich dňoch.
Robo1 dňa 8.12. 13:34  
Tak filter je už funkčný na hlavnej stránke, na stránke snehových správ a tak isto aj v archívnych správach z minulých zimných sezón. (admin)
Karol dňa 19.12. 20:18  


Včera bola partia turistov z Bratislavy na Bielom kríži v Malých Karpatoch a vraj je tam až do 40 cm snehu. Skúsil to už niekto na bežkách v M. Karpatoch?
Karol dňa 1.12. 11:47  
áno, ja som dnes šiel z Baby do Marianky. Snehu bolo aj 50cm.Počasie bolo slnečné a bezvetrie. Prosto idylka.
martinB dňa 1.12. 14:50  


Nevie niekto ako vyzerá zvaznica z Králik na Skládku?
kodiak14 dňa 30.11. 21:53  
..tiez neviem, zajtra chcem skusit, len sa bojim, aby som nemusel ist polmetrovym snehom...
pietro1978 dňa 30.11. 22:08  
Roman Chmelík ju včera večer prešiel pod Zlatú studňu, v noci mal ísť ratrak celý južný okruh, takže by teoreticky mal byť spravený celý úsek Králiky - Skládka:-) Ja za chvíľu idem na Kordíky, vybehnem aspoň po búdu, keďže pracovné povinnosti si ma dnes vedia počkať cca do desiatej....:-)
miroBB dňa 1.12. 7:13  
Tak vdaka za info, dufam teda, ze ju presiel az na tu Skládku :D
pietro1978 dňa 1.12. 8:13  
Som trošku zmätený... mal si na mysli asi SKALKU, čiže preklep. Alebo, že by som nevedel o nejakej trase v Kremnických vrchoch? Snehu nám nasypalo, tak treba veriť, že nám chlapci pripravia na víkend parádne podmienky.
Karol dňa 1.12. 11:44  
Skladka = Skalka /bol to preklep :) /
pietro1978 dňa 1.12. 22:06  
Áno pietro máš pravdu bol to preklep. Karol dúfam že si už ok a nie zmätený. Ale aspoň si ma pobavil a dúfam že nie len mňa. Bezkari mame pekné počasie, snehu dosť tak nech nám to fici. Dúfam že si to uzijete všetci v zdravy. Dnes to bola nadhera.
kodiak14 dňa 2.12. 22:44