REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
patinka dňa 17.2. 12:06
Marcelora dňa 16.2. 20:01
Ahojte, zacínam na bežkách, chcem jazdit klasiku v stope, chcem podporu stúpania. Potrebovala by som poradit, lebo cas sa kráti (zima aj výpredaje). 1. Fisher Fiber Crown - Vario Crown, šupiny na zaciatok, univerzálnejší ako nanogrip 2. Fisher TWIN SKIN Sport - najširšie, viac turistické https://www.sportisimo.sk/fischer/twin-skin-sport-ef-+-tour-step-in-ifp/229658/ 3. Fisher TWIN SKIN Power vlastnosti ako Sport https://www.sportrysy.sk/fischer-twin-skin-power-ef-ifp-tour-step-in-1819/#189 4. Salomon Aero 9 Skin https://www.sportisimo.sk/salomon/aero-9-skin-+-plk-access/228364/?varianta=1410206 5. Madshus Ultrasonic Intellgrip - najužšie, najlahšie https://www.sportisimo.sk/madshus/ultrasonic-intelligrip-+-nis-perf-cl/229644/ základná otázka pre mna je.. Su Salomon Aero 9 Skin alebo Madshus skiny ovela lepšie na sklz ako Fisher Fiber Crown ?? Budem vdacna za jeden, dva názory.. Dakujeeem
surikata dňa 7.2. 0:22

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
18.2.2020  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
30 až 50 cm  starý sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
17.2.2020  Kremnické vrchy  Skalka- štadión R. Čillíka
okruh 
30 až 50 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
17.2.2020  Kremnické vrchy  Skalka
na Hostinec 
20 až 50 cm    upravené v celej dĺžke  jemo 
16.2.2020  Západné Tatry  Liptovská Kokava
Podbanské 
30 až 40 cm  starý sneh vlhký  upravené v celej dĺžke  tonyro1sk 
16.2.2020  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
20 až 50 cm  starý sneh sypký  upravené v celej dĺžke  rudobb 
16.2.2020  Pohanské  Mýto pod Ďumbierom
- Krajčovo - Diel vysielač - Dedečkova chata  
2 až 10 cm  starý sneh zľadovatený  upravené v celej dĺžke  Vaco 
16.2.2020  Kremnické vrchy  Skalka
Biela stopa juh 
30 až 80 cm  starý sneh sypký  upravená len časť  cyklosante 
15.2.2020  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
10 až 35 cm  nový sneh prašan  upravené v celej dĺžke  FunTTomas 
15.2.2020  Kremnické vrchy  Horné Pršany
Banská Bystrica (Radvaň) cez Pršiansku terasu 
1 až 8 cm  starý sneh vlhký  neupravené pre málo snehu  FunTTomas 
15.2.2020  Kremnické vrchy  Malachovská zvážnica
Horné Pršany cez Grófov obed 
4 až 55 cm  nový sneh prašan  prešlapané, ujazdené bežkármi  FunTTomas 

Záznamov: 1-10 z celkom 172   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

Informácie | 14.1.2019 | Karol Kováč | Čítané 781x | 0 príspevkov v diskusii
Čo je nové na serveri Bežkár.sk
V snehových správach pribudli nové možnosti

Milí bežkári, na základe vašich návrhov a pripomienok sme zaviedli niekoľko noviniek, ktoré by mali prispieť k lepšej informovanosti o snehových podmienkach pre bežkárov na Slovensku.

- Prvou novinkou je možnosť pridávať komentáre priamo do snehových správ. Tieto komentáre by sme mali využívať vtedy ak chceme autora snehovej správy doplniť o niektoré ďalšie informácie aby sme nemuseli písať novú snehovú správu. Tak napríklad ak sme boli na tej istej trase, ktorú popisuje autor snehovej správy neskôr a medzi tým sa zmenili podmienky, môžeme to v komentári v správe uviesť alebo môžeme doplniť údaj, ktorý v správe autor neuviedol. Môžeme samozrejme aj korigovať podľa vlastného názoru niektoré hodnotenia autora. Nevyužívajte prosím tieto komentáre na polemiky k iným témam, na ktoré slúži fórum. Komentáre do snehových správ je možné pridávať až po prihlásení sa na server.

- Druhou novinkou je možnosť pridávať priamo do tabuľky vlastnú trasu na Slovensku, ktorá nie je vo výbere z databázy trás. Postupujeme tak, že po kliknutí na PRIDAJ SNEHOVÚ SPRÁVU, v položke STREDISKO vyberieme INÉ STREDISKO NA SLOVENSKU. Zobrazia sa nám dve nové okienka do ktorých vpíšete OBLASŤ/MIESTO a TRASU s krátkym popisom. Tieto údaje sa potom po uložení zobrazia priamo v prehľadnej tabuľke snehových správ. Ostatné údaje vyberieme z ponúkaných možností alebo zapíšeme tak ako doteraz. Nové položky sú na obrázku č.4 pod článkom vyznačené červeným krúžkom. Nemusím zdôrazňovať, že pridávať snehové správy môžu iba registrovaní užívatelia po prihlásení. Na pridávanie snehových správ, komentárov a príspevkov do fóra postačuje úroveň registrácie UŽÍVATEĽ.

- Ďalšou novinkou je pridanie nového strediska bežeckého lyžovania Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Toto stredisko bolo včlenené do oblasti Slovenský raj. Iste ste zaregistrovali článok o otvorení tohto strediska v uplynulých dňoch. Verím, že budeme dostávať informácie ako to vyzerá s úpravou tratí a o podujatiach v tomto stredisku. Želáme mu veľa snehu, návštevníkov a stále upravené trate. Na podstránke strediska Slovenský raj nájdete aj mapku strediska, ktorú prikladám aj pod článok v obr.č.5.

Ešte raz chcem pripomenúť všetkým súťaživým bežkárom, ktorí sa zúčastňujú pretekov v behu na lyžiach, že máme možnosť poskytnúť niekoľko voľných štartov na podujatia SKITOUR v Českej republike a na pretek EUROLOPPET Gsiesertal Lauf. Ak máte záujem napíšte mi čím skôr na mail admina. Pri väčšom počte žiadostí uprednostním aktívnych prispievateľov na náš server.

Chcem sa na záver poďakovať všetkým užívateľom, ktorí mi posielajú návrhy ako vylepšiť funkcie na našich stránkach. Prosím však o trpezlivosť pri realizácii vašich nápadov. Počas zimnej sezóny som viac na bežkách ako doma pri počítači, takže času mám naozaj veľmi málo. Väčšie zmeny tak budeme realizovať až po sezóne. Ďakujem tiež všetkým, ktorí uverejňujú správy o snehových podmienkach, tieto sú skutočne tie najobjektívnejšie a najčerstvejšie, ktoré pomáhajú nám všetkým zorientovať sa správne si vybrať, kam na bežky.
Server je tu pre nás všetkých, ktorí máme radi bežecké lyžovanie či už ako turisti alebo športoví nadšenci, ktorí tento šport využívajú na zvyšovanie kondície a chcú sa stále zlepšovať s cieľom absolvovať súťaže v behu na lyžiach.
V súčasnosti vládnu v Európe aj u nás veľmi dobré snehové podmienky, tak si ich užívajme a nezabudnime sa o zážitky podeliť s ostatnými na serveri Bežkár.sk.

admin


     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 14.1.2019 | Matus Jancik | Čítané 657x | 0 príspevkov v diskusii
Medzinárodný deň snehu sa na Štrbskom Plese bude oslavovať bežeckým lyžovaním na verejných pretekoch Štrbské bežky
Pod záštitou hudobnej skupiny No Name

Vychutnajte si profesionálne trate, na ktorých súťažia pretekári z celého sveta a príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach. V nedeľu 20. januára 2019 sa na Štrbskom Plese uskutoční už šiesty ročník podujatia Štrbské bežky. Podujatie je pod záštitou hudobnej skupiny No Name a na trati si z kapely prídu zapretekať aj bratia Timkovci.

Zároveň v tento deň medzinárodná lyžiarska asociácia FIS organizuje celosvetovú oslavu Medzinárodného dňa snehu World Snow Day, do ktorého sa zapojí 469 podujatí a oslavy budú prebiehať v 45 krajinách. Každé podujatie je hodnotené a môže získať ocenenie “Best World Snow Day”, ktoré minulý rok získalo poľské mesto Zakopane.

Pre všetkých bežkárov bude pripravený dvoj a päť kilometrový okruh. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom a pripravená bude aj klasická stopa. Mená najrýchlejších pretekárov budú zapísané na putovné Štrbské bežky. Pre žiakov bude pripravená 700 metrová prekážková trať SnowKidz kros šprint s intervalovým štartom. Kros šprint si môžu vyskúšať aj všetci starší pretekári prihlásení na verejné preteky. Všetci účastníci sú zapojení aj do tomboly. Najmenšie deti si môžu vyskúšať detské bežky a atmosféru spestrí hudobný koncert hudobno-zábavnej skupiny BRAVO. Partneri podujatia vám v areáli predstavia rôzny športový materiál a oblečenie. V priestore štartu a cieľa si záujemcovia môžu otestovať bežecké lyže a topánky.

Aktuálne sú na Štrbskom Plese vynikajúce snehové podmienky a pre návštevníkov je pripravených 8 tratí v dĺžkach od 500 metrov do 5 kilometrov vhodné pre klasickú aj voľnú techniku. V areáli bežeckého lyžovania Štrbské Pleso je k dispozícii stan s občerstvením, lyžiarsky servis a požičovňa lyží.

Organizátorom pretekov je Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Areál bežeckého lyžovania SNOW Štrbské Pleso. Na príprave podujatia sa podieľajú dobrovoľní organizátori zo Štrby, ktorí v decembri zorganizovali 46. Tatranský pohár v behu na lyžiach a v marci pripravujú Majstrovstvá Slovenskej Republiky v behu na lyžiach. Podujatie je realizované s finančným príspevkom Ministerstva dopravy a výstavby SR a je súčasťou celoročného kalendára športových podujatí Tatry v pohybe.

Registráciu a viac informácii o pretekoch nájdu záujemcovia na weboch www.skstrba.sk, www.regiontatry.sk a www.tatryvpohybe.sk.


     
Slovenský raj | 13.1.2019 | Karol Kováč | Čítané 1159x | 0 príspevkov v diskusii
Obnovený areál bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni
Tlačová správa

Mesto Dobšiná Vás srdečne pozýva na otvorenie areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni spojené s prechodom lyžiarskych bežeckých tratí, ktoré sa uskutoční v nedeľu 13. januára 2019 o 13:00 hod. v krásnej prírode Slovenského raja.
Lyžovanie v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni má svoje historické korene, ktoré siahajú minimálne do minulého storočia. Prvé lyžiarske stopy, ktoré naši predkovia zanechali v tunajšom snehu boli spojené so starostlivosťou o zver, poľovníctvom, neskôr so vznikom turistických aktivít, ktoré odtiaľ začínali svoje prechody do okolitej zimnej prírody. Známy je aj počin MVDr. Ladislava Husára a Júliusa Končeka v 60-tych rokoch 20. storočia, ktorí pretavili svoj „bláznivý nápad“ do reálnej podoby výstavby skokanského mostíka v Ľadovej. Významné oživenie cestovného ruchu bolo spojené taktiež s výstavbou a prevádzkovaním malého lyžiarskeho vleku, ktorý svojou náročnosťou síce nedosahoval parametre veľkých lyžiarskych stredísk, no napriek tomu si získal veľkú klientelu najmä u našich južných susedov. Asi posledným a svojou kvalitou aj najdôležitejším míľnikom bola snaha výstavby bežeckého areálu v D. Ľ. Jaskyni, ktorá bola pretavená do vybudovania bežeckých tratí, ktoré spĺňali parametre republikových súťaží. V 90-tych rokoch minulého storočia za pomoci Lyžiarskeho klubu Vodných elektrární Dobšiná a mesta Dobšiná a s podporou niekoľkých desiatok zanietených ľudí a firiem, za ktorých je hodno spomenúť aspoň dvoch, Mgr. Jána Garana a Jána Lukáča. V tomto areáli postupne vznikali schválené trate dobudované o premostenia, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci M-SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovania ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory. Vďaka zanietenosti rodiny Štefana Oravca sa tu konali dokonca aj biatlonové preteky, žiaľ dnes už len konali... Postupne dochádzalo v Dobšinej k úbytku reprezentantov v bežeckom lyžovaní a to bol aj zlom k ukončeniu ďalších aktivít v oblasti úprav bežeckých tratí. To bola krátka genéza, ktorá sa týkala rozvoja lyžovania v tejto lokalite, ktorá sa svojimi zimnými podmienkami môže rovnať aj vyššie položeným strediskám, ako je Štrbské Pleso.
Vďaka novej iniciatíve spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, ktorá už od roku 2017 začala pripravovať kroky spojené so znovu obnovou bežeckého lyžovania v Ľadovej sa postupne podarilo dostať túto myšlienku znova do pozornosti významných inštitúcií spojených s rozvojom cestovného ruchu na Slovensku. Zakúpením potrebnej techniky a skúšobnou prevádzkou na konci predošlej zimy bolo rozhodnuté o ďalšom smerovaní týchto aktivít podporených samotným mestom Dobšiná, ktoré sa aktívne zapojilo do prípravy prvého projektu obnovy.
Areál sa darí revitalizovať vďaka projektu „Obnova areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni“, ktorý je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita a vďaka Mestským lesom Dobšiná, spol. s.r.o.. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Najdlhšou traťou je 4.5 km trať / okruh. Kratšími sú 2.4, 2.8 a 3.5 km trate / okruhy.
V priestore štartu / cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.
Pridanou hodnotou areálu bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode Slovenského raja. Lyžiarske bežecké trate v Dobšinskej ľadovej Jaskyni využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívu vrchu Duča v bezprostrednej blízkosti vstupu do svetoznámej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Areál je situovaný priamo v pásme Národného parku Slovenský raj v blízkosti ďalších Národných prírodných rezervácií ako Stratená, Hnilecká jelšina, Prírodná rezervácia Ostrá skala alebo Národná prírodná pamiatka Stratenská jaskyňa.
Cieľom obnovenia areálu sa rozšíri ponuka poznávacieho a rekreačného cestovného ruchu prostredníctvom zážitkového turizmu a športu v zimnej turistickej sezóne. Skvalitnia sa možnosti športového vyžitia návštevníkov rôznych vekových kategórií, ktorí majú vôľu športovať.
Marcel Kollárik (Mestské lesy Dobšiná, spol. s.r.o.), Ing. Terézia Tkáčová (mesto Dobšiná)
Informácie:
Mesto Dobšiná, SNP 554, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 320, e-mail: dobsina@dobsina.sk, web: www.dobsina.sk
Turistické informačné centrum Dobšiná, Námestie baníkov 384, 049 25 Dobšiná, tel.: 058/7941 154, 0918615189, e-mail: tic@dobsina.sk, web: http://turista.dobsina.sk, www.facebook.com/TicDobsina

Tlačovú správu nám poslala
Ing. Terézia Tkáčová
Mesto Dobšiná


     
Kremnické vrchy - Skalka | 8.1.2019 | Jozef Mecele | Čítané 1414x | 2 príspevky v diskusii
Na Skalke pri Kremnici sa uskutoční v závere týždňa slovenský šampionát a Slovenský pohár v behu na lyžiach
Počas pretekov budú pretekové trate pre verejnosť uzavreté

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v 12. a 13. januára 2019 (sobota, nedeľa) na Skalke pri Kremnici Majstrovstvá Slovenska v behu na lyžiach dospelých, juniorov, dorastu, žiactva, veteránov – I. časť a preteky Slovenského pohára.

Program podujatia:
Sobota, 12. jan. 2019
10:00 Šprint žiactva klasickou technikou
12:30 Šprint dorastu, juniorov, dospelých klasickou technikou

Nedeľa, 13. jan. 2019
10:00 Vytrvalostné preteky klasickou technikou, dospelí, juniori, dorast, žiactvo s intervalovým štartom, veteráni s hromadným štartom

Počas konania pretekov budú pretekové trate a lyžiarsky bežecký štadión Rudolfa Čillíka pre bežkársku verejnosť uzavreté.
V sobotu sa uskutoční šprint na 1,3-km okruhu v okolí štadióna, záujemcovia o pohyb v bielej bežeckej stope budú môcť využiť 5-kilometrový okruh na Skalke, severný okruh, južný okruh a trate smerom na Krahule - na Frajungoch.
V nedeľu pobežia pretekári na okruhoch 1,4 km, 2,5 km, 5 km. Pre bežkujúcu verejnosť bude k dispozícii severný okruh, južný okruh, trate smerom na Krahule - na Frajungoch. Pri nástupe do severného a južného okruhu je však potrebné brať ohľad na prebiehajúce preteky.

Organizátori pozývajú priaznivcov bežeckého lyžovania, aby prišli zhliadnuť súboje v bielej stope a podporiť pretekárov.
Zároveň sa obracajú na návštevníkov Skalky, turistov, bežkárov, fanúšikov bežeckého lyžovania s prosbou, aby počas podujatia nevstupovali na lyžiarske pretekové trate, zvýšili svoju pozornosť, ohľaduplnosť, dbali na pokyny usporiadateľov, predišli kolíziám s účastníkmi pretekov a prispeli tým k zdarnému priebehu podujatia! Ďakujeme!

Propozície pretekov:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/709/propozice_v.pdf

     
Vysoké Tatry - Štrbské Pleso | 17.12.2018 | Matus Jancik | Čítané 638x | 0 príspevkov v diskusii
Lyžiarsku sezónu na Štrbskom Plese úspešne otvoril 46. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach
Účasť športovcov zo šiestich krajín, vrátene pretekárov Svetového pohára a olympijskej medailistky Justyny Kowalczyk

Na Štrbskom Plese sa 15.-16. decembra 2018 uskutočnilo prvé kolo kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup a prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach. Pretekov sa zúčastnilo 130 súťažiacich zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Litvy.

V sobotu boli na programe individuálne preteky žien na 7,5 km a mužov na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom. Preteky boli zároveň prvým kolom Slovenského pohára staršieho dorastu a dospelých a nominačnými pretekmi na tohtoročný Európsky olympijský festival mládeže EYOF Sarajevo 2019. Počas hmlistého a mrazivého počasia sa na trať vydalo 63 žien a 67 mužov. Favoritkou bola historicky najlepšia poľská pretekárka a 4-násobná olympijská medailistka Justyna Kowalczyk, ktorá s časom 18:57,8 o viac ako minútu porazila svoju krajanku a minuloročnú víťazku kontinentálneho pohára Slavic Cup Elizu Rucku. Rucka bola zároveň najrýchlejšou juniorkou. Aj diplom za tretie miesto poputoval do Poľska vďaka Agate Warlo (20:23,2). Najrýchlejšie slovenské pretekárky boli reprezentantka Barbora Klementová (8. miesto; 21:29,7), juniorská reprezentantka Lucia Michaličková (9. miesto; 21:49,7) a domáca pretekárka Mária Danielová (10. miesto; 22:12,0), ktorá sa snaží nominovať na EYOF. V súťaži mužov sa na popredných priečkach presadili aj slovenskí bežci na lyžiach. Minuloročné dvojité víťazstvo na Tatranskom pohári obhájil Peter Mlynár, ktorý 10 kilometrovú trať odbehol v čase 23:22,5. Druhé miesto obsadil Poliak Ján Antolec so stratou 42,6 sekundy a o 4 sekundy horší čas mal tretí Ján Koristek zo slovenského reprezentačného družstva. Štvrtý Andrej Segeč stratil na bronzovú priečku 3 sekundy. O miesto na EYOF najlepšie zabojoval Denis Tilesch z Kremnice (36. miesto; 26:40,0). Vďaka trojtýždňovému zasnežovaniu a práci pracovníkov areálu bežeckého lyžovania a organizátorov sa podarilo pripraviť 2,5 kilometrový okruh, na ktorom súťažili aj preteky štafiet cez Svetovú zimnú Univerziádu v roku 2015.

Spolu s oceňovaním víťazov prvého dňa Tatranského pohára sa konalo aj Otvorenie lyžiarskej sezóny a pokrstenie snehovej vločky. Lyžiarski inštruktori zložili sľub a prevádzkovateľom areálu bežeckého lyžovania bolo odovzdané nové snehové pásové vozidlo. Program spestrila hudobná skupina Country duo Weteráni.

Druhý súťažný deň prebiehal v nádhernom zimnom počasí a šprintu voľnou technikou sa zúčastnilo 60 mužov a 53 žien. Na kvalitne pripravenej trati sa najlepšie darilo poľským bežcom na lyžiach. V kvalifikácii žien bola najrýchlejšia Weronika Kaleta, ktorá 1,4 kilometrový okruh odbehla v čase 3:14,90. Vo finále nakoniec obsadila tretie miesto. Víťazkou finále sa stala Eliza Rucka a druhé miesto si vybojovala slovenská bežkyňa Barbora Klementová. Muži súťažili na 1,6 kilometrovej trati a najrýchlejším bežcom v kvalifikácii bol Poliak Pawel Klisz s časom 3:20,79. Klisz si svoju pozíciu obhájil aj vo finále, druhé miesto si vyšprintoval Jan Antolec z Poľska a tretí skončil Ján Koristek. Zaujímavosťou v šprintoch bol aj spoločný semifinálový štart sestrier Weroniky a Karoliny Keletových z Poľska a Barbory a Marianny Klementových zo Slovenska. Marianna svojim kvalifikačným výsledkom získala cenné body pre nomináciu na EYOF. Spomedzi mužov si najlepšie nominačné body opäť odniesol Denis Tilesch.

Organizátorom 46. ročníka Tatranského pohára bol z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie Športový klub Štrba. O hladký priebeh podujatia sa postaralo 40 dobrovoľných rozhodcov. 20. januára 2019 Štrbiani organizujú aj verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky pod záštitou bratov Timkovcov z hudobnej skupiny No Name a v marci medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky.

     
Worldloppet | 13.12.2018 | Lucie Klímová | Čítané 498x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerskou 50 zahájí dětské závody, přidejte se ke světové tradici a využijte dopravy zdarma
Nebojte se, žádných padesát kilometrů, ale jen pár stovek metrů od startu do cíle budou muset zdolat nejmenší běžkaři na slavné Jizerské 50. Její program totiž odstartují již po 25. dětské závody, tzv. Mini Jizerská.

Jejich součástí můžete být i vy, stačí se včas přihlásit, nabalit svačinu, běžky a teplé oblečení. A pokud by vám náhodou chyběla v šatně pokrývka hlavy, buďte bez obav. Stačí se přihlásit mezi prvními 350 dětmi a čepici od značky KAMA máte zdarma.

Pokud byste se po závodě chtěli pochlubit svou účastí dalším kamarádům, rodičům či babičce s dědou, není problém. Pro tyhle účely každému závodníkovi dáme v cíli na krk pamětní medaili a elektronický diplom zdarma ke stažení.

Dětské závody Mini Jizerské jsou na programu v pátek 8. února od 7:30 do 9:00 a jsou rozděleny podle věku do pěti kategorií od benjamínků po starší žáky. V každé kategorii se dočkají tři nejlepší chlapci a dívky slavnostního vyhlášení a věcných cen přímo na bedřichovském stadionu.

Online registrace na dětské závody stojí 150 Kč, a to do konce kalendářního roku. Po Novém roce se cena zvyšuje na 200 Kč. Elektronická registrace končí 27. 1. 2019.

Součástí dětských závodů je Pohár primátora pro liberecké školy. Škola s nejvíce zaregistrovanými žáky vyhraje poukaz na 10 000 Kč na sportovní vybavení. V případě registrace celé školy napište na e-mail: info@sportid.cz.

Pořadatelé také nabízejí jednotlivým školám dopravu z Liberce do Bedřichova a zpět zdarma. Dopravu je třeba objednat do 11. 1. 2019 na následujícím odkazu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNx8MzQ6_iNkj_amGPSn4CrmZsUlYjcrPoaGj059Jj_a03Jw/viewform

     
Kremnické vrchy - Skalka | 12.12.2018 | Karol Kováč | Čítané 1380x | 0 príspevkov v diskusii
Na prvom snehu na bežkách v Kremnických vrchoch
Skalka pri Kremnici - 11.12.2018, konečne poriadna nádielka prírodného snehu

Tak sme sa konečne dočkali a perinbaba cez víkend nasnežila celkom slušné množstvo snehu v niektorých oblastiach našich hôr. Minuloročná sezóna sa začala oveľa skôr, už 1. novembra. Tento krát sme si museli počkať až do polovice decembra. Výnimkou bolo iba Štrbské Pleso, kde majú vybavenie na technické zasnežovanie a využili novembrové mrazy, takže tam sezónu otvorili už od prvého decembra.

Aktuálne snehové správy od Romana o množstve snehu a upravených tratiach, spolu s obrázkami kamier na Skalke rozhodli, že vyrazím hneď a konečne obujem bežky.

Z upršanej Bratislavy nad ktorou sa beleli Malé Karpaty, som vyrazil dopoludnia. Aj keď v Kremnici bol iba slabý poprašok, so stúpajúcou výškou snehu pribúdalo a na Skalke ma privítala pravá zimná atmosféra. Okolo poludnia bolo zamračené, slabý vietor, bez zrážok, teplota -4 stupne.
Upravená bola inline dráha, okruh na štadióne a úsek do Bystrického sedla v celkovej dĺžke 3,1 km. Na začiatok sezóny pre športuchtivých nedočkavých bežkárov celkom paráda. Snehu bolo dostatok, odhadom okolo 30 cm, trať už premrznutá a dostatočne tvrdá. V priebehu odpoludnia sa celkom slušne rozsnežilo a kým som dobehal, bola na trase asi 5 cm vrstva nového prašanu. Spolu so mnou bolo na trati odhadom asi 15 bežkárov. Dal som si 10 okruhov a spokojný i mierne unavený som očistil auto od napadaného snehu a vyrazil na upršané cesty domov.
Trochu šialenstvo urobiť 400 km aby si človek zabehal na lyžiach 30 km ale takých je nás viac. Snáď nám už sneh vydrží a užijeme si do sýtosti sezónu ako sa patrí.
Prikladám niekoľko fotografií a mapku upraveného okruhu ako mi ho zaznamenali moje Polary. Je na nich aj nový kontajner s WC, ktorý je už na svojom mieste a snáď bude už najbližší víkend v prevádzke.

Teším sa spolu s vami na dlhú sezónu bohatú na sneh a stretnutia na bežkách.

     
Kremnické vrchy - Skalka | 11.12.2018 | Matus Jancik | Čítané 517x | 0 príspevkov v diskusii
Kontinentálny pohár FIS Slavic Cup a prevádzka tratí na Štrbskom Plese
Cez víkend odštartujeme sezónu v behu na lyžiach 2018/2019 na Štrbskom Plese

V sobotu o 9:30 hodine sa uskutočnia preteky žien na 7,5 km a mužov na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom a súčasťou pretekov bude aj prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach staršieho dorastu a dospelých. V nedeľu program pokračuje pretekmi v šprinte voľnou technikou, kvalifikácia je naplánovaná na 9:30 hod. a finálové rozbehy začnú o jedenástej hodine. Očakávaná účasť je 150 pretekárov registrovaných v medzinárodnej lyžiarskej asociácii FIS z 10 štátov.

Otvorenie lyžiarskej sezóny

Pred ocenením víťazov prvého dňa Tatranského pohára bude otvorená zimná lyžiarska sezóna 2018/2019 pokrstením snehovej vločky.
V sobotu 15. decembra o 12:00 hodine lyžiarski inštruktori zložia sľub a prevádzkovateľom športového areálu bude odovzdané nové snehové pásové vozidlo.
Začiatok zimnej lyžiarskej sezóny umocní kapela Country duo Weteráni.

Obmedzenia na tratiach

Tatranský pohár si vyžiada aj niekoľko obmedzení na bežeckých lyžiarskych tratiach:

14.december 2018 (piatok)

trate otvorené od 9:00 do 13:00
trate uzatvorené od 13:00 z dôvodu prípravných prác a oficiálneho tréningu

15.december 2018 (sobota)

trate uzatvorené do 14:00 z dôvodu konania pretekov
trate otvorené od 14:00 do 18:00

16.december 2018 (nedeľa)

trate uzatvorené do 13:00 z dôvodu konania pretekov
trate otvorené od 13:00 do 18:00

Organizátori prosia návštevníkov o rešpektovanie pokynov organizátorov a pracovníkov strediska. Aktuálne informácie o areáli bežeckého lyžovania sú dostupné na www.abl.sk.

     
Worldloppet | 6.12.2018 | Lucie Klímová | Čítané 490x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerská 50: Můj osobní závod i na trasách pro začátečníky
Tradice pokračuje. Legenda mezi českými sportovními akcemi, Jizerská 50, i v roce 2019 napíše tisíce příběhů.

Jen pozor, ty mohou účastníci psát nejen na padesátikilometrové trasy. Pořadatelé zpřístupňují Jizerské hory i naprostým začátečníkům a rodinám s dětmi na trasách 10, 25 nebo 30 km. Své závody mají i děti a historičtí lyžníci. Však se podívejte sami na přehled závodů 52. ČEZ Jizerské 50.

JIZERSKÁ NENÍ JEN 50 KM, ZVOLTE SI KRATŠÍ TRAŤ

Je na vás 50 km příliš? Tak vyrazte klasikou na poloviční trať nebo si zkuste rodinnou desítku. A pokud vyznáváte raději volný styl, pak pro vás máme na 30 kilometrů. Přihlaste se včas, zážitky ze srdce Jizerských hor si odvezete z jakékoliv trati.

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

Chystáte se na Jizerskou 50 s rodinou a nevíte, jak zabavit nejmenší členy domácnosti? Přihlaste je na dětské závody, dle věku si mohou vyzkoušet trať na 300, 500, 1000, 2000 nebo 3000 metrů. A aby pilovaly od mala techniku, jede se klasicky.

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30 – 30 KM VOLNĚ

Jediný dálkový závod Jizerské 50, který se jede volnou technikou. Během třiceti kilometrů nastoupáte 504 metrů a dostanete se až do nadmořské výšky 1 000 metrů. Z Bedřichova vede trať přes Novou louku, okolo josefodolské přehrady, přes Kristiánov, Čihadla a Hřebínek.

NYČ SPORT SPRINT 1,5 KM SOUPAŽ

Výzva pro všechny ty, kteří si věří na kratších vzdálenost a umí pořádně řezat zatáčky. Závod se jede nově celý na stadionu v Bedřichově. Účastníky čekají tři 500metrové okruhy s otočkou za pomníkem v atraktivní atmosféře za umělého osvětlení. Start kvalifikace je intervalový, následuje ženské a mužské finále s hromadným startem.

HERVIS JIZERSKÁ 25 – 25 KM KLASICKY

Poloviční distance Jizerské 50 je přesně pro ty, kteří si zatím nevěří na celých 50 kilometrů. Stejně jako při nedělním závodě čekají na účastníky kilometry zážitků v hlubokých lesích Jizerských hor. A stát rozhodně budou za to. A kdo ví, třeba si díky této zkušenosti účastníci zkusí celou padesátku.

ČT JIZERSKÁ 10 – 10 KM KLASICKY

Závod ČT Jizerská 10 je čím dál více populárnější, v loňském ročníku byl závod beznadějně vyprodaný, letos by si tak zájemci měli s registrací pospíšit. Na start desítky se často staví rodiny s dětmi či ti, pro které je to první závod v životě nebo si ještě na větší porci kilometrů netroufají.

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL – ŠTAFETA 4 × 3 KM

Pracujete ve firmě, která by se chtěla stát součástí slavné Jizerské 50, máte kolem sebe partu nadšených kolegů, kamarádů, příbuzných, kteří by chtěli zažít atmosféru Jizerské přímo ze stopy, ale nevěří si zatím na delší vzdálenosti? Pak je čtyřčlenný štafetový závod ideální volbou, každý úsek měří jen tři kilometry a jede se libovolným stylem.

ČEZ JIZERSKÁ 50 – 50 KM KLASICKY

4 800 závodníků, 50 kilometrů, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: Jizerská 50, při které si každý píše svůj osobní závod! V roce 2019 se uskuteční už 52. ročník, buďte u toho a vydejte se na trať s celkovým převýšením 937 metrů, při níž projedete celý hřbet Jizerských hor od Bedřichova po Jizerku.

Registrace běží na webu www.jiz50.cz.

     
Worldloppet | 29.11.2018 | Lucie Klímová | Čítané 402x | 0 príspevkov v diskusii
Jizerská 50 čeká historický milník, 200 000. účastníka. Přihlásí se už letos?
V Česku byste marně hledali závod, který dosahuje takového mezinárodního věhlasu.

I proto na jeho startu každoročně stojí tisíce nadšených běžkařů nejen z České republiky, ale doslova z celého světa. Nechybí účastníci z exotických zemí, jako jsou Kapverdy, Filipíny nebo Indie. Ti se již do nového ročníku přihlásili. Ten totiž láká do konce září na nejlevnější cenu startovného.

Mohlo by se zdát, že závod s více než padesátiletou tradicí nemá co překonávat. Opak je však pravdou. 51. ročníku se zúčastnilo vůbec nejvíce běžkařů v celé jeho historii – 7 289. „Napomáhá tomu i fakt, že jsme zpřístupnili závody doslova všem. Přihlásit se mohou lidé do tras na 10, 25, 30 i 50 kilometrů. Myslíme tedy i na úplné začátečníky a rodiny s dětmi,“ prozrazuje tiskový mluvčí závodu Richard Valoušek.

183 273! Toto číslo zveřejnili pořadatelé po 50. ročníku. Tolik účastníků mají závody v Jizerských horách od založení v roce 1968, kdy se jely poprvé. Když k tomu přičteme rekordní účast z letošního roku, dostáváme se přes 190 tisíc. Nasnadě je tak otázka, kdy se dočkáme v cíli 200 000. běžkaře slavné Jizerské 50?

„Při 52. ročníku to pravděpodobně ještě nebude, ale za rok již určitě,“ těší se pořadatelé. I tak ale v následujícím roce očekávají další rekordní účast. „Letos jsme měli na startu pár stovek volných míst, ty věříme, že letos zaplníme. Tím, že se závody jedou ve třech dnech, nehrozí ani přeplněnost Jizerských hor. Vše je v souladu s ochránci přírody.

52. ČEZ Jizerská 50 se koná od 8. do 10. února 2019. Již nyní je do ní přihlášeno téměř 3 000 běžkařů všech úrovní. Pokud chcete za startovné ušetřit, přihlaste se na www.jiz50.cz do konce září, kdy je přihláška za nejnižší startovné.

     

strana 3 4 5 6 7