REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE OTÁZKY VO FÓRE   
tibor35 dňa 2.3. 18:08
patinka dňa 17.2. 12:06
Marcelora dňa 16.2. 20:01

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
1.4.2020  Kremnické vrchy  Skalka
Severne trasy 
5 až 40 cm  tvrdý podklad s popraškom  väčšinou upravené  pietro1978 
30.3.2020  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
0 až 30 cm  starý sneh zľadovatený  upravená len časť  cyklosante 
28.3.2020  Kremnické vrchy  Skalka
Tabla 
10 až 40 cm  starý sneh mokrý  dlho neupravené, rozjazdené  pietro1978 
27.3.2020  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
222 až 223 cm      JMSOZKH 
26.3.2020  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
5 až 30 cm  starý sneh zľadovatený  upravené takmer v celej dĺžke  dzajro 
24.3.2020  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
5 až 40 cm    upravené takmer v celej dĺžke  dzajro 
24.3.2020  Kremnické vrchy  Kordícke sedlo
rázc. pod Flochovou cez Tablu 
10 až 50 cm  nový sneh prašan  dlho neupravené, rozjazdené  pietro1978 
24.3.2020  Kremnické vrchy  Kordícke sedlo
rázc. pod Flochovou cez Tablu 
10 až 50 cm  nový sneh prašan  dlho neupravené, rozjazdené  pietro1978 
22.3.2020  Kremnické vrchy  Skalka
Bežecké okruhy 
10 až 50 cm  nový sneh prašan  upravené takmer v celej dĺžke  cyklosante 
19.3.2020  Kremnické vrchy  Kordícke sedlo
rázc. pod Flochovou cez Tablu 
20 až 50 cm  starý sneh sypký  dlho neupravené, rozjazdené  pietro1978 

Záznamov: 1-10 z celkom 237   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

  Euroloppet | 27.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 2447x | 19 príspevkov v diskusii
Biela stopa 2018
"Aj"

Citujem: "Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Toľko časť textu uverejnenom sa našom bežkárskom webe k príležitosti aktuálneho podujatia Biela stopa.

To "Aj" je vlastne také veľavravné, najviac hovorí o tom, že každý rok je to super a bude to "Aj" teraz a "Aj" akosi navždy.
Kto vymyslel "Aj" bol génius :-)))

Tak sa na to "Aj" skúsme pozrieť po odoznení dojmov zo soboty, po opadnutí adrenalínu, v už upokojenej duši pretekára.
"Aj" začína cca 2 km pred štadiónom na jednej zo zákrut, kde dvaja mladí muží ( ktorí mimochodom zrejme za nič nemohli ) oznámili, že ďalej sa ísť autom nedá. Čas 09:25. Osádka auta sa pozrieme na seba a konštatujeme, že tak veľa pretekárov tu už dávno nebolo, veď to nebude len "Aj", to dokonca bude "Ajjajáj".
Však čože, sme makači, berieme všetok vercajch a poďho hore, štart sa blíži! Pár voľných miest sporadicky sa objavujúcich po pravej strane cesty nás nemrzí, veď "Aj" my sme športovci.
Dobre zahriatí a už spotení ( a to sme ešte ani neodštartovali ) sa blížime k areálu a na dohľad máme to úplne horné parkovisko vľavo, veľká vyrovnaná prírodná plocha a na nej 9 áut, čas 09:40. Pýtam sa parkovčíka, pre koho je tá voľná plocha bez áut ( hneď mi príde na um, že možno príde cirkus ), odvetí mi, že pre autá. No to je novinka!! Ešte som sa dozvedel, že policajti stojaci autom pod prvým nižším parkoviskom ( tam sme ich naozaj videli ) to všetko vracali naspäť.

Rekapitulácia prvého "Aj"

Varianty:
Buď úplná neschopnosť organizátorov... To bolo stručné, však?

Druhé buď je možno o niečo zaujímavejšie, lebo ak v tomto prípade neplati "cherchez la femme " tak hľadajme čosi iné. Napríklad prachy, prašulky. Napríklad: Pustíme bežkárov, tých prvých, ktorí sa už pár dní trápia ako zaparkujú a vstanú skoro ráno, aby sa im ich sen splnil. Plnenie snov bežkárov je predsa našou prioritou! Potom to na nejaký čas odstavíme, nech ti ostatní lenivci parkujú popri ceste, však to vybehnú po tej primznej ceste ako nič!. Pustíme to, až keď zastanú v zákrutách a bude to tam komplikované, lebo potrebujeme hore dostať lyžiarov do zjazdárskeho areálu, tí nám prinášajú prašule, nie nejakí bežkári...
A že je pretek Bielej stopy, tú malú nepríjemnosť hravo rozbehajú...

Druhé "Aj":
Hromadný štart bez intervalov. Toľko sa o tom už v milosti popísalo! Raz to bolo a znova zas nie a potom znova áno. Čo viem, väčšina si intervaly pochvaľovala. Takže novinka pre rok 2018, "Ajjajáj" intervaly nie!

Tretie "Aj":
Ide sa pretekár nejesť, ale beda mu, ak nepozná Kremnicu! Pred mincovňou ani jedna tabuľka, že sa tam možno najesť. Stretli sme partiu, ktorá sa hladná vracala, lebo to nenašli. Vzali sme ich so sebou a zaviedli k plným hrncom.

Štvrté "Aj":
Zvoľte si vyhľadávanie výsledkov na stránke Bielej stopy, zadajte trať a kategóriu. Pokiaľ je na strane viac ako 25 pretekárov, tak sa ponúknu ďalšie strany. Ak kliknete na ďalšiu stranu, tak ten filter vypadne a všetky kategórie sa zmiešajú. Čo je na dalšej strane kategórie, ktorú si chcete celú pozrieť, to sa nedozviete. Takto to fungovalo v sobotu večer, 27.1.2018.

A sme na konci "Aj". A možno "Aj" nie. Lebo "Aj" je jednoducho okúzľujúce.

A čo tak text pred 46. ročníkom v roku 2019:
"Ako sa vyjadril predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“     
  Nízke Tatry - Donovaly | 26.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 1146x | 0 príspevkov v diskusii
Donovaly - úprava tratí
Posun k lepšiemu

Za posledné dva týždne sa úprava tratí na Donovaloch posunula k lepšiemu. V minulom týždni 18.1 a následne 21.1 boli trate upravené, teda dvakrát. Stav doteraz nevídaný, aj keď okolo Hrubého vrchu bolo urobené až v nedeľu a trať bola mäkká. Dnes 26.1. poobede bola pomerne čerstvá úprava, zrejme z 25.1., menčester bol na okrajoch ešte dosť výrazný. Traťe sú pevné, ideálne. Chýba natiahnutá klasická stopa. V minulom roku sme riešili problém, keď boli natiahnuté dve a úzko pri sebe ( trate nemajú takú šírku ako na Králikoch ), nedalo sa medzi nimi skejtovať. Škoda, že tá jedna stopa sa nerobí, bolo by dosť miesta pre každého.

Kedže trate na Donovaloch sú na značených turistických cestách, možno tu stretnúť množstvo peších turistov, ktorí sa správajú všelijako. Napríklad v sobotu 20.1. ich bolo neúrekom. Zakaždým som ich požiadal, aby šli popri okraji a za sebou. Ale nie vždy sa zadarilo, trať od Donovalov po Jačmenisko bola značne dostúpaná po celej šírke.
Verím, že ak si peší turisti pozerajú naše správy a prečítajú si aj týchto pár viet, tak sa začnú pohybovať po tratiach ohľaduplnejšie.

Možnosť príspevku pre úpravu tratí na www.zaaresbb.sk možno len privítať, fajn, že sa o tom objavila informácia.
     
Kremnické vrchy - Skalka | 25.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 1167x | 1 príspevok v diskusii
Biela stopa oslavuje 45. výročie
Tlačová správa z webstránky mesta Kremnica

Už 45-ty krát sa budú konať 27. a 28. januára 2018 v Kremnických vrchoch masové preteky v bežeckom lyžovaní. Podujatie vzniklo z veľkého nadšenia Kremničana Ľudovíta Fuska, ktorý dokázal touto myšlienkou nadchnúť skupinu ľudí a spoločne ju presadili vo vtedajšom politickom systéme. Nadšenie a ochota ľudí podieľajúcich sa na organizovaní tohto masového podujatia sprevádza Bielu stopu viac-menej počas celej jej histórie. Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Úvodným podujatím pretekov Bielej stopy je už tradične Biela stopa Mini. Našich najmenších lyžiarov môžete prísť povzbudiť v piatok 26. januára o 14tej hodine na Štefánikovom námestí.

Tento rok budeme oslavovať. A začneme hneď na slávnostnom otvorení v sobotu o 9:50, kde privítame čestného hosťa, Zaslúžilého majstra športu, nášho známeho reprezentanta a pretekára Bielej stopy so štartovným číslom 1, Rudolfa Čillíka. Štart pretekárov bude v sobotu o 10:00 na trati 25 a 50 km Freestyle a v nedeľu o 10:30 na trati 30 km Classic a o 10:45 odštartujú bežecké nádeje, žiaci a juniori, na trati Biela stopa Junior. Na štarte očakávame účasť viac ako 600 pretekárov z 10 štátov celej Európy.
Už 45-ty krát sa budú konať 27. a 28. januára 2018 v Kremnických vrchoch masové preteky v bežeckom lyžovaní. Podujatie vzniklo z veľkého nadšenia Kremničana Ľudovíta Fuska, ktorý dokázal touto myšlienkou nadchnúť skupinu ľudí a spoločne ju presadili vo vtedajšom politickom systéme. Nadšenie a ochota ľudí podieľajúcich sa na organizovaní tohto masového podujatia sprevádza Bielu stopu viac-menej počas celej jej histórie. Ako sa vyjadril novozvolený predseda občianskeho združenia TJ Biela stopa, Slavomír Hrúza: ,,Aj tento rok je naším cieľom pripraviť kvalitné preteky a s pomocou mesta Kremnica a dobrovoľníkov sa nám to určite podarí.“

Pre pretekárov a divákov budú pripravené posilnené autobusové spoje. Podrobné informácie nájdete na stránke www.bielastopa.sk a na FB profile Bielej stopy.

V priestoroch prezentácie pretekárov na Skalke predstavia svoje výrobky šikovní majstri z Kremnice a okolia. Prezentácia je otvorená v sobotu a v nedeľu od 7:30 v hale Relax centra na Skalke. Deti a hraví dospelí sa môžu tešiť na pripravenú toboganovú dráhu a ďalšie atrakcie v Kidz Fun zóne a osviežiť sa v bufete s teplými nápojmi.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov bude v sobotu o 18:00 v kine Akropola. Po vyhlásení nasleduje afterparty pre pretekárov a širokú verejnosť s horúcim punčom, dobre vychladeným pivkom a príjemnou muzikou.

Organizátor požiadal SAD o posilnenie spojov pre divákov o 9,10 hod. a je možnosť využiť popoludní spoje pre pretekárov zo Skalky o 14,00, 15,00 a 16,00 hod.

Vzhľadom na skutočnosť, že mestský minibus je momentálne v servise, informácie o jeho využití počas víkendu nájdete na stránke mesta alebo v infotabuli na parkovisku Jeleň.

Občianske združenie TJ Biela stopa chce vyjadriť vďaku všetkým doterajším organizátorom Bielej stopy za ich vynaloženú námahu a čas. Pevne veríme, že Biela stopa bude mať aj v budúcnosti pevné miesto a podporu v meste Kremnica a naďalej bude podujatím, na ktoré môžu byť Kremničania právom hrdí. Zároveň vopred ďakujeme obyvateľom a návštevníkom mesta za trpezlivosť. V prípade akýchkoľvek pripomienok alebo podnetov je k dispozícii email info@bielastopa.eu, alebo sa môžete obrátiť na kanceláriu občianskeho združenia TJ Biela Stopa.

Veríme, že si nájdete trochu času a svojou aktívnou účasťou prispejete k dobrej atmosfére podujatia.TJ Biela stopa

http://www.kremnica.sk/2018/01/24/biela-stopa-oslavuje-45-vyrocie/

http://www.bielastopa.sk/

     
Kremnické vrchy - Skalka | 23.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 2688x | 13 príspevkov v diskusii
Prvý víkend na spoplatnených tratiach na Skalke pri Kremnici
Pohľad na to ako to v prvé dni vyberania poplatku vyzeralo

Mesto Kremnica, ktoré spolu s Mestským klubom lyžiarov zabezpečuje úpravu tratí v oblasti Skalky sa rozhodlo zaviesť od 20. januára poplatok za vstup na upravené trate vo výške 2€ na deň.

Takýto prístup zvolilo ako prvé na Slovensku. Doteraz sa k tomu nikto neodhodlal, hoci v bežkárskej verejnosti sa už dlho presadzuje takýto prístup. Veľká väčšina priaznivcov tohto športu dlhodobo žiada správcov stredísk aby začali systematicky upravovať trate, za čo sú potom ochotní zaplatiť primeraný poplatok.

Doteraz správcovia stredísk presadzujú dobrovoľné prispievanie od užívateľov bežkárských tratí formou príspevkov do pokladničiek, kúpou nálepiek alebo poukázaním na účet správcu. V minulosti bol pokus aj o spôsob príspevku cez darcovskú SMS-ku. Takýto výber príspevkov pokryje určitú časť nákladov spojených s úpravou tratí a správcovia nemajú takmer žiadne náklady na výber takýchto poplatkov. Umiestnia kasičku pri vstupe na trate, oznámia číslo účtu alebo si nechajú vyrobiť nálepky a tie potom ponúkajú v bufete, požičovni lyží, či na iných miestach. Tiež súbežne je tu pokus OZ Slovensko v pohybe centrálne zhromažďovať finančné prostriedky formou vytvorenia uzavretej komunity aj formou spoplatnením informácií. Takto získané financie sú potom rozdeľované príslušným strediskám. Tomuto spôsobu som sa venoval v samostatnom článku.

Prečo teda väčšina bežkárov presadzuje spôsob prispievania na úpravu tratí priamou platbou pri vstupe na trať? Ak si to niekto doteraz neuvedomil alebo s takýmto spôsobom nesúhlasí, tak je potrebné jednoznačne konštatovať, že takýto systém zaväzuje správcu strediska trate pravidelne upravovať. Je predsa jasné, že ak požadujem platbu pri vstupe na trate, tak tie trate musím najskôr upraviť. V jednom príspevku na sociálnej sieti som napísal, že budem rád, keď si budem môcť zaplatiť za vstup na trate čo najčastejšie, najlepšie vždy, keď si prídem zabehať. Bude to znamenať, že vždy budú trate aj upravené. Áno o tom to je.

V zahraničí je tento spôsob úplne samozrejmosťou a našinec ak príde na spoplatnené trasy, tak ochotne zaplatí. Dnes je bežná taxa v okolitých krajinách 7€ za denný vstup.

Netvrdím, že všetci bežkári sú nadšení so zavedenia povinného poplatku. Vidieť to v reakciách k tejto téme na našom serveri ale aj na sociálnych sieťach. Okamžite sa vynorili názory, že sa budú udeľovať pokuty, niektorí sa vyhrážajú, že nezaplatia, ďalší kritizujú spôsob, koncepciu či čo ja viem čo všetko. Sú žiaľ medzi nimi aj ľudia, ktorí dlhodobo mali možnosť ovplyvniť spôsob úpravy tratí a následne aj zaviesť systém financovania. Ďalší kritizujú to, že ako môžu vyberať, keď nie sú upravené všetky trate, veď za 2€, ktoré si majú zaplatiť by malo byť upravených v stredisku 60 km tratí...
Nie je reálne denne udržiavať všetky trasy, teda cca 60 km tratí v ideálnom stave. Je preto jasné, že veľká časť tratí najmä cez týždeň upravovaná nebude. Preto na takýchto, neupravených tratiach nikto nebude a nemôže žiadať poplatok.

Rozhodnutie začať vyberať poplatok za vstup na upravené trate sa určite nerodilo ľahko a bolo potrebné počítať aj s nesúhlasnými reakciami. Najskôr však bolo potrebné zaviesť pravidelnú úpravu tratí. Zistiť, či budú ľudia, ktorí túto prácu budú schopní a ochotní robiť, či bude dostatok financií a techniky. Od začiatku novembra až do týchto dní to dokázali. Dokázali deň čo deň pri dostatku snehu upraviť trate tak, aby bol vždy upravený okruh pre možnosť tréningu. Ak bolo treba, pri nedostatku snehu nahadzovaním snehu na trate dokázali udržať zjazdnosť problematických úsekov. Je to zásluha hlavne členov MKL Kremnica, ktorých zorganizoval človek so srdcom bežkára Roman Béreš. Bez jeho osobného zanietenia by to určite nešlo.
No vlastne išlo, ak by sa z takejto činnosti črtal výhodný biznis, teda kopec peňazí. Ale o tom to nie je. Ten kto situáciu pozná mi dá za pravdu. O to viac mrzí, že niektorí aj domáci kritici sa začínajú ozývať práve teraz. Neviem, či je to závisť, pritom závidieť nie je čo, alebo urazená ješitnosť, že pri tom nie sú oni.

Ako to teda na Skalke v sobotu a v nedeľu vyzeralo?
Denný náramok v hodnote 2€ ste si mohli zakúpiť v Relax centre, na Hostinci, v predajni CykloSanté a priamo pri vstupe na štadión, v novej dreveničke, kde by mali pribudnúť služby pre bežkárov.
Môžem sa vyjadriť len k situácii priamo na štadióne.

V sobotu sa väčšina bežkárov zastavila pri označenom mieste (Foto č. 1) a náramok si zakúpila, niekedy museli dokonca stáť v rade. Niektorí však prešli bez kupovania náramku. Možno mali zakúpenú nálepku v hodnote 20€, ktorá slúži ako sezónna permanentka, možno si náramok zakúpili na inom predajnom mieste alebo sa rozhodli nezaplatiť. Nikto týchto ľudí však nezastavoval ani nežiadal aby sa preukázali platným „lístkom“.
Bol to prvý deň vyberania poplatku so všetkými sprievodnými javmi a nedostatkami. Veľmi skoro po začatí predaja došli náramky, ktoré bolo potrebné dodať. Predajné miesto bolo zatiaľ provizórne, chýbala prehľadná informácia o tratiach, ktoré sú upravené aj keď informáciu dostali bežkári ústne od predajcu náramkov. Ku každému náramku dostal bežkár prehľadnú mapku o trasách v stredisku (Foto č. 2 a 3).
Je veľa vecí, ktoré treba ešte zlepšiť ale verím, že sa to časom podarí. Ľudia, ktorí si vstup kupovali si väčšinou pochvaľovali, že konečne sa situácia na Skalke zlepšila a radi zaplatia ak trate budú upravené. V sobotu bolo na Skalke upravené všetko, čo sa upraviť dalo a čo sa posledné roky sporadicky upravuje. Neupravuje sa iba okruh označený na mapke ako „Západný“. Priaznivé počasie a 60 km upravených tratí prilákalo do Kremnických vrchov stovky bežkárov.

V nedeľu bola situácia diametrálne odlišná kvôli hustému sneženiu sprevádzanému čerstvým vetrom. V noci pripadlo cca 10 cm nového prachového snehu a celé dopoludnie pomerne intenzívne snežilo. Ranná úprava tratí v okolí štadióna preto nepomohla a trate boli rýchlo zapadané.
Náramky za vstup na trate sa samozrejme ráno nepredávali. V priebehu dopoludnia, keď bolo na štadióne množstvo bežkárov vyrazil na trate ratrak znova. Sneženie už bolo trochu miernejšie a tak sa dala časť tratí upraviť. Upravená bola horná päťka, štadión a inline dráha. Aj keď trate neboli ideálne vplyvom počasia, dalo sa celkom dobre potrénovať a najmä korčuliari sa natrápili v mäkkom snehu. Po úprave si náramok záujemcovia mohli zakúpiť. Treba však povedať, že to už bolo skôr na dobrovoľnej báze, teda ešte na „dobrovoľnejšej“ ako v sobotu. Foto č. 5 je z upravenej trasy v nedeľu, z úseku hornej päťky v Bystrickom sedle

Na záver.

Aktívny bežkári, ktorí sú športovo založení a vyžadujú upravené trate sa konečne dočkali. Títo budú očakávať, že budú môcť platiť vždy, keď na Skalku prídu a že nájdu upravené trate na tréning vždy, keď to počasie a snehové podmienky dovolia.

Sviatoční, víkendoví bežkári očakávajú, že trate budú upravené najmä cez víkend, že budú bezpečné a nemusia sa trápiť v hlbokom snehu či sú klasici alebo korčuliari.

Turistickí bežkári, ktorí preferujú skôr pohyb v neupravenom teréne si prídu na svoje tiež a ak sa náhodou dostanú na upravenú trať, je len na nich, či vyhľadajú miesto predaja, kúpia si vstup u kontrolóra, alebo platiť nebudú. Nikto ich naháňať určite nebude.

Čo je potrebné ešte dotiahnuť do konca?

V krátkom čase doriešiť informovanie platiacich bežkárov o rozsahu úpravy tratí priamo na mieste predaja formou oznamu s popisom alebo mapkou na tabuli. Ideálne svetelná tabuľa s farebne vyznačenými úsekmi podľa podmienok upravenosti.

Zlepšiť kontrolnú činnosť aby sa u platiacich nevytváral pocit krivdy, že oni platia a druhí nemusia.

Komplexne urobiť značenie bežeckých okruhov v okolí štadióna vrátane smeru behania. K tomu umiestniť na nástupnom mieste väčšiu a prehľadnejšiu mapu. Tá, ktorá je súčasťou brožúrky, ktorú dostávajú platiaci bežkári je malá a neprehľadná. Zatiaľ uverejňujem na rýchlo spracovanú mapku hornej päťky vrátane smeru behania s časťou trasy južného okruhu - smer Hostinec, kde sa uvedené trasy stretávajú (Foto č. 4).

Z dlhodobejšieho hľadiska je potrebné vybudovať pre bežkárov zázemie v podobe budovy, kde by bola možnosť v teple a suchu sa prezliecť, odložiť si veci a prípadne osprchovať. Nemusí to byť honosná budova, možno by postačila drevenica spĺňajúca uvedené požiadavky. Veľa bežkárov chodí na Skalku na otočku a prezliekanie v aute nie je nič príjemné. Táto téma je už iný level ale k zlepšovaniu podmienok pre bežkárov je potrebné sa jej vážne venovať.

Verím, že naštartovaná úroveň úpravy tratí vydrží až do konca sezóny, vydrží aj počasie a postupne sa podarí dosať bežecké lyžovanie na Skalke a v Kremnických vrchoch znova o stupienok vyššie.
Na fotografii č. 6 je záber z kamery penzióna Guldiner v pondelok dopoludnia, keď na Skalke panovalo už nádherné počasie a na fotke č. 7, miesto v Bystrickom sedle, kde sa bežkári najčastejšie dostávajú do protismeru a nerešpektujú zákazovú značku.

Ako ste vnímali tento nový fakt cez víkend na Skalke vy? Napíšte svoj názor v diskusii pod článkom.

Karol Kováč, administrátor www.bezkar.sk


     
Informácie | 21.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1179x | 0 príspevkov v diskusii
Prehľad o upravenosti tratí v strediskách
Novinky na serveri Bežkár.sk

Priatelia bežkári, v snahe neustále zlepšovať obsah našich stránok a na základe vašich požiadaviek sme zaviedli na našom serveri niekoľko noviniek o ktorých vás chcem krátko informovať.

1. Od dnešného dňa je na serveri k dispozícii nová stránka na ktorej nájdete prehľad upravovaných tratí v jednotlivých strediskách. Na túto stránku sa dostanete cez menu SNEHOVÉ SPRÁVY, kde kliknete na položku STAV TRATÍ V STREDISKÁCH. Sú tam zoradené strediská podľa abecedy a v nich nájdete najnovšie správy z každej trate, ktorá bola zverejnená v snehových správach. Takto získate prehľad o upravenosti jednotlivých tratí v strediskách. Zobrazujú sa tu však iba trate z ktorej správa nie je staršia ako 7 dní.Štruktúra tratí v jednotlivých strediskách je rôzna, takže treba na to myslieť pri vyhľadávaní informácií o upravených tratiach.
Tak napríklad v našom najväčšom stredisku bežeckého lyžovania v Kremnických vrchoch môžeme nájsť trasu "Bežkárske trasy v stredisku". Ako z pomenovania trasy je možné vytušiť, pod takto označenou trasou môžeme nájsť ktorúkoľvek trasu v stredisku. Trasa bola takto zavedená z toho dôvodu, aby správca tratí nemusel písať napríklad 6 či 7 samostatných správ ale v popise trasy potom napíše, ktoré časti boli upravené. Napriek tomu, že v takejto správe na prvý pohľad nezistíte, ktoré úseky sú upravené, tak po rozkliknutí detailov sa dozviete všetko potrebné.

Verím, že nová stránka, ktorej vzhľad a funkcie sa posnažíme ešte vylepšiť vám pomôže pri hľadaní informácií o úprave v jednotlivých strediskách. Chcem ešte upozorniť, že v tejto tabuľke sa vždy zobrazí iba posledná zverejnená správa z konkrétnej trasy.

Prípadné námety na zlepšenie píšte prosím do diskusie pod článkom.

2. Ďalšou novinkou je pridanie možnosti vymazať snehovú správu po uverejnení na serveri. Môže sa stať, že ste uverejnili tú istú správu 2x alebo správu chcete vymazať z iného dôvodu. Táto možnosť je ale časovo obmedzená. Môžete tak urobiť do jednej hodiny od zverejnenia.

3. Zmena v editácii snehovej správy. Viete, že ak urobíte preklep, chcete niečo doplniť alebo zmeniť vo vašej správe, tak máte možnosť tak urobiť cez tlačidlo Edituj. Tento základný princíp zostal ale pri editácii už nemôžete zmeniť dátum pozorovania snehových podmienok. Ak ste sa teda zmýlili v dátume, správu môžete vymazať a napísať novú so správnym dátumom.

Verím, že uvedené novinky na našich stránkach budú prospešné a vylepšia náš servis pre bežkárov.

Otázky, pripomienky alebo návrhy na témy obsiahnuté v tomto článku píšte prosím do diskusie pod článkom a nie do všeobecného fóra. Tam by sme mali riešiť problémy, ktoré nie sú obsahom článkov. Autori sa tak môžu lepšie orientovať v pripomienkach na témy obsiahnuté v článkoch.

Ďakujem a prajem ešte veľa nabehaných kilometrov v zasneženej stope.


     
Euroloppet | 18.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 790x | 0 príspevkov v diskusii
45. ročník Gsiesertal lauf štartuje už o mesiac
Ideálne snehové podmienky pred podujatím v Južnom Tirolsku

Organizátor 45. ročníka Gsiesertal lauf informuje o nadchádzajúcom ročníku podujatia, ktoré sa uskutoční už o necelý mesiac 17. a 18. februára 2018.

Uverejňujem originál textu v angličtine, dolu preložený do slovenčiny.

This year is a truly exceptional winter. Conditions all along the entire 42 km trail could not be better!

Reduced early bird fees up until 31.01.2018.Participants from 26 countries have so far signed up. Take advantage of the reduced early bird fees up until 31.01.2018.

Pasta party: On Friday and Saturday from 6 pm to 9 pm, the marquee tent will be hosting the much-loved Pasta Party with live music. Euroloppet Pass holders receive a free meal and a drink. (Please present your EL-Pass)

The Mini-Gsieser is still very much in vogue. This special high point for adolescents from the age of 8 to 16 takes place on Saturday 17 February 2018 at 3,50 pm. In the past 24 years more than 4,900 adolescents have enjoyed the style of this special event in a class of its own. You can register here.

Catering: if you were to line up all of the apple strudel to be consumed with the Gsieser 5-star menu, it would be 250 metres in length!! But that‘s not all: at the seven catering outlets and for lunch there will be served 150 kg of citrus fruits, 200 kg of bananas, 120 kg of dried fruit, 8,000 servings of grape sugar, 4,000 portions of isotonic drinks, 1,000 litres of vegetable broth, 8,000 servings of fruit tea, 3,000 Marlene apples and a total of 350 kg of pork fillet.

Voľný preklad do slovenčiny.

Tento rok je skutočne výnimočná zima. Podmienky na celej 42 km dlhej trati nemôžu byť lepšie.
Znížené štartovné je možné už len do 31.1.2018. Prihlásení sú účastníci z 26 krajín. Využite zvýhodnené nižšie štartovné do 31.1.2018.

Pasta párty: V piatok a v sobotu od 18. do 21. hodiny sa bude konať v stane pre občerstvenie obľúbená Pasta párty pri živej hudbe. Držitelia Euroloppet pasov dostanú pri ich predložení jedlo a pitie zdarma.

Mini-Gsieser je veľmi populárny. Tento špeciálny pretek je vrcholom pre deti a dospievajúcu mládež vo veku od 8 do 16 rokov a uskutoční sa v sobotu 17.2. o 15:50 hod. V priebehu 24 rokov existencie tohto podujatia sa ho už zúčastnilo viac ako 4 900 účastníkov v tejto špeciálnej kategórii. Znovu sa môžete prihlásiť tu: http://www.valcasies.com/en/info-race/mini-gsieser

Jedlo a nápoje: Ak by sme spojili všetky jablkové štrúdle, ktoré budú podávané v rámci 5 hviezdičkového menu Gsieser, dĺžka by dosiahla až 250 metrov!! Ale to nie je všetko: na siedmich občerstvovačkách a na obed sa bude podávať 150 kg citrusových plodov, 200 kg banánov, 120 kg sušeného ovocia, 8 000 porcií hroznového cukru, 4 000 porcií izotonických nápojov, 1 000 litrov rastlinného vývaru, 8 000 porcií ovocného čaju, 3 000 jabĺk Marlene a celkovo 350 kg bravčového mäsa.

Brožúrku s ďalšími informáciami k podujatiu si môžete stiahnuť tu:
http://www.valcasies.com/files/GsieserTalLauf2018GranFondoValCasies.pdf

Na záver ešte dodám, že podujatie Gsiesertal Lauf od svojho vzniku ešte ani raz nebolo zrušené. Keďže sa ho pravidelne už niekoľkokrát po sebe zúčastňujem, môžem potvrdiť, že príprava a organizácia podujatia je skutočne na vysokej úrovni.
Odporúčam všetkým, ktorí sa tohto podujatia ešte nezúčastnili a chceli by skúsiť niečo nové.

Link na oficiálnu stránku podujatia: http://www.valcasies.com/


     
Kremnické vrchy - Skalka | 17.1.2018 | Cyklo Santé | Čítané 4271x | 34 príspevkov v diskusii
Spoplatnenie bežeckých tratí na Skalke
Skvalitnenie úpravy tratí

Mesto Kremnica pristúpilo k zavedeniu poplatku za využívanie bežeckých tratí na Skalke.

Od soboty 20.01.2018 si bude môcť každý bežkár starší ako 15 rokov zakúpiť jednodňový farebný náramok v

hodnote 2 €, ktorý bude mať v deň bežkovania na ruke.

Predajné miesta sú zreteľne označené a zriadené:

- v Relax Centre Skalka,

- v Dreveničke pred Štadiónom Rudolfa Čilíka na Skalke,

- v predajni športových potrieb Cyklo - Santé v Kremnici

- na chate Hostinec

Náramky budú priebežne kontrolované. Pracovníci viditeľne označení logom „úprava tratí Mesto Kremnica“ sú oprávnení vyzvať Vás k preukázaniu zaplatenia poplatku za využívanie bežeckých tratí. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité výhradne na úpravu bežeckých tratí.

Ďakujeme za každý príspevok, ktorý prispeje k udržateľnosti úpravy bežeckých tratí V Kremnickom pohorí.

     
Informácie | 14.1.2018 | Karol Kováč | Čítané 1509x | 0 príspevkov v diskusii
Pozvánka na februárové zimné prechody
Stolické vrchy a Muránska planina

Informáciu o pripravovaných zimných prechodoch nám poslali Jana a Libor Mladší.

Milí bežkári a turisti,

zaujímavé miesta Muránskej planiny a Stolických vrchov môžete počas prichádzajúcich februárových víkendov objaviť spoločne s nami ...

Pozývame Vás na zimný prechod Stolickými vrchmi a Muránskou planinou (3. a 10. februára 2018).
Začiatok oboch prechodov je zo sedla Javorinka neďaleko osady Predná Hora.

Aktuálne informácie o snehových podmienkach, trasách pre peších aj bežky a presný časový program nájdete pár dní vopred stránkach
organizátorov – mesto Revúca a obec Muráň alebo Vám ich radi poskytneme aj na našom tel.čísle 0904 855 744.

Pár foto zo stopy na Muránskej Planine.Jana a Libor Mladší
Apartmány Planina.sk Predná Hora
www.planina.sk
www.facebook.com/ApartmanyPlanina

tel.+421 (0)904 855 744, 903 653 010
planina@planina.sk
anarchy.sk, s. r. o.
Predná Hora 479


     
Kremnické vrchy - Skalka | 10.1.2018 | Jozef Mecele | Čítané 1905x | 3 príspevky v diskusii
Na Skalke sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenska, Akademické majstrovstvá Slovenska a Slovenský pohár v behu na lyžiach
Organizátori prosia verejnosť o ohľaduplnosť

Mestský klub lyžiarov (MKL) Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 13. - 14. januára 2018 na Skalke Majstrovstvá Slovenska - I. časť, Akademické majstrovstvá Slovenska (univerziádu) a preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach všetkých kategórií. MKL pozýva priaznivcov bežeckého lyžovania, aby si prišli pozrieť súboje v bielej stope a povzbudiť pretekárov

Program:

Sobota, 13. jan., 10:00 do cca 15:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, šprint voľne (len ml. žiactvo klasicky)
Nedeľa, 14. jan., 10:00 do cca 14:00 – žiactvo, dorast, juniori, dospelí, vytrvalostné preteky voľne s intervalovým štartom (len ml. žiactvo klasicky), veteránske kategórie voľne s hromadným štartom

V čase konania pretekov budú pretekové trate pre bežkujúcu verejnosť uzavreté. Organizátori sa obracajú na návštevníkov Skalky, turistov, bežkárov, fanúšikov bežeckého lyžovania s prosbou, aby počas podujatia nevstupovali na lyžiarsku bežeckú trať, zvýšili svoju pozornosť, ohľaduplnosť, dbali na pokyny usporiadateľov, predišli kolíziám s účastníkmi pretekov a prispeli tým k zdarnému priebehu podujatia! Záujemcovia o bežkovanie môžu využiť iné trate na Skalke a v okolí.

V sobotu sa preteky v šprinte pobežia na Štadióne Rudolfa Čillíka a na 1,5-kilometrovom okruhu v okolí štadióna.
V nedeľu sa bude pretekať na Štadióne Rudolfa Čillíka a na okruhoch 1 - 5-kilometrových.

Propozície pretekov:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/549/propozice_v.pdf

Ďakujeme!


     
  Nízke Tatry - Donovaly | 5.1.2018 | Peter Brečka | Čítané 1368x | 3 príspevky v diskusii
Trate na Donovaloch
Bude to raz normálne?

Na Donovaloch frčia zimné prázdniny, rôzni ľudia s rôznymi predstavami o trávení zimnej dovolenky. Stretnete viacerých, ktorí sú tu prvýkrát, pýtajú sa na všeličo, aj na to odkiaľ začať bežkovať, ako vedú trasy, či sú upravené. V rukách majú bežky vlastné i z požičovní a... hlavne chcú. Sú prázdniny a očakávajú, že pri aktuálnom stave snehu nájdu dobré možnosti. Ale mýlia sa. Rok po roku sa opakuje to isté. Stroj ide na trať len v piatok večer, alebo v sobotu ráno či pred obedom, jedenkrát za týždeň, nech sa deje, čo sa deje. Počas štvrtka a piatka si bežkári v novom snehu prerážali stopu sami. Dnes boli ideálne podmienky, sneh príliš nezmäkol, počasie vynikajúce aj pre bežkárov nezvyknutých na zimu, čas aj na krásne viachodinové putovanie. Turisti mohli vyraziť a robiť si vlastnú stopu, kto prvý v novom snehu vypluhoval klesania, zaslúžil by si pochvalu, ostatní sa mohli tešiť. Takí su bežkári, radostný národ. A ten, kto si chcel aj svižnejšie zašportovať, napríklad korčuľovaním, mal smolu. Športovci oddychujte, netrhajte sa, na Donovaloch v týždni nemáte šancu!!

Ale naozaj nič prekvapujúce, úprava tratí na Donovaloch je zrejme len nejaké nutné zlo, ktoré treba dajako zľahka prežiť, veď príde jar, leto a spomienky sa vymažú. Pred novou sezónou sa objavia nové očakávania a potom zas len sklamanie...


     

strana 7 8 9 10 11