REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY VO FÓRE   
Pavol123 dňa 18.2. 17:27
Juraj dňa 12.2. 17:48
Pavol dňa 8.1. 16:52

NAJNOVŠIE SNEHOVÉ SPRÁVY   
Dátum Stredisko Trasa Sneh Kvalita Úprava Pridal  
25.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
10 až 30 cm  starý sneh mokrý  upravené takmer v celej dĺžke  OZKH 
25.2.2024  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
10 až 30 cm  starý, špinavý sneh  väčšinou upravené  cyklosante 
24.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
10 až 30 cm  starý sneh sypký  väčšinou upravené  pietro1978 
24.2.2024  Donovaly  Donovaly
Iná trasa 
0 až 20 cm  starý, špinavý sneh  neupravené  petob 
24.2.2024  Kremnické vrchy  Skalka
Bežkárske trasy v stredisku 
10 až 30 cm  starý, špinavý sneh  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
22.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
10 až 30 cm  starý sneh vlhký  neupravené  pietro1978 
22.2.2024  Kremnické vrchy  Skalka-štadión
Inline-Bystrické sedlo 
10 až 30 cm  starý, špinavý sneh  upravené v celej dĺžke  cyklosante 
21.2.2024  Kremnické vrchy  Králiky
Hostinec 
10 až 40 cm  starý, špinavý sneh  upravené takmer v celej dĺžke  ZAaRES 
21.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
5 až 30 cm  starý sneh mokrý  upravené v celej dĺžke  OZKH 
20.2.2024  Kremnické vrchy  Kordíky
Kordícka zvážnica 
15 až 30 cm  starý sneh sypký  upravená časť  pietro1978 

Záznamov: 1-10 z celkom 226   Najnovšie | Predchádzajúca strana | Ďalšia strana | Najstaršie

  Nízke Tatry - Donovaly | 9.1.2021 | Peter Brečka | Čítané 1349x | 1 príspevok v diskusii
Donovaly
A aj o nás

Na Donovaloch odstránili popadané stromy a prvý krát v tejto sezóne upravili trate. Trate zodpovedajú tejto prvej úprave, miestami ešte málo pevné, ale začiatok to je.

V tejto náročnej dobe sa musíme vzájomne podeliť o prírodu, veľa z nás prírodu vyhľadáva a každý v nej robí tie aktivity, ktoré sú mu blízke. A tu sa ukazuje problém, keďže pohyb v prírode je spojený aj so vzťahom k samotnej prírode a aj k ľuďom. Zo zablatených lúk v okolí miest a obcí sa ťaháme do snehu, sánkovať sa, prechádzať, bežkovať alebo sa len tak hrať s deťmi. Opäť sa potvrdzuje, že vnímanie iných, tolerancia, ústretovosť či všeobecné pochopenie je nie bežné. A valcujú tí, ktorých je viac. Bežkári sa prepletajú pomedzi chodcov, ktorí často pochodujú traja –štyria vedľa seba a na prípadné prosby bežkárov reagujú povýšenecky. A prirodzene, že sa objaví aj ostrejšia reakcia bežkárov, ktorí chcú mať nerozdupanú aspoň klasickú stopu. A keď sa k tomu pridajú skútre ako dnes na Donovaloch, tak je z pohody stres.

Mali by sme chápať, že počas všeobecného obmedzenia by sme sa mali v prírode všetci slušne pomestiť. Je to miesto, kde dokážeme upevniť fyzické a duševné sily. Stačí, aby si chodci uvedomili, že ak by neboli upravené bežkárske trate, tak by sa v prírode pohybovali veľmi ťažko, okrem tých najodolnejších. A teda by tam ani neboli. Stačí ísť krajom trate v zástupe a trochu okolo seba sledovať dianie, bežkári uberú z rýchlosti a slušne chodcov obídu bez toho, aby im pred nosom šermovali palicami.

Keď boli lyžiarske strediská otvorené, tak sme boli v priestore viac rozptýlení a ku konfliktom až tak nedochádzalo. Neboli sme slušnejší, len nás bolo menej na jednom mieste. Je čas si toto všimnúť a poučiť sa zo všetkej tej vzájomnej nevraživosti od začiatku pandémie.

Lebo bude to len tak, ako si to sami spravíme.

     
Nízke Tatry - Donovaly | 31.12.2020 | Peter Brečka | Čítané 1166x | 0 príspevkov v diskusii
Donovaly
Úprava tratí

Donovaly opäť posledné medzi poslednými.

Ale vlastne medzi ktorými poslednými, keď iní okolo majú upravené trate aspoň čiastočne, alebo niektoré úseky?
A prečo posledné, veď ešte neupravilo ani meter?

Takže opravujem: Donovaly si nevšimli tých 40 až 50 cm snehu, dnes už aj sadnutého a chladom stuhnutého. Kedy teda budú aspoň posledné spomedzi iných?

     
Kremnické vrchy - Skalka | 31.12.2020 | Karol Kováč | Čítané 1643x | 0 príspevkov v diskusii
Bohatá snehová nádielka na horách stredného Slovenska
Ťažký, mokrý sneh spôsobuje veľké problémy pri úprave tratí

Tak sme sa dočkali.
Konečne nám na horách v polohách nad 1000 m n. m. nasnežilo. Žiaľ, ťažký, mokrý sneh láme stromy a konáre. Je preto veľmi ťažké udržiavať trate pre bežkárov prejazdné. Vysoké je aj nebezpečenstvo pádu ďalších stromov, preto treba naozaj zvážiť, kam sa na bežkách vyberieme. Aj keď už nesneží, na stromoch sa ťažký sneh drží. Buďme preto maximálne opatrní.
Veľmi náročná je situácia aj v Kremnických vrchoch. Stroje upravujúce trať majú problémy dostať sa cez spadnuté stromy, ktoré musia byť z tratí odstraňované. V hlbokom snehu je to veľmi náročná robota. Počas uplynulých dní napadlo v tejto oblasti aj viac ako pol metra snehu, najmä v hrebeňovej časti.
Ľudia, ktorí sa snažia upraviť pre nás trate majú náš obdiv za neskutočné nasadenie. Teraz si zvlášť uvedomujeme, že nie len naša vďaka ale aj príspevky na úpravu tratí môžu pomôcť v ich úsilí, ktoré okrem osobného nasadenia sú potrebné aj na zabezpečenie chodu techniky.

Vďaka ZaARES Banská Bystrica, Cyklosanté, Kordícky Hrebenák, Biela stopa Kremnica a všetkým ostatným, ktorí idú v tejto situácii na doraz.

Želám nám všetkým do nového roka všetko najlepšie, veľa zdravia a radosti v zasnežených horách. Správajme sa zodpovedne a verme, že bude lepšie.

Fotografie sú od upravovateľov tratí pre ilustráciu, aký ťažký je boj s prírodným živlom.


     
Informácie | 28.12.2020 | Michal Vojtas | Čítané 1535x | 0 príspevkov v diskusii
Verejná zbierka na spustenie nových bežkárskych tratí v Nízkych Tatrách ide do finále!
Čertovica bude novým centrom bežkovania v Nízkych Tatrách na strednom Slovensku

Sedlo Čertovica v Nízkych Tatrách ponúka ideálne podmienky na vytvorenie bežkárskych tratí. Priemerná nadmorská výška viac ako 1000 m n.m. je garanciou prírodného snehu minimálne počas dvoch mesiacov v roku a desiatky kilometrov udržiavaných lesných ciest ponúkajú nekonečné možnosti. Pomôžte občianskemu združeniu Horské Spoločenstvo už túto zimu pripraviť profesionálne bežkárske trate s kilometrami zážitkov. Podľa získanej finálnej sumy plánujeme pripravovať trate na skate a, ak rozpočet dovolí, aj klasickú stopu.

ZBIERKA

Verejná zbierka na technické zabezpečenie sa ukonči na konci roka 2020 a prispieť je možné na platforme:

https://www.startlab.sk/bezkarsketrate

Po minulej sezóne máme za sebou testovací ročník, kedy sme sprístupnili 15 kilometrov bežkárskych tratí pomocou staršieho ratraku, ktorého limity nám nedovoľujú pripraviť seriózne trate do ďalších sezón. Ratrak sme viac času opravovali, ako na ňom jazdili a aj tak sme ho presvedčili iba na zatáčanie do jednej strany.

Aj napriek provizórnemu režimu sme sa nevzdali a záujem verejnosti nás povzbudil v ďalšom snažení.

Našim cieľom je od tejto zimnej sezóny pre vás pripravovať profesionálne a bezpečné bežkárske trate v unikátnom prostredí Nízkych Tatier.

Vzhľadom na ťažké vysokohorské podmienky potrebujeme adekvátne technické vybavenie, ktoré dokážeme zabezpečiť len s vašou pomocou. Pomôžte nám kúpiť ratrak.

Odmenou pre Vás budú, okrem zážitkových a bežkárskych odmien, ktoré za podporu získate, aj nádherné výhľady na Horehronie, Vysoké a Nízke Tatry. Pokojné chvíle plné oddychu si užijete počas prechádzok na menej náročných tratiach aj s celou rodinou.

Aktívni a náročnejší športovci si prídu na svoje na dlhších tratiach s väčšími prevýšeniami s redším vzduchom.

TRASY

Plánované trasy v celkovej dĺžke viac ako 40 kilometrov, budú vzdialenosťou a prevýšeniami vhodné pre všetky kategórie bežkárov:

V závislosti od snehových podmienok chceme sprístupniť trate už počas nadchádzajúcej zimnej sezóny 2020/2021. Ako prvú spustíme 6 kilometrovú nenáročnú vyhliadkovú hobby trať Čertovica - Útulňa Líška - Záver Líškovej doliny - a späť s panoramatickými výhľadmi.


Vyhliadková jazda do obce Jarabá je 9 kilometrová "zjazdárska" trať s klesavým charakterom (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Letisko - Horná Jarabá - Kyslá), na konci ktorej uvíta bežkárov chata Jarabatá.

Za optimálnych snehových podmienok pripravíme aj náročnejšie trate. Sem patrí 20 kilometrový okruh (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Rázcestie nad Bukovinkou - Čučoriedky - Letisko - Sedlo za Lenivou - Čertovica) a prepojenie s bežkárskymi traťami "Pohanské" nad obcou Mýto po Ďumbierom po magistrále, ktorá sa tiahne 16 kilometrov hrebeňom (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Letisko - Šanské - Pohanské).

Prepojenie s obcou Braväcovo na Horehroní zabezpečí južná 15 kilometrová trasa (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Rázcestie nad Bukovinkou - Leňušská dolina - Braväcovo)


Ideálny východiskový bod na trate je horské sedlo Čertovica, v blízkosti turistickej značky Čertovica motorest (1229 m n. m.), kde sa nachádza aj turistická ubytovňa Domček Horskej Služby, ktorý bude slúžiť aj ako zázemie pre požičovňu bežkárskeho vybavenia.

Tešíme sa na sneh bohatú zimnú sezónu.
Ďakujeme!

Pre ďalšie informácie alebo podporu v roku 2021 nás kontaktujte:
https://www.startlab.sk/projekty/1750-bezkarske-trate-na-certovici
https://www.facebook.com/bezkarsketratecertovica
horskespolocenstvo@gmail.com

     
Kremnické vrchy - Skalka | 2.12.2020 | Matej Libič | Čítané 2112x | 2 príspevky v diskusii
Sezóna môže začať, čakáme na sneh a mráz
Informácie pred zimnou bežkárskou sezónou 2020/2021

Záhradnícke a rekreačné služby zodpovedajú za úpravu bežeckých tratí vo východnej časti Kremnických vrchov, v Starohorských vrchoch a za prevádzku Areálu zimných športov na plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici. Radi by sme preto informovali o novinkách a zaujímavostiach, ktoré môžu bežkári očakávať v nadchádzajúcej zimnej sezóne.

Počas jesene prebiehali intenzívne prípravy na nadchádzajúcu zimnú sezónu. Veľké problémy nám urobila októbrová snehová nádielka na horách, kedy ťažký sneh polámal veľké množstvo prevažne listnatých stromov. Mnohé trate boli úplne nepriechodné. Prepilovali sa tak trate medzi Šachtičkami a Donovalmi po hrebeni a zvážnica zo Šachtičiek popod Jelenskú skalu po Izbicu. Hlavne zvážnica sa po mnohých rokoch naozaj precízne prepílila a vyčistila. Dvaja pilčíci spolu s traktorom, ktorý kosil a mulčoval jej okraje ju spriechodňovali viac ako týždeň. Výsledok však stojí za to a počas zimy sa to určite odzrkadlí aj na kvalitnejšej úprave. Rovnaká kalamita bola aj v Kremnických vrchoch, kde sa trate tiež spriechodňovali aj za pomoci dobrovoľníkov niekoľko dní. Prípravy prebiehali aj v areáli kúpaliska, kde sa okrem kosenia realizovali aj orezy drevín pozdĺž okruhu, aby sa na nich nezachytával umelý sneh a neohrozovali bežkárov. Treba tiež poznamenať, že spolupráca s majiteľmi pozemkov, na ktorých sa trate upravujú, je aj naďalej dobrá a počas zimy nemáme hlásené žiadne obmedzenia z dôvodu ťažby dreva.
V sedle Tri kríže chceme od tejto sezóny zvýšiť bezpečnosť. Bežkári, ktorí poznajú toto miesto určite vedia, že je to jedno z miest, kde treba byť veľmi obozretní. Prenášanie bežiek skratkou, ich následné obúvanie, do toho strmý zjazd do sedla a strom takmer v strede trate sú kombinácia, ktorá neraz viedla ku krízovým situáciám aj pádom. Nebezpečný strom sme obalili ochranným matracom a osadili tabuľky upozorňujúce na potrebu spomalenia v zjazde. Pri prvej úprave chceme na miesto ešte osadiť oplôtky, ktoré zabránia tomu, aby bežkári, ktorí prenášajú bežky skratkou vchádzali priamo na trať v tomto nebezpečnom mieste, ale pokračovali ešte pár metrov súbežne a obúvali si bežky kúsok ďalej.
Do novej sezóny vstúpime s vynovenou technikou. Ide hlavne o nový veľký skúter s adaptérom, ktorý bol za takmer 40.000 € zakúpený ešte vo februári. Pre pandémiu sa však do terénu dostal iba raz. Využívať ho budeme prevažne v Areáli zimných športov na plážovom kúpalisku a na tratiach na Šachtičkách. Po pätnástich sezónach prevádzky sa generálnej opravy za viac ako 20.000 € dočkal aj ratrak PistenBully 100, ktorý upravuje trate v Kremnických vrchoch. Posilnili sme tiež zasnežovanie Areálu zimných športov. K dvom snežným kanónom pribudne v tejto sezóne tyčové snežné delo V3 od spoločnosti Technoalpin, s ktorou sme pred zimou nadviazali spoluprácu. Tyč nám bezplatne zapožičali a začiatkom decembra sme ju už aj úspešne otestovali.
Počas zimy tak budeme zabezpečovať úpravu takmer 70 kilometrov bežeckých tratí. V Starohorských vrchoch sú to trate Šachtičky – Donovaly po hrebeni a popod Jelenskú skalu, v Kremnických vrchoch trate Králiky – Skalka, Králiky – Hostinec, Králiky – Horné Pršany, Králiky – Kordíky, Králiky – Kordíky cez Kordícku zvážnicu a bežecká areál na Králikoch. Počas sezóny bude na kúpalisku v Banskej Bystrici opäť v prevádzke Areál zimných športov s upravovanou bežkárskou trasou. Jeho prevádzka je však závislá od množstva prírodného snehu, resp. od mínusových teplôt vhodných na výrobu dostatočného množstva technického snehu. Cieľom zostáva pripraviť kvalitnú trať v dĺžke 800 metrov najneskôr do začiatku vianočných sviatkov. V prípade priaznivého počasia sa predĺži na asi 1000 metrov a cieľom zostáva aj zasneženie plochy určenej na výučbu bežkovania. Po ročnej prestávke by sme chceli opäť organizovať aj bezplatné kurzy bežkovania, no všetko je závislé od počasia aj od pandemickej situácie.
<br><br>     
Informácie | 27.11.2020 | Cyklo Santé | Čítané 2998x | 2 príspevky v diskusii
Ako je stredisko Skalka pripravené pred zimou.
Čo sa urobilo a čo sa chystá

Dovoľte mi z tohto miesta pozdraviť všetkých bežkárov a podať niekoľko základných informácií o tom, čo je nové na Skalke.
Približne od polovice leta sme začali s prepilovaním a kosením v časti tratí "Stredný a Horný Kiar". Sú to dva nádherné úseky , ktoré sa ale roky nedali využívať bežkármi. Som presvedčený, že pre mnohých to bude príjemné prekvapenie. Ďalej sa nám podarilo odvodniť, vydrenážovať a zasypať kamennou drťou hlboké jamy smerom od In line okruhu do Bystrického sedla. Vďaka tomu budeme môcť upravovať spomenutý okruh už pri minimálnej vrstve snehu. Týmto prácam sme venovali neskutočne veľa času, materiálu a tiež financií. A keď sme si mysleli, že je takmer všetko pripravené, prišla snehová kalamita. Opäť sme vyrazili na štandardné trate na Skalke a tiež na Južný okruh. Trvalo nám niekoľko dní, kým sa nám podarilo odstrániť všetky popadané a polámané stromy.
Ďalej by som rád informoval o tom, že bežecký areál sa asi DOČKAL!!!!
Po niekoľkých rozhovoroch a rokovaniach sa primátor A. Ferenčik dohodol s firmou Technoalpin o zapožičaní snežného dela na skúšobnú prevádzku. Je potvrdené, že snežné delo bude dovezené na Skalku v priebehu budúceho týždňa. Malo by sa napojiť na vodu z nádrží, ktoré sú zakopané pod štadiónom. Ak sa jeho prevádzka osvedčí, tak sa zainteresované strany dohodnú o jeho ďalšom používaní.
Čo sa týka úpravy tratí-všetku techniku máme pripravenú. Hneď, ako to bude možné, začneme upravovať, pretože verím, že bežkovať sa bude môcť.
Pred prichádzajúcou zimnou sezónou chcem všetkým zaželať pevné zdravie a veľa pekných zážitkov v bežeckej stope.
Roman Béreš Cyklo-Santé.

     
Informácie | 26.11.2020 | Karol Kováč | Čítané 1915x | 7 príspevkov v diskusii
Bežecké lyžovanie a pandémia Covid-19
Ako bude vyzerať nadchádzajúca sezóna?

Pred blížiacou sa sezónou, ktorá je už predo dvermi si priaznivci lyžovania kladú otázky, ako a či vôbec sa budú môcť venovať v zimných mesiacoch svojmu obľúbenému športu. V médiách sa táto téma objavuje často.
Ešte väčšiu dilemu majú pred sezónou prevádzkovatelia lyžiarskych areálov. A to nielen u nás, situácia je v celej Európe neprehľadná.

Podľa najnovších informácií sa otváranie slovenských zimných stredísk bude koordinovať v rámci Európy a ich otvorenie sa predpokladá až 10. januára 2021.

Strašiakom pre autority, ktoré rozhodujú o tom, či strediská lyžovania otvoriť alebo nie, je známy prípad rakúskeho strediska Ischgl, ktoré sa stalo v uplynulej sezóne ohniskom šírenia koronavírusu.
Je preto pochopiteľné, že v jednotlivých krajinách sú opatrní v rozhodovaní, aby znova nenastalo nekontrolovateľné šírenie vírusu.

V prvej vlne boli aj u nás v marci lyžiarske strediská uzavreté. Žiaľ pod lyžiarske strediská boli zahrnuté aj strediská bežeckého lyžovania.

Od začiatku pandémie už ubehlo 9 mesiacov a o koronavíruse, jeho šírení a následkoch už vieme oveľa viac.Preto by sme mohli očakávať rozumné rozhodnutia a usmernenia ako a za akých podmienok lyžiarske strediská otvoriť a nie skratkovito prezentovať, že lyžiarske strediská môžu byť ohniskami nákazy tak ako sa k tomu dnes vyjadrujú niektorí politici - lebo Ischgl.

Dnes už vieme, že:

1. Pre šírenie vírusu sú najlepšie podmienky v uzavretých nevetraných priestoroch, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí, ktorí sú spolu bez prekrytia dýchacích ciest a nedodržiavajú sociálny odstup. Čím dlhšie sa v takomto priestore zdržujeme, tým väčšie je nebezpečenstvo, že sa vírusom nakazíme. Teda aj v spomínanom rakúskom stredisku k šíreniu vírusu dochádzalo pri zhromaždeniach ľudí v uzavretých baroch či reštauráciách. Určite nie tým, že jeden zjazdár prefrčal vedľa druhého na svahu.

2. Ďalším komunikovaným nebezpečenstvom je mobilita ľudí, ktorá prispieva k tomu aby sa vírus mohol šíriť z jednej lokality do druhej.

3. Najohrozenejšou skupinou ľudí, pre ktorých je vírus najnebezpečnejší sú starší ľudia, obézni a ľudia, ktorí trpia na iné závažnejšie ochorenia. Čiže ľudia so zníženou imunitou a podlomeným zdravím.

Asi tiež rozumieme tomu, že odborníci v oblasti infektológie prijímajú také opatrenia, aby sme naše rozvrátené zdravotníctvo nedostali do kolapsu. Tomu sa dá rozumieť a mali by sme s tým súhlasiť. Zdôrazním, súhlasiť s tým o čom rozhodnú odborníci!
Toľko zdravotnícke okienko. Verím, že to veľká väčšina populácie aj u nás vie a že sa podľa toho aj správa. Chcel som to však zhrnúť aby som zdôvodnil moje názory, ktoré chcem prezentovať ďalej.

Keďže sme na serveri zameranom pre bežkárov, budem tu prezentovať svoj názor na to, čo si myslím o tom či je možné prevádzkovať strediská bežeckého lyžovania.

V kontexte toho, čo vieme po mesiacoch pandémie, ktoré som vyššie zhrnul do troch najdôležitejších bodov si myslím, že bežecké lyžovanie nemôže prispieť k zhoršeniu pandemickej situácie. Prirovnal by som to k horskej turistike, ktorá nikdy nebola zakázaná, naopak, pobyt v prírode sa aj z medicínskeho hľadiska odporúča. Nezachytil som žiadnu informáciu, že by bolo identifikované nejaké ohnisko nákazy napríklad z v lete preplnených Tatier. Tak prečo uvažovať o zatváraní bežkárskych stredísk?

Pri bežeckom lyžovaní sa stretáva množstvo ľudí v uzavretom a nevetranom priestore? Nie!

Pri bežeckom lyžovaní dochádza k zvýšeniu mobility? Áno, v takej miere ako pri ceste za turistikou alebo iných výletov do prírody, ktoré povolené sú. Avšak pri dodržaní základných pravidiel, ktoré sú povinní všetci rešpektovať aj pri návšteve obchodov, cesty do práce, k lekárovi, za príbuznými vieme riziko prenosu takmer vylúčiť.

Ako by sa teda dalo zdôvodniť to, že bude vydaný zákaz prevádzkovať bežkárske trate? Podľa mňa seriózny argument k tomu neexistuje. Iba pod zámienkou zníženia mobility? Nemôžeme predsa prinútiť ľudí zostať sedieť doma, zakázať im pohyb, aktívne žiť. S koronavirusom sa už naozaj naučme koexistovať. Dodržujme všetky hygienické opatrenia ale nezatvárajme ľudí do domáceho väzenia.

Pobyt v prírode na čerstvom vzduchu zvyšuje imunitu, pomáha predchádzať obezite a pohyb všeobecne prispieva k zlepšovaniu kardiovaskulárneho systému človeka. Dovolíme turistom voľne sa pohybovať v prírode ale zakážeme turistom-bežkárom pohyb na lyžiach na bezpečne upravených tratiach? To predsa nemá logiku. Tak verím, že prevládne zdravý úsudok a k takémuto zákazu nepríde.
Pri bežeckom lyžovaní sa netvoria rady na vleky a lanovky, nie sme nútení sedieť spolu s cudzími ľuďmi v kabínke lanovky alebo na sedačke.

Dokonca by bolo, podľa môjho názoru, možné za stanovených podmienok otvoriť aj zjazdárske strediská ak vylúčime všetky činnosti, ktoré s lyžovaním nesúvisia. Žiadne otvorené bary pri svahu a reštaurácie, žiadne zábavné podniky. Obmedzenie počtu ľudí na sedačkách a lanovkách, prekrytie tváre pri čakaní na lanovky a vleky. Tiež by mohli ubytovacie zariadenia poskytovať ubytovaným hosťom stravovanie vo svojich priestoroch tak, ako je to napríklad v Česku.

Nebráňme ľuďom v aktívnom pohybe, nevymýšľajme nezmyselné opatrenia len preto, že nie sme schopní cielené opatrenia aj následne kontrolovať a vymáhať ich dodržiavanie. Jedným z takýchto nezmyselných opatrení je povinné nosenie rúšok na voľnom priestranstve len preto, lebo je to tak jednoduchšie ako vysvetľovať, kedy je ich použitie potrebné aj vo vonkajších priestoroch.
Počas prvej vlny sme tak museli pri behu, či bicyklovaní mať prekryté dýchacie cesty. Dnes už našťastie pri športovaní platí výnimka.

Ja verím, že do bežeckej stopy sa dostaneme už čoskoro, musíme si však počkať na priaznivé snehové podmienky, ktoré sú zatiaľ v nedohľadne.
Teším sa na stretnutia v bielej stope a budem rád ak sa vyjadríte k tejto problematike v diskusii pod článkom.

Ilustračné obrázky sú výstrižky zo sme.sk, ta3.com, refresher.sk a 24hod.sk


     
Kremnické vrchy - Skalka | 16.11.2020 | Karol Kováč | Čítané 2507x | 1 príspevok v diskusii
Vandalizmus na bežkárskych tratiach
Na Skalke pri Kremnici ničili značenie tratí

Pre minuloročnou sezónou pribudlo na bežkárskych tratiach nové značenie tratí, ktoré významne pomohlo bežkárom orientovať sa pri pohybe najmä v okolí štadióna Rudolfa Čillíka.
Mesto a organizácie zainteresované do úpravy bežeckých tratí tak prispelo k bezpečnosti a lepšej orientácii na spletitých tratiach pre bežkárov. Do údržby a príprave tratí tak mesto a Kremničania každoročne vynakladajú veľa úsilia a aj financií aby trate boli čo najlepšie pripravené.
Aj pred touto sezónou bolo na tratiach odpracovaných veľa hodín na to, aby bežkári v tomto stredisku našli čo najlepšie podmienky pre svoj šport.
Pri októbrovom prvom snežení, sprevádzanom silným vetrom spadlo na trate množstvo stromov, ktoré bolo potrebné odstrániť aby boli cez zimu priechodné. Na niektorých miestach na trati do Bystrického sedla boli zasypané a odvodnené jamy tak, aby sa trate dali upravovať už pri malej vrstve snehu. Tu odviedli chlapci s Cyklo-Santé kus výbornej práce.

A potom je tu malá skupina ľudí, ktorí so svojím postojom v spoločnosti sa rozhodnú asi len tak pre zábavu a dokazovaním si akí sú geroji, urobiť si výlet do prírody a vybúriť sa činnosťou, ktorou ničia úsilie iných ľudí. Ťažko pochopiteľný čin pre normálne uvažujúceho človeka. Zničiť značenie tratí poohýbaním stĺpikov, postŕhaním a zničením tabuliek si dokazovali čo? Akí sú hrdinovia, že ich pri tom nikto nevidel? Akú majú silu, keď to dokázali? Akí sú výnimoční? Oslavovaní podobne tupo rozmýšľajúcim stádom nasledovníkov? Kde berú takýto ľudia inšpiráciu pre svoje konanie? Otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Zničených bolo celkom asi osem smerovníkov, obnova ktorých bude opäť stáť nejaké financie a prácu tak, aby mohli slúžiť svojmu účelu.

Nebuďme k činom takýchto ľudí ľahostajní a spoločne sa snažme, aby sme si vážili prácu iných.

Na prvých troch fotografiách je vidieť úpravu problematických úsekov do Bystrického sedla, na ďalších potom aj spúšť po vyčíňaní vandalov na značeniach tratí.


     
Kremnické vrchy - Skalka | 2.9.2020 | Karol Kováč | Čítané 2166x | 1 príspevok v diskusii
Stredisko bežeckého lyžovania Skalka pri Kremnici
Názor na stredisko pred sezónou

Reagujem na tému budovania tratí pre bežecké lyžovanie na Skalke v Kremnických vrchoch v článku uverejnenom v Kremnických novinách z roku 2011. Jeho autor, Ivan Petráš ho zdieľa na sociálnej sieti FB. Reagoval som tam krátkym komentárom s odkazom, že viac k téme rozviniem na tomto mieste.

Začnem teda citovaním môjho komentára aby som plynulo prešiel k pokračovaniu.

Ivan, prečítal som si znovu Tvoj článok. Celkom pekne si to zhrnul v tej dobe. Áno, máš pravdu, za všetkým treba hľadať ľudí. Bez zanietenia dobrovoľníkov ale aj ochoty obetovať financie by to určite nešlo. To, že Skalka vyzerá dnes tak ako vyzerá je vizitka tých ľudí a vedenia mesta, ktoré rozhoduje o použití peňazí aj na takýto účel. Za všetko pozitívne sme my bežkári vďační a to myslím naozaj úprimne. Tak ako aj ty uvádzaš v článku, mnoho vecí u vás sa robí bez hlbšieho premýšľania s ohľadom na to, čo bude v budúcnosti. Preto sa urobilo aj dosť chýb. Je asi prirodzené pre človeka, ktorý veľa energie vynaloží na prospech iných a v záujme pomôcť vybudovať niečo prospešné, tak reaguje na pripomienky a prípadnú kritiku veľmi negatívne. Rozumiem tomu, možno by som reagoval podobne aj ja, neviem to posúdiť. Táto skutočnosť nesie so sebou aj dôsledky. Mnohí z vás, nebudem menovať, sa po dobre mienených pripomienkach a kritike, čo by sa mohlo robiť inak, urážajú a sú demotivovaní, rezignujú. Prichádzajú ďalší, ktorí majú tiež svoje zámery ako pomôcť bežeckému lyžovaniu. Trochu ma táto téma naštartovala, takže tu v komentári je malý priestor na to aby som sem vtesnal všetky myšlienky.

Takže pokračujem:

Urobili ste kus práce, všetko si pekne popísal v článku v Kremnických novinách:
https://www.kremnica.sk/2011/11/30/ako-vznikali-nove-trate-pre-turisticke-bezecke-lyzovanie-na-skalke-a-v-kremnickych-vrchoch-po-roku-2004/?fbclid=IwAR0d89pAoOTf2DHShYwOoAcGmL_5zooRDfdU93KTWoggrXt2Qf9cXLfy_8I

Ešte raz, vďaka za úsilie, energie dobrovoľníkov a organizácií, ktoré si menoval. Skalka je aj preto jedno úžasné stredisko pre rekreačných bežkárov.

Aby to tak bolo aj naďalej, tak je potrebné každý rok pred sezónou trate prepíliť, upraviť niektoré rozbité časti zvážnic po lesníkoch, ktorí ťažia drevo, zmulčovať vyrastajúcu buriny a náletové kríky.
Tu sa dostávame k problematike ako tie vybudované trate udržiavať aby plnili svoj účel a nevyšla nazmar námaha, ktorú ste do toho vložili. Nemenej dôležitá je samozrejme úprava tratí počas sezóny. Na Skalke sme odkázaní výlučne na prírodný sneh, takže tá úprava musí byť robená so srdcom. Snehové podmienky sú postupne horšie a horšie a preto je potrebné reagovať okamžite, cez týždeň, v nedeľu, o pol noci, v októbri, na Štedrý deň či na Veľkú noc. Aby to tak bolo, treba mať koncepciu, systém, peniaze a vôľu odhodlaných ľudí. Ak to takto sezónu alebo dve nebude, vami vybudované trate budú nanič, Skalka ako raj bežeckého lyžovania bude upadať.

Môj pohľad ako to dnes funguje.

Niektorí rezignovali, iní sa snažia aby to fungovalo. Každá sezóna sa rieši za pochodu s nasadením a obetavosťou jednotlivcov, takže vždy sa podarí sezónu zvládnuť. Dokedy? Chýba systém, koncepcia ako som už písal. Súčasné vedenie mesta sa stavia k problematike bežeckého lyžovania oveľa lepšie ako to bolo v minulosti. Pred sezónou rôzne skupiny dobrovoľníkov zorganizujú brigádu na prepílenie a vyčistenie tratí. Pribudli stroje na úpravu - bez koncepcie, systému. Stroj kúpil Roman, lebo už sa nechcel donekonečna doprosovať aby sa trate upravovali, zobral to do vlastných rúk. Stroj kúpila TJ Biela Stopa, ďalšie stroje, ktoré sú na Skalke dlhšie sú ani neviem koho, nakúpené za Eurofondy(?). A keď konečne nasneží tak existuje nejaký semafor (dnes populárny výraz), čo sa bude diať? Ak nie, tak je najvyšší čas práve teraz prijať zásadné rozhodnutia kto, kedy a čo má urobiť aby sezóna prebehla tak ako sa na takéto stredisko patrí. Dovolím si napísať, že aj prispením tohto servera a požiadaviek bežkárov sa podarilo zaviesť systém DOBROVOĽNÉHO prispievania na úpravu tratí. Stále to nie je povinné, keď by sa mohlo ešte viac získať na úpravu tratí a rozvoj strediska.

Mesto urobilo pre bežkárov niekoľko pozitívnych krokov.
Pribudli WC a na mieste sú už aj kontajnerové šatne, ktoré snáď túto sezónu budú v prevádzke aj s odkladacími skrinkami.
Zasnežovanie - nekonečný príbeh. Pribudla jama pre zásobník vody, nove čerpadlo. Tak snáď nebudeme na jeho spustenie čakať ďalších 10 rokov...
Vedenie mesta je podľa mňa kompetentné na to aby prijalo trvalo udržateľnú koncepciu ako spravovať bežkárske trate na Skalke a ako ďalej rozvíjať služby pre bežkárov.

No a ešte jeden názor ako sa vyriešilo napojenie na severný okruh. Obchvat nebolo vôbec dobré riešenie aj vzhľadom na to, že mesto povolilo v jeho trase výstavbu vyhliadkovej reštaurácie. Obchvat prekáža zjazdárom a zjazdári bežkárom. Tunel by bol jednoznačne lepším a komfortnejším riešením. Vôbec si nemyslím, že by sa mal budovať nejakým podkopávaním. Vo svahu by sa terénnou úpravou dal vytvoriť priestor, ktorý by sa prekryl betónovými dielmi. V dĺžke cca 100-150 metrov by to určite nebola oveľa drahšia investícia ako úprava terénu obchvatu v dĺžke 700 metrov. Navyše by mohla na inak nudnej zjazdovke vzniknúť vlna, ktorá by ju zatraktívnila. A že v tuneli by nebol sneh? Raz sa tam nahrnie a bude tam možno do leta.

No a na záver. Zasa iba kritika? Nie. Každý, kto to dočítal až do konca pochopí, že sú to len moje názory a pohľad ako to vidím. Možno pre niekoho inšpirácia, pre niekoho popísanie situácie človeka, ktorý má Skalku rád a považuje ju za svoju súčasť života a druhý domov.

Prajem Kremničanom aby našli aj naďalej dostatok odhodlania, nadšených ľudí a aj prostriedkov aby udržali a zlepšovali tento nádherný kút Slovenska v stave, keď tam nájdeme vždy, keď to príroda umožní, krásne trate pre bežecké lyžovanie. Teraz je treba si sadnúť so všetkými, ktorí chcú pomôcť a urobiť rozhodnutia. Možno o 2 mesiace nás príroda prekvapí, nebolo by to nič výnimočné.

Držím palce za všetkých, ktorí sa k vám radi vracajú.


     
Euroloppet | 31.8.2020 | Karol Kováč | Čítané 1296x | 0 príspevkov v diskusii
GSIESERTAL LAUF 2021-Organizátori: „Na 99,9 % sa preteky uskutočnia"
Tlačová správa organizátorov z 31. augusta 2020

GSIESERTAL LAUF, KTORÝ SA MÁ USKUTOČNIŤ VO FEBRUÁRI - ORGANIZÁTORI: „Na 99,9 % SA PRETEKY USKUTOČNIA"

1. septembra sa začnú prijímať registrácie na 38. ročník Gsiesertal Lauf, ktorý je naplánovaný na 20. a 21. februára.

V prípade problémov v dôsledku pandémie COVID-19 vám budú registračné poplatky vrátené v plnej výške alebo budú presunuté na rok 2022.

Trasy budú ako zvyčajne otvorené začiatkom decembra. Podchod do Taistenu je takmer pripravený a urobia sa zlepšenia v oblasti štartu a cieľa


"Pesimista sa sťažuje na vietor; optimista očakáva, že sa to zmení; realista pripravuje plachty “.
Zdá sa, že anglický teológ a matematik William George Ward inšpiroval Waltera Felderera a organizačný výbor Gsiesertal Lauf.
„Na 99,9% je istota, že sa závod v roku 2021 uskutoční,“ uviedol Felderer.

1. septembra sa otvorí registrácia pre 38. ročník Gsiesertal Lauf naplánovaný na 20. a 21. februára 2021.
V tomto období je organizačný výbor pod tlakom - dokončujú sa organizačné opatrenia a nadväzujú sa nové partnerstvá.
„Verejné orgány a všetci naši partneri s nami budú pokračovať v spolupráci. Vzhľadom na ťažké obdobie sme očakávali ukončenie niektorých partnerstiev. Namiesto toho sa všetko potvrdilo a dokonca prichádzajú noví partneri. Vďaka živému prenosu na tému RAI Sport sa naše podujatie a spolu s ním aj naši partneri zviditeľnili,“ uviedol Walter Felderer.

Organizačný výbor z Južného Tirolska sa vždy ukázal ako veľmi efektívny a kompetentný.
Gsiesetal Lauf nebol od svojho vzniku v roku 1984 nikdy zrušený, a to ani v prípade nedostatku prírodného snehu. Organizátori sú pripravení dodržiavať všetky predpisy COVID-19. Majú silnú vôľu preteky zorganizovať a sú presvedčení, že „na 99,9% sa podujatie uskutoční“.
Registráciu je možné vykonať na preteky 30 a 42 km CT naplánované na sobotu 20. februára a pre účastníkov vo voľnej technike v nedeľu 21. februára. Ak sa účastníci prihlásia na oba dni, získajú zľavu z registračného poplatku.

Organizátori informujú, že do 31. decembra sa rozhodnú, či podujatie potvrdia, v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať pandémia COVID-19. Ak by malo byť podujatie zrušené (... spomínaná 0,1% šanca), ktokoľvek, kto sa na podujatie zaregistroval sa môže rozhodnúť, že dostane 100% refundáciu alebo si presunie registračný poplatok na rok 2022.
V Gsiesertale sa vykonávajú práce na zlepšení podmienok podujatia. Podchod do Taistenu umožní vyhnúť sa prechodu cez cestu a bude pripravený do jesene. Vylepšenia sa urobia v oblasti štartu a pravdepodobne aj v oblasti cieľa.
Gsiesertal Lauf, ktorý sa v roku 2021 uskutoční po 38. raz, je rok čo rok čoraz úspešnejší vďaka obrovskej pomoci, ktorú ponúka 450 dobrovoľníkov. Výdatný obed, ktorý pripravili šéfkuchári Gsiesertaler, sa osvedčil - bolo by svätokrádežné nazvať to cestovinová párty. Gsiesertal Kids Run bol tiež potvrdený. Tieto preteky sú súčasťou okruhu v Južnom Tirolsku a pretekov „Coppa Italia giovani Rode“.
Turistické združenie Gsiesertal - Welsberg - Taisten sa ako obvykle intenzívne usiluje pripraviť trasy, ktoré môžu využívať aj turisti. Každý vždy dúfa, že bude snežiť, ale prvých 15 km trás bude pripravených v deň svätého Ambroža, potom ďalších 10 km trás do 5. - 6. januára. Trate s dĺžkou 42 km bude pripravený do konca januára. Projekt v hodnote približne 100 tisíc eur, trasy využívajú najmä Taliani (65%), ale aj cudzinci (35%).
Teraz sa začínajú preteky o štartovné čísla, vo februári len o víťazstvo!

Viac informácií: http://www.valcasies.com

Press release 31st August 2020

GSIESERTAL LAUF TO TAKE PLACE IN FEBRUARY
ORGANISERS: “99.9 PERCENT SURE THE RACE WILL TAKE PLACE”

On 1st September registration will open for the 38th Gsiesertal Lauf scheduled for 20th and 21st February
In case of problems due to the COVID-19 pandemic, registration fees will be either refunded in full or kept for 2022
As usual, the trails will open in early December
The underpass to Taisten is almost ready and improvements will be made to the start and finish areas


“The pessimist complains about the wind; the optimist expects it to change; the realist adjusts the sails”. The English theologian and mathematician William George Ward seems to have inspired Walter Felderer and the organising committee of the Gsiesertal Lauf. “99.9 per cent sure the race will take place in 2021,” stated Felderer. On 1st September registration will open for the 38th Gsiesertal Lauf scheduled for 20th and 21st February 2021.
In this period the organising committee is under pressure – organisational arrangements are being completed and new partnerships are being established.
“The public authorities and all our partners will continue the collaboration with us. Given the difficult period, we expected some partnerships to end, instead everything has been confirmed and even new partners are coming. Thanks to the live coverage on RAI Sport, our event, and with it our partners, gained high visibility,” stated Walter Felderer.
The organising committee from South Tyrol has always proved to be very efficient and competent. Since its start in 1984, the Gsiesetal Lauf has never been cancelled, not even when there was little snow. The organisers are ready to comply with all the COVID-19 regulations. Everyone has a strong will to do the race, that’s why everyone is “99.9 per cent sure the race will take place”.
The registration can be submitted for the races of 30 and 42 km CT scheduled for Saturday, February 20 and for those in free technique on Sunday, February 21. If participants register for both days, they receive a discount on the registration fee.
The organisers inform that by 31st December they will decide whether to confirm the event depending on how things will pan out with the COVID-19 pandemic. If the event should be cancelled (…the famous 0.1% chance), anyone who has registered for the event can decide either to receive a 100% refund or keep the registration fee for 2022.
In Gsiesertal works are being carried out in order to improve everything in view of the event. The underpass to Taisten will make it possible to avoid crossing the road and will be ready by autumn. Improvements will be made to the start area and probably to the finish area as well.
Year after year, the Gsiesertal Lauf, which will take place for the 38th time in 2021, is getting more and more successful thanks to the enormous help offered by 450 volunteers. The hearty lunch prepared by the Gsiesertaler chefs has been confirmed – it would be sacrilege to call it pasta party. The Gsiesertal Kids Run has been confirmed as well. This race is part of the South Tyrol Cup circuit and of ‘Coppa Italia giovani Rode’.
As usual, the Tourist Association Gsiesertal - Welsberg – Taisten is strongly committed to preparing the trails, which can be used by tourists as well. Everyone always hopes that it will snow, but the first 15 km of trails will be ready by Saint Ambrose’s Day, followed by other 10 km of trails by 5-6 January. The course of 42 km will be completed by the end of January: a project of about 100 thousand euros, with the course used mainly by Italians (65%), but also by foreigners (35%).
Now starts the race for the bibs, in February the one for the victory!

More info: http://www.valcasies.com


     

strana 4 5 6 7 8