REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
DETAIL ČLÁNKU

Levočské vrchy | 27.10.2010 | Karol Kováč | Čítané 4310x | 0 príspevkov v diskusii
Levočské vrchy
Stav strediska a príprava na zimnú sezónu

Pred zimnou sezónou sme oslovili prevádzkovateľov stredísk bežeckého lyžovania s niekoľkými otázkami o situácii a zámeroch pred nadchádzajúcou zimou.
Na moje otázky odpovedal Marián Baláž, predseda Cross Country Levoča. Klub sa venuje bežeckému lyžovaniu a biatlonu v lokalite Levoča – Krúžok a Levoča – Vinná, kde sa stará o úpravu a udržiavanie bežeckých tratí. Všetky informácie o činnosti a aktivitách klubu nájdete na ich stránke http://cross-countryle.sk.

1.Aké zmeny čakajú na návštevníkov vašej oblasti v novej zimnej sezóne, čo sa zlepšilo a čo naopak skomplikovalo?

V bežeckom lyžiarskom areáli Levoča Nordic Center pripravujeme pred zimnou sezónou 20 km upravovaných bežeckých trati. S toho bude jeden úplné novy 5km okruh a 1,3km okruh pre deti.
V prípade dohody s Lesmi mesta Levoča chystáme hlavne počas víkendov spustiť bufet, kde sa bude podávať hlavne čaj, grog, káva, a jedlo- parky, grilovaná klobása, poprípade kapustnica s klobáskou.

2.Aké aktivity, preteky pripravujete v sezóne 2010/2011?

Bude to hlavne 12.2.2011 Levočsky pohár na 20km voľnou technikou (ženy na 10 km, žiacke a dorastenecké kategórie od 1- 7,5 km)

3.Koľko kilometrov tratí chcete v zimnej sezóne upravovať, akú máte techniku a kto vám v tejto činnosti pomáha?

20 km upravených tratí, ktoré upravujeme skútrom a frézou.

4.Koľko km tratí, aj neupravených je vo vašej oblasti bežkárom k dispozícii?

Minimálne 50 km neupravených tratí v krásnej oblasti Levočských vrchov s výhľadmi na Vysoké, Nízke Tatry, Kráľovu hoľu, Podtatranskú a Zamagurskú dolinu.

5.S akými najväčšími problémami sa pri udržiavaní tratí stretávate?

Horšou prístupovou cestou po intenzívnej ťažbe dreva.
Hlavne v období február a marec je v oblasti veľmi veľká snehová nádielka a určité úseky bežeckých tratí nám zafúkava veľkou masou snehu.

6.Máte ambície v budúcnosti svoje aktivity v oblasti bežeckého lyžovania rozširovať, organizovať preteky, predlžovať dĺžku tratí, zakúpiť techniku, zaviesť spoplatnenie tratí...?

-Určite áno. V prípade pretekov zachováme Levočský pohár, len predlžíme trať na 30 km a mame ambíciu v budúcnosti organizovať hlavne Slovenský pohár v behu na lyžiach žiackych a dorasteneckých kategórii.
- Momentálne intenzívne diskutujeme ohľadom možnosti zakúpenia ratraku na úpravu bežeckých tratí.
- Spoplatňovanie chystáme hlavne zavedením sezónneho Cross Country Ski Pasu.

7.Čo by podľa vás prispelo k zlepšeniu podmienok pre bežecké lyžovanie na Slovensku?

Lepší prístup samosprávnych krajov pri budovaní či modernizácii bežeckých lyžiarskych areálov a naučiť ľudí že aj za bežecké trate je potrebné zaplatiť. Tak ako za zjazdové lyžovanie...či iné športové areáli- telocvične, fitnes centra...a pod.

8.Ako by mohol server Bežkár.sk pomôcť bežkárom na Slovensku?
Hlavné možnosťou reklamy regionálnych centier pre beh na lyžiach, možnosťou umiestniť fotodokumentáciu, či video...a pod.

Toľko z odpovedí Mariána Baláža, predsedu klubu Cross Contry Levoča. Ja len dodám, že server www.bezkar.sk je otvorený všetkým aktívnym bežkárom, ktorí chcú prispieť k rozvoju amatérskeho bežeckého lyžovania na Slovensku. V súčasnosti má možnosť prispievať na stránky viac ako 60 zaregistrovaných užívateľov článkami a fotografiami. Povolené sú všetky, aj reklamné príspevky, ktoré súvisia s bežeckým lyžovaním. Na stránkach je tak možné zverejňovať ponuky na ubytovanie, občerstvenie, predaj a servis bežkárskeho vybavenia a propagáciu podujatí.
Želám nadšencom v oblasti Levočských vrchov priaznivé snehové podmienky v budúcej zimnej sezóne. Nech im vydrží nadšenie a majú dostatok prostriedkov na realizovanie cieľov. Určite sa oplatí navštíviť túto lokalitu.
Verím, že aj z oblasti Levočských vrchov budeme mať dostatok informácií o stave tratí a usporiadaných podujatiach.

Za odpovede ďakujem Mariánovi Balážovi, predsedovi Cross Contry Levoča.Diskusia k článku (0 príspevkov)

nie je pridaný žiadny komentár