REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
DETAIL ČLÁNKU

Beskydy - Javorníky | 15.12.2013 | Martin Kučerik | Čítané 3169x | 1 príspevok v diskusii
Medzinárodná stopa zdravia
Kysuce sa stávajú rajom pre bežkárov!

Združenie obcí Mikroregión Kysucký Triangel, obce Skalité, Čierne, Svrčinovec, získalo v roku 2012 finančnú podporu z Programu cezhraničnej spolupráce SK – CZ 2007 – 2013 Fond mikroprojektov na zakúpenie stroja na úpravu lyžiarskych bežeckých tratí, takz. lavínu. Lavína bude v tomto roku upravovať Medzinárodnú stopu zdravia, ktorá má 45 kilometrov a prevýšenie od 436 m.n.m. vo Svrčinovci po 836 m.n.m. na vrchu Liesková nad Skalitým.
Trasa sa začína aj končí pri bistre Snežienka (667m.n.m) v Skalitom – Serafínove, ku ktorému sa dostaneme autom, alebo zo 400 metrov vzdialenej železničnej zastávky Skalité – Serafínov. Po štarte pri Snežienke, stúpame 385 metrov severovýchodným smerom ku štátnej hranici. Vo výške 704 m.n.m. prekročíme cez lávku medzinárodnú cestu a pokračujeme oblúkom k hrebeňu Poľany (793 m.n.m) a odtiaľ severne opäť ku štátnej hranici, ktorú trasa kopíruje na vrch Kykula (819 m.n.m). Z osady Rieky (678 m.n.m) je možné zísť z trasy do centra obce Skalité. Od osady Rieky pokračujeme západným smerom k obci Čierne, kde prekročíme potok Čadečka (492 m.n.m) . Z tohto miesta je možné opustiť trasu k autobusovej zastávke Čierne - Polesie. Popri štátnej hranici pokračujeme smerom k Trojmedziu, v kilometri 11,8 prekročíme hranicu s Poľskom a pokračujeme k styku hraníc troch štátov (559 m.n.m) . Od Trojmedzia pokračuje trasa územím Českej republiky a v doline potoka Hrčava (504 m.n.m) sa otáča k juhu späť na Slovensko. Tu je možnosť pripojenia na trať buď osobným autom, alebo z neďalekej železničnej zastávky Čierne – Zastávka). Popri železničnej trati po700 metroch sa opäť stáča k severu cez Kozove vršky , ku štátnej hranici k obci Hrčava (588 m.n.m). Možnosť prepojenia na bežecké trasy Mosty u Jablunkova – Gírová v ČR. Trasa ďalej pokračuje údolím Čierneho potoka (484 m.n.m), kde sa dá napojiť z obce Čierne Nižný koniec a pokračuje smerom na Markov a Polgrúň (593 m.n.m, možnosť prepojenia na bežecké trasy Mosty u Jablunkova – Gírová v ČR). Od Polgrúňa sa po zelenej značke trasa stáča k Svrčinovcu, okolo kostola a požiarnej zbrojnice (436 m.n.m) k osade Lašutovci, kde prechádza na druhú stranu doliny, v celkovom kilometri 27 je možnosť napojenia k rekreačnej stope do osady U Deja, potom k Čerchli (683 m.n.m) a odtiaľ cez Stankovo k Trom kopcom po zelenej značke , kde sa napojí na červenú značku a pokračuje na Lieskovú (836 m.n.m). Vrchol Lieskovej opustíme po zelenej, odkiaľ sa popri potoku Drobiská dostaneme nad poľnohospodárske objekty (573 m.n.m), kde trasa prechádza cestu a vracia sa späť k juhu, aby začala stúpať okolo masívu Osolného (765 m.n.m) k štátnej hranici s Poľskom. Potom pokračuje popri hranici späť k bistru Snežienka.

http://www.regionkysuce.sk/sportove-moznosti/lyziarske-bezecke-trasy/62-medzinarodna-stopa-zdravia

Martin Kučerik
OŠK Fair-Play
Oščadnica




Diskusia k článku (1 príspevok)

Ďakujem pán Kučerík za obsiahlu informáciu a popis ďalšej upravovanej trasy pre bežkárov. Pridám popísanú trasu do oblasti Beskydy-Javorníky aby mohli užívatelia informovať o podmienkach a úprave popisovanej trasy. Poprosím ešte doplnenie informácie buď do článku alebo tu v diskusii, pre aké štýly bude trasa upravovaná. Či bude vhodná aj na voľnú techniku a v akej šírke. Ďakujem a prajem veľa zdaru.
pridal Karol dňa 15.12. 16:32