www.bezkar.sk - Fórum

Fórum o bežeckom lyžovaní
Aktuálny čas je Pon 22. Dec 2014 22:16:27

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Sob 11. Jún 2011 22:59:38 
Administrátor

:idea: Zo starého fóra je tu diskusia k voskovaniu bežiek :idea:

Od: Vasil
Dátum: 4.1.2011
Čas: 16:51:15
Chcem sa informovať na ak mi viete poradiť o výbere správneho vosku a následne oplikácii na sklznicu…Som zaciatočník …ďakujem za radu

Od: Karol
Dátum: 4.1.2011
Čas: 19:07:17
Ahoj Vasil! Voskovanie bežeckých lyží je hotová veda. Odporúčam Ti pozrieť si napr. túto stránku: http://www.kstst.sk/pages/lyze/vybava.htm. Alebo pozri si iné stránky uvedené v sekcii Odkazy. Je rozdiel pripraviť a navoskovať lyže na klasiku a voľný štýl ( korčuľovanie ). Ak si to prečítaš a potom budeš mať doplňujúce otázky, rád Ti ich vysvetlím. Jedným príspevkom vo fóre sa to jednoducho obsiahnuť nedá. Želám Ti pekný deň a veľa zážitkov na dobre namazaných bežkách.

Dátum: 5.1.2011
Čas: 18:29:43
To som prečítal ale som z toho ešte väčší jeleň ako predtým… Chcem navoskovať bežky na klasiku, turistiku. Najmä na neupravený sneh. Nedá sa to zjednodušiť? Som začiatočník. Mám bežky aj so šupinkami aj bez.
http://www.kstst.sk/pages/lyze/vybava.htm. Táto stránka je síce obšírna, ale už mi z tých voskov idú oči na kríž! :)

Dátum: 5.1.2011
Čas: 23:18:17
Skúsim to teda stručnejšie a trochu polopatisticky. Spomeniem si na moje začiatky, keď som absolútne nechápal čo sú to vosky a na čo vlastne slúžia.
Bežky sa od zjazdových lyží odlišujú tým, že sa používajú aj na lyžovanie do kopca. A od tohto sa skúsme odraziť. Takže potrebuješ aby sa lyže dobre kĺzali keď ideš dolu svahom a naopak aby sa nepodšmykovali, keď ideš do kopca. Na to potrebujeme bežky správne navoskovať.
Bežecká lyža je mierne prehnutá, čo umožňuje aby mohla byť využitá na zjazd i na stúpanie. Keď ideš dolu kopcom, tak stojíš na lyžiach a tlak na strednú časť lyží, pri správnom výbere dĺžky a tvrdosti, je taký, že sa táto časť takmer nedotýka snehu. Predstav si to tak, že práve určitá časť lyží pod Tvojimi nohami neprichádza do styku so snehom, takže sa kĺžeš len pomocou prednej a zadnej časti lyže. Tieto časti lyže je potrebné navoskovať sklzovým voskom ( parafínom, glídrom ), teda voskom, ktorý umožňuje dokonalé kĺzanie po snehu podobne ako zjazdovky.

Strednú časť lyže je potrebné navoskovať takzvaným stúpacím voskom. To znamená voskom, ktorý si predstav ako lepidlo na sneh. Táto časť lyže sa dostáva pri klasickom štýle do styku so snehom pri stúpaní a zabezpečí Ti aby sa lyža nepodšmykovala. Iste poznáš klasický štýl bežkovania, kde striedavo lyžiar prenáša váhu tela raz na jednu a potom na druhú lyžu. Vtedy pritlačí strednú časť lyže do snehu a tým pomocou vosku sa akoby prilepí o sneh a môže sa od podkladu odraziť. Ak si to pochopil, tak teraz Ti už musí byť jasné čo je sklzový vosk a čo je stúpací vosk a na ktorú časť lyže sa aplikuje.

Ešte je treba podotknúť, že dĺžka strednej časti lyže, ktorá slúži na odraz sa bežne nazýva MAZACIA KOMORA. Túto dĺžku si zmeriaš tak, že sa postavíš na lyže niekde vo vnútri na dokonale rovnú plochu rovnomerne oboma nohami. Niekto Ti musí asistovať a zasunie pod stred lyže kancelársky papier. Potom s ním posúva smerom k špičke lyže a miesto kam sa až dostane bez výrazného odporu sa označí. Tak isto postupuje smerom k päte lyže a tak isto urobí značku. Od jednej značky po druhú potom nanášaš stúpací vosk („lepidlo“). Ak nemáš možnosť takto si zmerať MAZACIU KOMORU, tak musíš len z praktických skúseností odhadnúť rozsah mazania stúpacím voskom. Orientačne MAZACIA KOMORA začína od päty bežeckej topánky smerom dopreu asi 20 až 30 cm pred špičku topánky. Čiže dĺžka mazacej komotry je 40 až 60 cm. Ale to je len orientačný údaj, ktorý zavisí od dĺžky a tvrdosti lyží.

A ešte stručne technika nanášania. Stúpací vosk sa jednoducho rozotiera na sklznicu lyže. Po natretí na lyžu sa pomocou korku zahladí. Predná a zadná časť lyže, ktorá sa upravuje na sklz sa natiera pomocou žehličky tak, že priložíš parafín na žehličku a necháš kvapkať roztopenú hmotu na sklznicu. Potom vrstvu rovnomerne zažehlíš. Keď parafín stuhne, tak ho škrabkou stiahneš tak, aby na sklznici nezostal žiaden zbytok. Následne ešte túto časť lyže prekartáčuješ nylonovým kartáčom.

A teraz aké vosky a parafíny používať. Na každom stúpacom vosku je vyznačené na akú teplotu a druh snehu sa používa. Tak isto aj na každom sklzovom vosku ( parafíne ) je vyznačené pre aký sneh je použitelný. Vosky a parafíny dostaneš kúpiť v rôznych značkách a treba si len vybrať.

Zložité? Aj áno, aj nie. Ak si pochopil princíp, tak je to celkom jednoduché. Zložitejšie je však trafiť sa tak, aby Ti lyže nepodklzovali a pri zjazdoch Ťa nebrzdili.
A ešte poznámka. Ak máš lyže so šupinkami, tak tieto mažeš len mimo šupiniek na sklz. Šupinky by mali nahradiť stúpací vosk, čo však neplatí úplne pri všetkých snehových podmienkach.

Snažil som sa byť "stručný" a zrozumiteľný. Neviem, či sa mi to podarilo…

Dátum: 6.1.2011
Čas: 07:56:46
Napísal si to skvele, jednoducho ale pritom úplne. Veľká vďaka! Už len nabehnúť do obchodu na vosky, prečkať oteplenie a môže sa ísť na bežky. Ešte raz vďaka!

Dátum: 6.1.2011
Čas: 09:48:04
Tak to som rád, že som Ti pomohol zorientovať sa. Snažil som sa napísať to zjednodušene. Aby si však pochopil hlavne techniku nanášania sklzových voskov tak si teraz ešte raz prečítaj tie návody na stránke KST Stará Turá alebo aj tu http://www.nyc-sport.cz , kde sú veľmi dobre popísané postupy pri príprave bežiek. Potom už len skúšať a testovať hlavne stúpacie vosky, ktoré sa používajú podľa teploty, vlhkosti a štruktúry snehu. Nezabudni so sebou nosiť škrabku a dobré je aj odstraňovač vosku. Môže sa Ti stať, že ak nesprávne navoskuješ bude sa Ti na sklznici lepiť vrstva snehu, takzvaná papuča. To potom musíš zoškrabať a skúsiť naniesť iný stúpací vosk. Tak želám veľa šťastných kilometrov na bežkách a verím, že si tento šport obľúbiš. Teraz to s počasím na najbližší týždeň až 10 dní nevyzerá dobre ale zima ešte nekončí a napadne nový sneh.

Od: Apolas
Dátum: 23.2.2011
Čas: 10:20:48
Zdravim vas sportovci :)

Karol, v poslednom prispevku spominas, ze sa ti na lyzu moze lepit sneh a urobi sa ti „papuca“. Ja som bol v sobotu lyzovat na Skalke, kde od rana padal sneh. Mal som namazany modry vosk este z predchadzajuceho tyzdna, lebo som nevedel ake bude hore pocasie. Este sme len vybehli na sneh a hned som mal na lyzi nalepene 2 cm snehu. Tak sme sa rovno otocili, zoskrabali stary vosk a skusali sme bez vosku. Prislo mi totiz nelogicke mazat maksi vosk na teploty okolo 0°. Ved ked sa lepi na tuhy vosk, na maksi sa bude lepit este viac. Alebo sa mylim?
Ostal som uplne bezradny, nakoniec sme lyzovali bez vosku, takze sa dost smykalo pri klasike, sneh sa stale lepil a dolu kopcom som par krat skoro urobil kotrmelec ked sa mi kvoli tej vrstve snehu zadrhavali lyze. Samozrejme ze sme si bohvieako nezalyzovali, akurat sme sa narobili ako kone.
Ja si uvedomujem, ze cerstvy sneh je asi najproblematic­kejsi, tak by som potreboval poradit co robit, ako mazat, ked pada cerstvy sneh. Chystam sa nakupit este nejake vosky a klistre podla potreby, ale neviem ake mam nakupovat. Zatial mam tuhe vosky modry, fialovy a zlty. Kliste som v ziadnej predajni nezohnal, tak ich budem musiet objednat asi cez web. Skusal som na Strbskom plese aj na Skalke, ale bud nemali alebo neboli obchody cez vikend otvorene.
Ale ako vravim. Neviem co mam kupovat. Klistre na zladovately a mokry sneh kupim, ale co je najlepsie ked pada cerstvy sneh?
Mimochodom cital som tento clanok ale rad by som pocul nejake rady z praxe, kedze som novacik, nechcem sa hned zblaznit z toho mnozstva informacii.

Dik za radu ;)

Dátum: 23.2.2011
Čas: 16:20:42
Ahoj „Apolas“. Nie som extra odborník na mazanie stúpacími voskami, pred pár rokmi som prešiel na skejt, tak som to úplne pustil z hlavy. Stúpacie vosky rôzny výrobcovia triedia podľa viacerých kritérií. Podľa teploty snehu, vzduchu, ďalej podľa kvality snehu (nový, starý, suchý, vlhký…) a tak isto aj podľa vlhkosti a teploty vzduchu. Ak máš na vosku vyznačenú teplotu, ktorá súhlasí s teplotou snehu, tak sa môže stať, že napriek tomu sa na sklznicu lepí sneh alebo zasa lyža nedrží. Čiže treba použiť vosk aj podľa kvality snehu. Sneh, ktorý prešiel topením, má inú štruktúru ako sneh čerstvý – prašan. Ten roztopený a znova zamrznutý má kryštáliky v tvare gulôčok a čerstvý je ihličkový. Preto rôzne vosky na rôzny sneh aj keď je na tú istú teplotu. Ako som písal vyššie, nie som odborník. V Kremnici iste poznaš obchod Cyklo-Santé, tu nájdeš takmer vždy veľké množstvo voskov vrátane klistrov. Roman Béreš sa vyzná v mazaní určite lepšie ako ja, tak skús sa u neho poradiť. Má otvorené aj cez víkendy. Niekde som čítal, že na čerstvý sneh sa niekedy dá ísť aj bez stúpacieho vosku. Mazaciu komoru jemne zdrsníš jemným brúsnym papierom šikmo v tvare stromčeka a takáto sklznica je niekedy lepšia ako navoskovaná. Treba len skúšať, mazanie na klasiku je hotová alchýmia. Aj preto som sa rozhodol pre voľnú techniku.

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť